Служба безпеки України – єдиний орган, який проігнорував процедуру електронного декларування. За це закон передбачає ув'язнення до двох років. Щоб уникнути покарання, СБУ знайшла вихід і наклала на свої декларації гриф секретності. Тепер ці документи під сімома замками. І їх публікація тепер теж незаконна.

Першими на таку хитрість відреагували спеціалісти Центру протидії корупції. Такі маніпуляції вважають прямим інструментом для приховування життя не на зарплату.

Служба безпеки України, яка захищає державність і законність, прямо плює на цей закон,
– сказав голова правління Центру протидії корупції Віталій Шабунін.

У служби інші аргументи. Мовляв, секретність – запорука безпеки співробітників.

"Відомості про персональні переліки, посади, належність до підрозділів, домашні адреси, особового складу персоналу становлять державну таємницю," – заявив представник СБУ Сергій Бережний.

Читайте також: СБУ показала правоохоронця, який "дахував" проституцію

На офіційному сайті Служби безпеки України є прізвища, біографії, фото і сканкопії декларацій керівного складу управління за 2015 рік. Особисті дані фігурують і в указах Президента України, які обов'язково розміщують у мережі.

Ми ж не хочемо декларації оперативних працівників, контррозвідників, людей, які працюють під прикриттям. Нас цікавлять декларації керівників служби, призначених публічними указами,
– підкреслив Шабунін.

Альтернативою е-декларуванню СБУ називає власну, внутрішню електронну систему. Але, крім співробітників відомства, до неї ніхто не має доступу. І навіть якщо когось допустять до архіву, розголошувати побачену інформацію вони не зможуть.

З поданих посадовцями декларацій українці дізнались, що міністр внутрішніх справ Арсен Аваков дуже любить колекціонувати твори мистецтва. У нього, приміром, є оригінал Пікассо. Генеральний Прокурор Юрій Луценко фанатіє від стародруків: в його власності ціла колекція книг 19 століття. Міністр оборони Степан Полторак офіційно зберігає понад мільйон гривень і володіє третиною квартири. І тільки співробітники СБУ, фігуранти кришувальних, горіхових, контрабандних скандалів запевняють, що їхні доходи нікого не повинні хвилювати.

Читайте також: Антикорупціонери подали до суду на СБУ

Наступне судове засідання призначили на 19 травня. Суд хоче з'ясувати, хто був ініціатором створення власної мережі декларування. І лише тоді піде в нарадчу кімнату, щоб визначитись, чи є зарплата працівника СБУ державною таємницею.