На єдине запитання – “Чи підтверджуєте Ви Акт проголошення незалежності України?” позитивну відповідь дали більше 90% громадян, поклавши край політичним спекуляціям.

З середини 80-х років усьому світу стало зрозуміло, СРСР тріщить по швах. Політична карта світу неодмінно повинна була змінитися. На тлі важкої економічної та політичної кризи Михайло Горбачов розпочинає політику перебудови. Це своєю чергою призводить до спроби державного заколоту.

Намагаючись уберегти СРСР від розпаду, члени Державного комітету з надзвичайного стану – ГКЧП намагаються взяти владу в свої руки. В окремих районах союзу вводять заходи надзвичайного стану – заборона усіх політичних партій, окрім КПРС, заборона мітингів та демонстрацій, запровадження жорсткої цензури.

Та заколотники не знайшли підтримки в союзних республіках. Верховна Рада України також відмовилася виконувати їхні вказівки. Переворот з тріском провалився, СРСР більше не існувало.

24 серпня 1991 року Верховна Рада України прийняла Акт проголошення Незалежності України. Однак, противники суверенітету продовжували стверджувати, що народ не підтримає цей документ.

Референдум розвіяв усі сумніви, засвідчивши, що незалежно від регіонів, українці єдині у прагненні до самостійності своєї держави.