“Вступаючи на посаду глави української держави, я хоч сказати, що всі мої обіцянки дані йому будуть виконані”, - каже Президент України Віктор Янукович.

Рік минув, а з виконанням обіцянок склалось не надто, переконують експерти. Більше того, на думку політологів, слова Януковича до інавгурації суперечать діям після приходу до влади.

“Згадайте, канікули податкові для малого бізнесу - що вийшло? Зараз малий бізнес на грані або й за межею вже виживання, чи там не будемо підвищувати ціну на газ. Підвищили восени, планується весною цього року ще в півтора рази”, -каже президент аналітичного центру "Відкрита політика" Ігор Жданов.

Тим часом європейські демократичні стандарти, яких перед виборами обіцяли свято дотримуватись, похитнулись. Згідно з висновками американської неурядової організації freedom house, усього за рік Україна з вільної країни перетворилась на частково вільну.

Водночас плюс Януковичу фахівці ставлять за нормалізацію відносин з Росією. Це дало Україні змогу отримати знижку на газ. Однак натомість Україна потрапила у геополітичну залежність від сусіда, дозволивши залишитись Чорноморському флоту у Криму до 2042 року. Ще одна залежність України, переконують експерти, фінансові вливання ззовні, зокрема позики МВФ. Відтак, на думку економістів, стабільність курсу гривні та цін є відносними і тимчасовими.

“Витрати держави набагато більші, ніж виробляє наша економіка. Ці витрати фінансуються за рахунок величезних позичок, 10 рік був рекордним у цьому відношенні і вже через рік нам величезні суми треба віддавати, тому ми стоїмо перед загрозами зривів такої фінансової стабільності”, - каже екс-радник Президента України з питань економічної політики Володимир Лановий.

Втім в уряді звітують по-іншому. Мовляв в країні з’явилась стабільність, а у громадян впевненість у завтрашньому дні. Як свідчення, статистика НБУ - накопичення українців у банках за минулий рік зросли на понад 60 мільярдів гривень. Владна команда переконує: країна з кризи вибирається.

“В 2009 році падіння економіки було на рівні 15%, падіння виробництва 21%. Минулий рік – ріст виробництва 11%, економіки 4%”, - каже народний депутат України, Партія регіонів, Валерій Коновалюк.

Інше, чим пишається команда Януковича, - початок реформ. Експерти намагання вітають, але водночас застерігають, влада лише імітує їх суспільне обговорення. Відтак анонсовані адміністративні, пенсійні та інші зміни можуть бути корисними лише владі, або ж взагалі залишитись на папері.

“За рік до виборів проводити реформи, які викликають жорстку критику з різних боків дуже складно, тому мій прогноз такий, що буде крок вперед, крок назад, хитання вліво вправо, вноситься закон, потім він забирається з парламенту”, - каже науковий директор Школи політичної аналітики НаУКМА Олексій Гарань.

“Є багато проблем в суті реформування, яке запропоноване президентом, але ну є робота, є помилки і є просування вперед. я вважаю, що воно надто повільне, але очевидно, що воно має позитивну тенденцію”, - каже директор Київського центру політичних досліджень і конфліктології Михайло Погребінський.

Зазначимо, сьогодні Віктор Янукович візьме участь у проекті "Розмова з країною". Глава держави упродовж 3 годин у прямому ефірі відповідатиме на запитання громадян з різних регіонів.