Журналістка німецького видання Focus Аня Вілнер пропонує три сценарії врегулювання конфлікту в Сирії, які не передбачають участь Асада.
Перший сценарій – створення перехідного уряду і прийняття нової конституції.
Подібне рішення до душі багатьом західним політикам, а також частини сирійської опозиції,
– зауважує авторка.
Однак цей "ідеальний сценарій" навряд чи реальний на практиці, оскільки "Росія і Іран як важливі гравці в регіоні, не мають стратегічних причин втілювати цей план в життя", говориться в статті. Іншим каменем спотикання стає розрізненість сирійських опозиційних сил, які переслідують різні цілі: від світських до відверто ісламістських. Крім того, цей сценарій не бере до уваги такі фактори ризику, як атаки "Ісламської держави" та інших подібних угруповань.
Згідно з другим сценарієм, західна військова коаліція могла б вторгнутися в Сирію в ході широкомасштабної військової операції.
"Можливо, у такий спосіб можна було б скинути Асада, який контролює лише частину країни. З найсерйознішою проблемою союзники зіткнулися б після цього: швидко піти з Сирії, залишивши її напризволяще, не вдасться. Довелося б залишитися там на якийсь час, взявши на себе контроль над ситуацією", – відзначає журналістка.
Читайте також: Удари США по Сирії можуть поставити крапку на Асаді, – експерт
Крім того, зазначає вона, подібна операція суперечила б міжнародно-правовим аспектам і мала б непомірно високу внутрішньополітичну ціну для союзних держав. Виборці навряд чи її схвалять. Після невдалого досвіду вторгнення в Ірак навряд чи хтось пішов би на такий ризик знову, вважає Віллнер.
Третій сценарій є найбільш несприятливим з усіх, але, на жаль, найбільш реалістичним. "Режим Асада повалений, проте на його місце не приходить адекватний уряд. У результаті може виявитися, що лише він і був тією силою, яка могла принаймні в деяких районах країни гарантувати функціонуючу державність", – йдеться в статті.
Повалення Асада – і це очевидно при розгляді третього сценарію – не принесе миру в країну і, тим більше, не призведе до встановлення демократичного ладу. Для Заходу це стає моральною дилемою: далі дозволяти Асаду вбивати – теж не вихід,
– резюмує авторка.
Читайте також: Сирійська катастрофа – це справжнє фіаско для Заходу, – Die Welt