Про найголовніші події цього дня на військовому та дипломатичному фронтах читайте в матеріалі 24 Каналу.
Дивіться також Роковини розстрілів людей на Майдані, Байден приїхав у Київ: хронологія 362 дня війни
23:10 Зеленський у новому зверненні розповів про засідання Ставки головнокомандувача. На ньому доповіли про ситуацію на всіх напярмках фронту.
Дивіться звернення Зеленського:
23:06 Дейнега після призначення у Міноборони шукає команду для реформ. Шукає HR, менеджерів та айтішників.
21:39 Олексій Резніков відреагував на призначення Кабміном нових заступників. Очільник відомства привітав нових членів команди і зазначив, що попереду на них чекає ще багато викликів.
21:32 Володимир Зеленський прокоментував "мирний план" Китаю. Глава держави наголосив, що Україна зацікавлена у тому, щоб різні країни долучилися до припинення агресії Росії. Однак на умовах "формули миру", яку пропонує українська сторона.
20:43 Прем'єр-міністерка Італії Джорджія Мелоні 21 лютого відвідала Україну. Під час візиту вона зазначила, що у шостому пакеті військової допомоги від Італії, окрім ЗРК SAMP-T, будуть також комплекси Skyguard та Spike. Мелоні додала, що цього разу її країна зосередиться на передачі ППО.
20:27 У МЗС України відреагували на призупинення Росією участі в Договорі СНО, що стосується ядерної безпеки. Міжнародну спільноту закликали негайно відреагувати на черговий вияв "ядерного шантажу" країни-агресорки.
19:56 Унаслідок російських атак Херсону 5 людей загинули, а ще 16 – зазнали поранень. Міський голова міста повідомив, що о 16:30 окупанти знову обстріляли херсонців. Трапилися 2 прильоти в житловий будинок.
19:35 Володимир Зеленський подякував президенту Польщі Анджею Дуді за його підтримку. "Немає свободи без солідарності, як немає вільної Європи без вільної України", – зазначив український президент.
19:07 Прем'єр-міністр Молдови Дорін Речан розповів, що існує кілька сценаріїв дестабілізації ситуації в його країні, приготованих Росією. Політик зазначив, що Модова готується до різних варіантів розвитку подій, однак сподівається вирішити все мирним шляхом.
18:45 Джо Байден 21 лютого звернувся з історичною промовою до поляків та українців у Варшаві. 24 Канал виділив ключові тези з виступу американського президента:
- Не дивлячись на те, що на початку війни всі були певні, що Київ паде – Україна досі бореться і обов'язково переможе агресора.
- Росіяни прагли своїм терором зламати український народ, однак у них нічого не вийшло – Україна й далі залишається вільною державою.
- США та партнери не збираються контролювати, чи захоплювати Росію, як це часто стверджує Путін. Кремль може зупинити цю війну, якщо захоче.
- Росіяни намагалися заморити світ голодом, не пропускаючи кораблі з зерном у Чорному морі.
- Європейські партнери та Штати лише посилюватимуть свою допомогу Україні – весь цивілізований світ готовий продовжувати боротьбу.
- Наступного тижня буде оголошено нові санкції проти країни-агресорки.
- Демократичні країни повинні вистояти і зберегти свої цінності.
18:10 НАТО стурбоване тим, що Китай може надати підтримку Росії. Про це заявив генсек НАТО Єнс Столтенберг під час зустрічі з Кулебою.
18:03 Відбулася важлива зустріч президента з делегацією Палати представників Конгресу США на чолі з Головою Комітету із закордонних справ Майклом Макколом. Володимир Зеленський подякував американським конгресменам за підтримку України та посилення військової допомоги, а також розповів про актуальні потреби української армії.
Це дуже потужний сигнал. Учора – візит Президента Байдена, сьогодні – зустріч із вами. Я вважаю, що це дуже важливе свідчення того, що Сполучені Штати підтримують Україну,
– зазначив глава держави.
17:32 МЗС Росії викликало посла США Лінн Трейсі. Дипломатці висловили демарш через підтримку США та залученість "у бойові дії на боці київського режиму".
17:05 В Офісі президента повідомили, що Андрій Єрмак провів телефонну розмову з радником з питань нацбезпеки прем’єра Індії Аджитом Кумаром Довалом. Обговорювали українську формулу миру, яку запропонував Володимир Зеленський.
