1. Він “виправдав” своє ім’я
При народженні Мандела отримав ім’я Rolihlahla. На кхоса, одній з офіційних мов ПАР, “Rolihlahla” означає “той, що тягне за гілку” –метафора для людини, що створює проблеми, шибеника. Ім’я ж Нельсон він отримав від учителя у перший свій день в початкові школі. Важко сказати, чому учитель обрав саме це ім’я, проте причина такого “перейменування” загальновідома – 1920-х роках усіх дітей Африки називали на англійським манер, аби британські колоністи не мали проблем із вимовою.
2. Мандела зіграв епізодичну роль у фільмі “Малколм Ікс” (1992)
Наприкінці фільму американського режисера Спайка Лі Мандела виступає у ролі вчителя, що декламує знамениту промову Малколма Ікс перед дітьми школи у Соуето. Проте одна фраза із промови - “усіма можливими засобами” (by any means possible) – просто не могла злетіти з уст пацифіста Мандели, а тому Лі скоротив цю сцену, і на останніх кадрах ми бачимо самого Малколма.
(Довідка “24”: “усіма можливими способами” є частиною промови, що її виголосив Малколм Ікс – американський політичний активіст, ісламський проповідник, борець за права афроамериканців у 50-х та 60-х роках XX століття. У своїй промові він наполягав на тому, що темношкірі американці мають противитися гнітові “усіма можливими засобами”)
3. На честь Мандели названо… дятла
Чимало вулиць світу носять ім’я Нельсона Мандели. Проте, як виявляється, часом великого політика вшановували у досить нетрадиційний спосіб. Тогоріч вчені назвали його іменем доісторичного дятла: Australopicus nelsonmandelai. А у 1973-му, з легкої руки дослідників інституту фізики при Університеті Лідса, ім’я знаменитого політика отримала ядерна частка, що стала “часткою Мандели”.
4. Мандела одружився із Першою Леді
Перш ніж з’вязати себе путами Гіменея із 80-річним Манделою, Граса Мейчел була дружиною Президента Мозамбіка Самори Мейчел. З Манделою ж Граса побралася після смерті Самори, а відтак, фактично, стала Першою Леді двох країн.
5. Мандела був майстром маскування
Тікаючи від влади під час своєї боротьби із апартеїдом, він всіляко маскувався – міг, скажімо, видати себе за найманого водія. Через такі тактичні вміння вислизати від поліції, ЗМІ охрестили Манделу “Чорним Первоцвітом” (за мотивами роману баронесси Емми Орці “Червоний Першоцвіт” про британського шпигуна-аристократа – "24"). “Я став нічним створінням. Виходив зі схованки і продовжував свою роботу лише із настанням темряви”, - розповідає Мандела у своїй біографії “Довгий шлях до свободи”.
6. Мандела захоплювався травматичним спортом
Окрім політики, ще однією пристрастю Мандели був бокс. “Мене приваблювала не жорстокість боксу, а тактична її складова - як ти повинен рухатися, аби захистити себе від удару, як планувати свою атаку та відступ і як контролювати себе у боротьбі”, – говорить Мандела у біографії.
7. Ви навряд чи колись куштували його улюблену страву
Манделу запрошували на пишні бенкети чимало світових лідерів. Проте з усіх різносолів найбільше він полюбляв рубець – один з чотирьох відділів шлунка жуйних тварин.
8. Мандела залишив свою основну професію
У 1952 році, під час навчання в Університеті Вітватерсранда у Йоганнесбурзі, Мандела відкрив першу у країні юридичну фірму для чорношкірих.
9. Він був у списку особливої уваги з питань тероризму США
Із цього списку Мандела був виключений лише у 2008-му у віці 89 років. Його та інших членів Африканського національного конгресу було включено до списку через активну боротьбу проти апартеїду.
10. Мандела черпав натхнення з вірша
У з’язниці на острові Роббен, де йому судилося перебувати не один десяток років, Мандела часто читав ув’язненим “Нескореного” англійського поета Вільяма Ернеста Хенлі. У вірші йдеться про людей сильної волі, що ніколи не здаються, а деякі рядки були Манделі особливо близькі: “Я – господар власної долі. Я – капітан власної душі”. Ці слова також звучать у однойменному фільмі, де роль Мандели виконує Морган Фрімен.
Переклад статті CNN: Анастасія Брюквіна,
Телеканал новин 24