Якщо процедура оформлення візи не викликає у вас від самого початку жодних позитивних емоцій – краще зверніться до посередника. У туристичних фірм можна не лише придбати готові тури, а й отримати допомогу із оформленням страхування, формуванням пакету документів на подачу у посольство чи візовий центр, заповненням анкети, перекладами, покупкою квитків, бронюванням готелів, організацією трансферу тощо.

Вартість послуг турфірми залежить від того, за якою допомогою ви до неї звертаєтесь. Консультаційні послуги чи допомога із записом на подачу документів коштують, в середньому, від 100 до 500 грн. Бронювання квитків чи готелів за допомогою посередників обійдеться ще у додаткових 50-200 євро. Окрім того, до обов’язкових витрат можна зарахувати сплату 35 євро консульського збору, а також візовий збір у розмірі від 18 до 26 євро (в залежності від країни подачі) і вартість страхування.

Якщо ж ви впевнені, що впораєтеся із оформленням візи самостійно, то уважно вивчіть інформацію, опубліковану на офіційному сайті візового центру чи посольства країни, у якої ви плануєте просити візу та зважте на наступні пункти.

Оберіть країну

Як би дивно не звучав це пункт – він принципово важливий.

По-перше, не для всіх європейських країн українці потребують візи. Без них до 90 днів громадяни України можуть знаходитися на території Албанії, Боснії і Герцеговини, Грузії, Македонії, Сербії, Чорногорії тощо. Те ж саме стосується Туреччини, але там термін перебування обмежений 60 днями.

По-друге, якщо ви плануєте провести відпустку, мандруючи Європою, то потрібно відкрити візу тої країни, де ви плануєте затриматись найдовше. Якщо ж ви плануєте відвідати кілька країн і у всіх проведете приблизно однакову кількість днів, подавати документи на отримання візи потрібно до консульства тої країни, з якої ви почнете мандрівку.

Перевірте дату запису на подачу

Якщо є можливість подавати документи на візу безпосередньо у посольство – краще обирайте цей варіант. Якщо дати, запропоновані посольством, вас не влаштовують – звертайтеся до візового центру.

За словами туристичного менеджера Даші Сапожнікової, у деяких візових центрах можна подаватись без попереднього запису, як наприклад у центрах Франції та Литви.

"У деякі візові центри – наприклад Голландії та Іспанії – можна без проблем записатися "на завтра". Візовий центр Польщі – це окрема тема. Для того, щоб записатися туди, необхідно попередньо сплатити сервісний збір. На наступний день після оплати буде активований код, за яким можна записатися у візовий центр. Подача на звичайні шенгенські візи там йде мінімум на 2-3 тижні вперед. Тому враховуйте це, якщо плануєте відвідати Польщу і маєте фіксовані дати поїздки",
— зазначила Сапожнікова.

Сформуйте пакет документів

Список необхідних для отримання візи документів можна знайти на офіційному сайті посольства або ж у візовому центрі.

Як правило, стандартний пакет документів складається з візової анкети; страхування, що покриває весь термін поїздки; 2 фотографій; документів, що підтверджують місце роботи (довідка з роботи, реєстраційні документи фірми; остання декларація про доходи для приватних підприємців). Фінансові документи не надаються лише у тому випадку, якщо ви їдете за офіційним запрошенням родичів/знайомих, які засвідчують у цьому документі, що беруть на себе всі витрати із вашого перебування на території Шенгенської зони.

Разом з тим, до посольства подаються документи, які підтверджують мету поїздки. Якщо йдеться про туристичну мандрівку, це туристичні ваучери, бронювання квитків, підтвердження бронювання готелю – все те, що стане документальним підтвердженням запланованого маршруту. Для будь яких інших варіантів поїздки (бізнес, навчання, відрядження, конференціі) потрібно надавати запрошення від приймаючої сторони.

Розрахуйте терміни

Розгляд документів у посольстві триватиме від 7 до 15 днів. У деяких випадках розгляд може тривати 3-4 дні (наприклад – у представництвах Франції та Нідерландів), або розтягтися на місяць, якщо у посольства виникнуть питання до ваших документів.

Зважайте на можливість відмови

У візі можуть відмовити. Так буває. Але якщо ви впевнені у своїх документах, сміливо можете писати апеляцію у консульство. Якщо впродовж тижня вам не буде надано відповіді – готуйтеся до повторної подачі документів на візу і включіть у пакет максимальну кількість офіційних паперів.

Читайте також: Рівень відмов українцям у шенгенських візах зріс за два роки вдвічі