16:54 Крім того, Джейк Салліван підтвердив, що Росія була попереджена про візит президента США до Києва. Попри це, жодних гарантій російське керівництво не надавало.
16:53 У Білому домі заявили, що сьогоднішня промова Байдена не буде спрямована на критику виступу Путіна. За словами радника президента США з нацбезпеки Джейка Саллівана, Байден говоритиме про війну у "ширшому контексті".
16:27 Кабмін призначив Віталія Дейнегу і Андрія Шевченка заступниками міністра оборони. До слова, раніше їхні кандидатури подав Олексій Резніков.
16:18 Восьмий апеляційний адміністративний суд заборонив діяльність "Партії регіонів". Політичну організацію також зобов'язали передати у власність держави майно, кошти та активи обласних, міських, районних організацій, первинних осередків й інших структурних утворень.
16:06 У Чорному морі розламався навпіл суховантаж. Про це повідомила низка російських ЗМІ. Вони додали, що на борту було 11 росіян, які перевозили 3,5 тисячі тонн мармурової крихти.
16:01 Владімір Путін під час свого виступу заявив, що не буде дотримуватись договору, який забороняє розповсюдження ядерної зброї. Генсек НАТО Єнс Столтенберг зазначив, що він шкодує через таке рішення Росії, адже воно означає кінець системи контролю над ядерним озброєнням в Європі.
15:19 Китай передав Києву ключові пункти своєї мирної ініціативи. У МЗС заявили, що їм цікаво дізнатися пропозицію партнерів, однак для України пріоритетною залишається формула миру Володимира Зеленського.
15:02 Джо Байден і Анджей Дуда зустрілися у Варшаві. Відомо, що вони проведуть спільну пресконференцію. Зазначимо, що президенти, зокрема, планують обговорити надання літаків для України.
14:57 У Білорусі запровадили кару за держзраду. Відтак, режим Александра Лукашенка планує страчувати незгодних з ним громадян.
14:56 Володимир Зеленський різко відреагував на цинічний обстріл окупантами Херсона. Президент висловив співчуття рідним загиблих та підкреслив, що Росія обов'язково відповість за кожен злочин.
Нагадаємо, що 21 лютого окупанти вдарили по мирних жителях Херсону "Градами". За попередніми даними, є влучання в: автопарк, житлові масиви, багатоповерхівку та зупинку громадського транспорту.
14:40 В українських магазинах з'явилась лімітована партія Артемсолі. Дерпідприємство "Артемсіль" спільно з фандрейзинговою платформою United24 організували благодійну акцію. Відомо, що сіль добули зі знищеного росіянами Соледара. А гроші, які вдасться отримати, підуть на формування флотилії дронів-камікадзе для ГУР.
14:28 Володимир Зеленський провів телефонну розмову з президентом Монголії Ухнаагійном Хурелсухом. Президент України прийняв співчуття щодо жертв повномасштабного російського вторгнення в Україну. Лідери країн відзначили важливість розвитку двосторонніх відносин.
14:16 Росіяни орієнтовно о 13 годині знову атакували Куп'янськ. Відомо, що:
- ворожий снаряд влучив у приватний житловий будинок;
- поранений 68-річний чоловік. Його госпіталізували в стані середньої тяжкості.
Також Росія атакувала Дворічну та Вовчанськ – била виключно по приватному житловому сектору, пошкодила декілька будинків.
14:00 Ізраїль надасть Україні системи попередження повітряного удару. Тобто, Київ справді отримає системи протиракетної оборони. Про це пишуть ЗМІ з посиланням на МЗС країни.
13:46 Радник голови Офісу Президента Михайло Подоляк висловився щодо виступу російського диктатора. За його словами, "Путін публічно продемонстрував свою неактуальність і розгубленість".
13:45 Російські окупанти з "Градів" вдарили по зупинці громадського транспорту в Херсоні. Також влучили у магазин та дві багатоповерхівки. Декілька будинків дуже пошкоджені.
Оновлена інформація: відомо про 5 загиблих та 16 постраждалих, що зараз перебувають у лікарні.
12:54 Владімір Путін оголосив, що Росія зупиняє участь у Договорі про стратегічні наступальні озброєння. Його в 1991 році у Москві підписали Джордж Буш та Михайло Горбачов. Російський диктатор наголосив, що країна-терористка саме призупиняє участь, а не виходить з договору.
