“В ту ніч в цьому парку знаходилося біля двох тисяч правоохоронців, вони нас звідти витіснили і оточили все довкола турнікетами і загонами “Беркута”. Основна маса протестантів підходила з Володимирської – від пам’ятника Грушевського і тут, власне, відбулися перші сутички – на розі Володимирської і бульвару Шевченка”, - каже учасник акції "Україна без Кучми" Володимир Чемерис.
Віталій Кононов у 2001-му початок сутичок бачив на власні очі. Він був у складі делегації на чолі з Кучмою, який покладав квіти до пам'ятника Шевченку. Тодішній народний депутат переконаний - бійку та заворушення спровокували спецслужби, а не патріоти.
“Їх лукаво підманули, але разом з тим вони дуже чесно відстоювали свої ідейні позиції. Вони ж нічого не отримали - ні від суспільства - ні слави, влади, ні грошей, натомість в них зруйноване життя особисто”, - каже народний депутат України 3-го скликання Віталій Кононов.
Руслан Зайченко, один з 18 затриманих та засуджених унсовців. За ґратами він провів майже 3 роки. Згадує, як правоохоронці заблокували прохід до Адміністрації Президента і переконує - сутички на Банковій провокували не активісти УНА-УНСО.
“Я коли прийшов – дивлюсь бійка. Ну, я намагаюсь якось заспокоїти – характер дурнуватий – заспокоювати всіх – я з нього вириваю чи арматуру, чи камінь, а він на мене так люто визвірився і кидає, причому він – міліціонер в цивільному кидає значить у людей у формі – своїх колег”, - каже учасник акції "Україна без Кучми" Руслан Зайченко.
Зайченка разом з іншими активістами затримували двічі. Першого разу їх відпустили. На Михайлівській площі з міліцейського зака вийшов і Олег Бойко. Згодом за події 9 березня він отримав три з половиною роки в'язниці.
“Мені ні за що не соромно. Єдине боляче, бо втрачені були роки відсидки, здоров'я, квартира, тому що все було втрачено, конфісковано, забрано. Ну, життя триває”, - каже учасник акції "Україна без Кучми" Олег Бойко.
Ці слова повторює кожен з засуджених унсовців. Вони не хочуть шукати провокаторів, але впевнені - люди, яким було вигідне кровопролиття були і серед влади, і серед них. Втім про участь у березневих подіях 2001-го жоден не жалкує.
“Все має свій смисл. Стало більше України, стало більше волі, стало зрозуміло, що українці - це не жадібні і лякливі хохли, салоїди, а горда, гонорова нація, яка здатна на зрив”, - каже учасник акції "Україна без Кучми" Руслан Зайченко.
“Революцію задумують генії, виконують фанати, а користубться “падлєци” і ми це отримали. Через що я не хочу в цих іграх гуляти”, - каже учасник акції "Україна без Кучми" Олег Бойко.
В акції “Україна без Кучми” брали участь понад два десятки політичних партій та громадських організацій. Перші протести відбулися ще у грудні 2000 року, пізніше активісти розбили наметове містечко у центрі Києва з вимогами відставки президента й силовиків. З Хрещатика учасників акції розігнали ще за тиждень до сумнозвісних сутичок 9 березня.