Також Путін заявив, що країна-агресорка готова відновити випробування ядерної зброї. За словами Путіна, міноборони Росії та "Росатом" мають забезпечити готовність до випробування російської ядерної зброї, якщо це першими зроблять США.
12:27 Видання Financial Times заявило, що власник вагнерівців Пригожин за кілька років "заробив" 250 мільйонів доларів на ресурсах Африки та Азії. "Заробляв" він на видобутку нафти, газу, алмазів та золота. Гроші йому давали найманці у Судані, Сирії та Африці.
12:00 Джерела 24 Каналу в українських спецслужбах розповіли, що родини мобіків, які базуються у Донецьку, почали писати колективні скарги Путіну та Шойгу. Це трапилось після чергової та масової крадіжки дорогого обладнання для російських військових.
Скаржаться міністру та главі Кремля на те, що невідомі офіцери вкрали купу приладів загальною вартістю у декілька тисяч доларів. Рідні жаліються на "командира з Донецька", який постійно забирає будь-що цінне з кожної посилки для військовослужбовців.
11:21 Олексій Резніков заявив, що Україні для захисту території та контрнаступу потрібні літаки. Міністр оборони сказав, що літаки ж не літають по одному, все залежить від завдання. За словами міністра, спершу ми будемо боротись за 50 одиниць, потім – за 100.
Реалістично, якби ми мали сотню літаків з різними можливостями виконання завдань – це був би непоганий кейс. І він реалістичний, бо кожна країна може дати 10 – 15 штук, і це не зменшить їхню обороноздатність,
– пояснив Резніков.
11:09 Російський диктатор Владімір Путін виступив перед федеральними зборами. Він постійно кашляв та цитував Третій рейх. Звісно ж, глава Кремля не оминув увагою війну в Україні. Традиційно Путін:
- цинічно заявив, що необхідно було "рятувати" мирне населення Донбасу, Україною керують "ззовні";
- звинуватив Захід у тому, що у нього відсутні "поняття честі, довіри то порядності";
- сказав, що нібито це Захід "розв'язав війну", а Кремль використовує силу, щоб її зупинити.
Далі Путін знову плутався в тому, коли виникла Україна. Врешті сказав: "Проєкт України почали зрощувати ще у 19 столітті, ще в Австро-Угорщині, щоб відірвати історичні землі від Росії, все повторюється".
Далі говорив про "патріотизм", "обов'язок захищати наших дітей від деградації та відродження". Зокрема, казав це для того, щоб хоч якось мотивувавти росіян гинути в Україні.
10:38 Преса отримала внутрішній документ Кремля "Стратегічні цілі Росії на білоруському напрямку", який містить план Росії щодо повного контролю над Білоруссю до 2030 року. Там багато пунктів, які передбачають:
- адаптацію білоруського законодавства під російське;
- керування зовнішньою політикою республіки на користь Росії;
- збільшення військової присутності біля Білорусі;
- досягнення верховенства російської мови над білоруською;
- роздачу білорусам російського громадянства.
10:34 Олексій Резніков заявив, що не варто розділяти загрозу наступу росіян і застосування авіації. За словами міністра оборони України, це дві складові одного.
10:21 Українська розвідка повідомила, що у Росії готуються до масової мобілізації студентів. Ба більше, на фронт хочуть відправити саме студентів денної форми навчання.
Зокрема, для проведення нової хвилі мобілізації у Росії створюють так звані "дільниці оповіщення". Вони мають допомагати військкоматам щодо вручення повісток студентам очної форми навчання.
Для цього керівництво Новосибірського державного педагогічного університету, Томського політехнічного університету, Томського державного педагогічного університету видало документи, які зобов'язують структурні підрозділи закладів виділити певну кількість студентів і співробітників для роботи на "дільницях оповіщення". За даними розвідки:
- до цієї роботи планується залучати громадян, які офіційно не підлягають мобілізації;
- в Томському політехнічному університеті до складу "дільниць" включають навіть без згоди чи попереднього інформування визначених студентів та співробітників;
- керувати "дільницями" призначають представників вищого керівництва навчальних закладів.
9:53 Британська розвідка написала, що причиною великих втрат серед цивільного населення України стала тактика ударів ворога. Станом на 13 лютого 2023 року Управління Верховного комісара ООН з прав людини повідомляло про:
- 18 955 жертв серед цивільного населення в Україні від початку повномасштабного вторгнення;
- з них 7 199 – убитих і 11 756 – поранених.
Причому в Управлінні кажуть, що фактичні цифри можуть бути значно вищими. Інший аналіз свідчить про те, що окупанти могли вбити понад 16 тисяч мирних мешканців України.
За даними розвідки, удари без розбору і є причиною таких руйнувань та такої кількості жертв. Адже тільки у січні 2023 року Росія вбила 697 людей. Адже атакувала медичні та освітні заклади.
9:17 Видання The New York Times написало, що Владімір Путін може мобілізувати ще сотні тисяч росіян. Журналісти, посилаючись на співробітників американської розвідки, констатують – до 300 тисяч вже призваних громадян у недалекій перспективі можуть долучитись ще декілька сотень тисяч росіян.
8:50 Голова Донецької ОВА Павло Кириленко розповів, що на Донецькому напрямку без жертв серед цивільних, однак:
- Курахівська громада зазнала 4 обстрілів: у Гострому – зруйновано приватний будинок, у Курахівці – пошкоджено багатоквартирний будинок;
- Очеретинській громаді зруйновано будинок у Ласточкиному, є влучання з Градів по території Красногорівки та Веселого;
- під інтенсивними обстрілами Мар'їнка, Катеринівка, Максимільянівка та Єлизаветівка Маріїнської громади. Вночі росіяни обстріляли околиці Авдіївки з Градів.
На Горлівському напрямку росіяни вбили в Бахмуті 2 людей, ще одна особа загинула і 2 поранено – в Іванопіллі Костянтинівської громади, пошкоджено 5 будинків і крамницю. Часів Яр атакували з "Градів", вороги пошкодили житловий будинок і котельню. Гучно було в Соледарській громаді.
На Лисичанському напрямку – зруйновано приватний будинок у Сіверську, були обстріли на околицях Серебрянки.
8:49 Херсонську область окупанти атакували 58 разів. Стріляли з РСЗВ, мінометів, артилерії, танків, безпілотників та ракет. Херсон атакували 6 разів, пошкодивши житлові будинки.
Минулої доби в області через російські обстріли загинули 2 людини.
8:48 На Харківщині росіяни атакували понад 25 прикордонних населених пунктів в Куп'янському, Чугуївському та Харківському районах. За даними голови ОВА:
- внаслідок ракетного обстрілу Куп'янська пошкоджено дитячий садок та спортивний об'єкт. Також вночі зафіксовані обстріли в села Ківшарівка;
- у Дворічній та Новоосиновому Куп'янського району – Росія пошкодила щонайменше 4 житлові будинки, господарчі споруди, сталися пожежі;
- у Вовчанську – приватний житловий будинок. Люди не постраждали.
8:36 Росія втрати протягом минулої доби 760 окупантів. З 24 лютого 2022 року – 144 440 російських військових.
8:34 Верховний представник Євросоюзу із закордонних справ Жозеп Боррель заявив, що найближчі тижні російсько-української війни будуть визначальними.
Високопосадовець сказав, що найближчими тижнями найкращий спосіб забезпечити Україну боєприпасами – поділитися вже наявними запасами боєприпасів європейських армій.
Ми не маємо чекати, поки вони будуть виготовлені. Треба використовувати те, що вже вироблено і є в запасах, або вже законтрактовано і буде вироблено найближчими днями. Пріоритетом має бути постачання українській армії – скільки зможемо,
– заявив Жозеп Боррель.
Також додав, що в Росії майже вдвічі більше солдатів, ніж було на початку вторгнення, окупанти використовують по 50 тисяч артилерійських снарядів на добу.
7:59 У Донецькій області росіяни вбили 3 мешканців: 2 – у Бахмуті, 1 – в Іванопіллі. Ще 5 людей – поранені.
7:37 Олексій Резніков заявив, що наразі окупанти не наважуються наближуватися до нас на відстань 120 – 150 кілометрів. За його словами, малогабаритні високоточні ракети GLSDB здатні летіти на відстань до 150 кілометрів. Міністр зауважив, що він не прогнозує, коли саме їх отримає наше військо: навесні або наприкінці цього року.
7:35 У ніч проти 21 лютого російські загарбники не обстрілювали Миколаївську область.
7:32 Євросоюз на рік продовжив санкції проти Росії через визнання "незалежності" окупованих територій України. В ЄС заявили, що не визнають та продовжують засуджувати незаконну анексію українських територій Росії як порушення міжнародного права.
Зважаючи на безперервні незаконні дії Росії проти України, обмежувальні заходи мають бути продовжені до 24 лютого 2024 року,
– мовиться в рішенні ЄС.
7:31 Ніч проти 21 лютого у Дніпропетровській області минула без ударів Росії.
7:07 Окупанти ввечері пробували атакувати Харків ракетами С-300 з Бєлгорода. Проте жодна ракета не долетіла – усі вибухнули у повітрі над Бєлгородщиною.
7:00 У Генштабі ЗСУ заявили, що Росія продовжує наступати на 5 напрямках: Куп'янському, Лиманському, Бахмутському, Авдіївському та Шахтарському у районах Невського, Бахмута, Новобахмутівки, Водяного та Мар'їнки. За даними наших військових:
- на Волинському, Поліському, Сіверському та Слобожанському напрямках ознак формування наступальних угруповань ворога не виявлено;
- у Горлівці Росія зобов'язала працівників бюджетних організацій отримати російські паспорти до 1 липня. У протилежному випадку – їх звільнять з посад;
- наша авіація за минулу добу завдала 16 ударів по районах зосередження особового складу та військової техніки окупантів та удару по зенітно-ракетному комплексу на вогневій позиції.
6:30 В американському Інституті вивчення війни заявили, що Україна має потенціал відновити ініціативу у 2023 році, попри ситуацію в Бахмуті. За даними ISW, рішення України захищати Бахмут є стратегічно обґрунтованою спробою притиснути російські війська на окремій ділянці фронту та розбити їх.
Володимир Зеленський, ймовірно, пом'якшив позицію своєї адміністрації щодо Бахмута, щоб піти на обмежену риторичну поступку офіційним особам США. Адже Сполучені Штати говорили, що стурбовані здатністю України захистити Бахмут, водночас проводячи контрнаступальні операції.
2:59 Німецькі гаубиці, які мали потрапити на ремонт до Словаччини, перебували на кордоні. Братислава запевняє, що це не її відповідальність. Адже, за словами міністра оборони країни Ярослава Надя, проблеми з ремонтом зброї були через німецьких підрядників.
За словами міністра, ситуація зрушила з мертвої точки, і він більше не бачить проблеми.
"У мене немає інформації про те, що якась техніка стояла б на кордоні тижнями", – розповів Ярослав Надь.
Він пояснив, що питання розв'яжуть після того, як німецька компанія, яка за це відповідає, виконає своє завдання.
2:14 У розслідуванні журналісти Bihus.Info встановили, що Андрій Анофрієв міг воювати на боці незаконних збройних формувань у Луганській області, а зараз очолює "Дніпровагонрембуд". Чоловік перебуває під слідством через зв'язки з терористами. За даними розслідування:
- Анофрієв очолював блокпост на мосту через Сіверський Донець;
- він посварився з ватажками псевдореспубліки й повернувся на підконтрольну Україні територію;
- Анофрієву інкримінують вбивство працівника СБУ у 2014 році, але затримали його аж у 2021 році та обрали запобіжний захід – нічний домашній арешт.
Та журналісти зазначають, що він і далі є гендиректором Дніпровського вагоноремонтного заводу, який підписав угоду спочатку з Українським науково-дослідним інститутом вагонобудування, згодом – уклав контракт на капітальний ремонт піввагонів з державним підприємством Східний гірничо-збагачувальний комбінат.
1:17 У NYT оприлюднили секретні документи. Там було попередження щодо Росії. Зокрема, у 2009 році Джордж Буш-молодший, який був 43 президентом США, говорив, що Росія здатна на агресію в Криму. Він передав цю інформацію для наступного президента Барака Обами.
Необхідно запобігти спробам Росії кинути виклик територіальній цілісності України, особливо Криму, який на 59% є етнічно російським і є домом для Чорноморського флоту Росії. Вона експлуатуватиме залежність Європи від російських енергоносіїв і використовуватиме політичні засоби, щоб вбити клини між США та Європою,
– попереджав Буш-молодший за 5 років до окупації Криму.