Жартують, що день невгамовного митця Богдана Ступки вміщає багато більше ніж 24 години. 70-літній ювілей народний артист зустрічає з найвищою державною нагородою - званням Героя України.

"Ніхто не дякує, то я вирішив подякувати за всіх героїв. Я глибоко вдячний за таку найвищу нагороду України. Дуже дякую", - каже народний артист України Богдан Ступка.

За кулісами слухав опери

Ще з юних років, наслухавшись вокальних партій батька у Львівському Оперному, Ступка голосно співав біля дзеркала, чим невимовно тішив сусідів.

"Діти артистів балету ходять на балетні вистави, діти солістів опери - ходять на репетиції і вистави оперні. Отже, Богдан Сильвестрович, маленький Богданчик - за кулісами слухав опери", - згадує керівник літературно-музичного відділу Театру опери та балету ім. С.Крушельницької Надія Труш.

Питання - "ким бути" у юного Богдана не виникало, так акторська школа при театрі Марії Заньковецької у Львові отримала нову зірку.

"Коли я побачила цього актора на сцені, я ще не знала, що це - Богдан Ступка. Він жив життям свого героя і це було чудо", - розповідає керівник літературно-драматичної частини Національного театру ім. І.Франка Наталя Пономаренко.

Талановитий актор

"Ступка попадав дуже вигідно, тому що тоді прогримів фільм "Білий птах з чорною відзнакою. І я дивився також, як горобець білогубий дивився на цих артистів, які вже в кіно знялися", - каже народний артист України Богдан Бенюк.

Невдовзі Ступка з легкістю втілював і глибокі драматичні, і комедійні ролі, як зовсім юних героїв, так і навчених життям чоловіків.

"Ступка - майстер проникливих сцен. Він може відродити в собі будь-які почуття на раз. Це висока професійна майстерність", - вважає народна артистка України, яка багато років грала зі Ступкою, Таїсія Литвиненко.

"Богдан Сильвестрович украй спостережливий. Він весь час підглядає, шукає в житті джерела натхнення. Вбирає в себе всі нюансі щонайменші, які потім через ролі доносить глядачеві", - кіно продюсер Олег Кохан.

Щоправда, держава, сліпа, як і завжди, у середині 80-х могла втратити акторського генія. На численні запрошення він мало не перебрався до Москви. Тоді, зізнається актор, стримала любов до України.

"І ви думаєте мене хтось тут зупиняв? Прийшов міністр культури: так ви зібралися в Москву? Ну бажаю вам удачі", - згадує народний артист України Богдан Ступка.

З подвоєною силою артист взявся до праці - запрошення від кіно режисерів посипалися з усіх сторін. Колеги зізнаються - він щиро страждав, коли випадала вільна хвилина.

"Я там так обійшлася з Богданом Сильвестровичем. І так жорстоко його вбивала в фіналі картини, тому я щиро прошу вибачення", - каже народна артистка України Ольга Сумська.

Планувати успіх не можна

"Коли зосередитися тільки на успіху і планувати успіх - то це як перепона для успіху. Якщо ти розраховуєш - щось я таке зроблю, що ще світ такого не бачив - то завжди провал", - вважає народний артист України Богдан Ступка.

Працювати на одному майданчику із метром - справжнє свято, - зізнаються колеги.

"Треба не забувати, що він народився в Куликові, а це 12 км від Львова і це галицькі жарти і вони надзвичайно цікаві", - каже народний артист України Богдан Бенюк.

"Розрядити ситуацію якусь напружену - він пожартує. Але адресатом буде саме той, кому він хотів щось сказати, але іншим тоном", - переконує народна артистка України Ольга Сумська.

"Треба з ним бути завжди на чеку. Ти ж не знаєш, що він викине в той чи інший момент", - згадує народна артистка України Таїсія Литвиненко.

Дійсно, особливою рисою Ступки є почуття гумору - його дотепні жарти живуть не один рік.

Видатним і талановитим без надійного тилу - ніяк. Родина - це ті, хто завжди прикриють спину. Дружина , в минулому актриса, присвятила життя Богдану Ступці. Сама ж - лише зрідка на екрані, у зворушливих сценах з власним чоловіком.

"Щоб дати раду такому вепру, як Ступка. Щоб утримати його від усіх огорож. От у нього дві було жінки - мама і Лариса", - розповідає народна артистка України Таїсія Литвиненко.

"Я хотів би подякувати своїм батькам, які мене породили і зростили, моїй рідні, ну і звичайно, моїй дружині Ларисі - Ларисо, якщо ти мене бачиш і чуєш - це і твоя нагорода також", - каже народний артист України Богдан Ступка.

Не роблю різниці між заходом і сходом

В акторському житті Ступки була й нетипова роль - чиновника. Втім, зізнається, двох років на посту міністра культури України, для революційних змін виявилося замало. А от роль гоголівського Тараса Бульби у фільмі Володимира Бортка розділила українців. Одні - вкотре захоплювалися таланом актора, інші - критикували. Його відповідь проста - зйомки нон-стоп - в Росії, Польщі, Франції, Білорусі, Грузії, але з Україною в серці.

"Не роблю різниці між заходом і сходом, тому що у всіх тече кров червона. І якщо його вколоти в руку - буде боляче. Можливо, це політикам дуже вигідно крутити щось на свій копил. І хай вона залишається єдиною і ще довго-довго, багато сторіч, щоб була єдиною Україною", - переконаний народний артист України Богдан Ступка.

У столичному театрі Франка, де Богдан Ступка вже десятий рік художній керівник - його обожнюють, в один голос кажуть - Ступка - душа театру.

"Завжди зі своїми проблемами чи зі своїми питаннями молоді артисти ідуть до нього напряму. І він завжди вислухає, завжди прийме, навіть якщо він дуже зайнятий", - каже актор Володимир Абазопуло

"Я якесь батьківство в ньому відчула. Пригортаюся і мені чогось не вистачає, мабуть мого тата, якого немає. А вони з одного театру. І якось він навіть мені схожий на батька. Своєю мудрістю, значимістю, вагою", - ділиться народна артистка України Наталя Сумська.

"Він колись мені книжку подарував і написав "від бігуна на довгу дистанцію". Саме цьому і треба вчитися від нього. Він завжди на планерці, ніби жартуючи каже "працювати, працювати і в праці сконати", - згадує режисер Юрій Одинокий.

Гординя - це є найбільший гріх

70-ліття Богдан Сильвестрович зустрів у рідних театральних стінах. Молоді актори зізнаються - кілька днів готували сценарій свята.

"Очолювати театр, зніматися в кіно, бути на вістрі подій - і оце все осягнути можливо під силу таким особистостям, але він один, другого немає і не буде", - каже народна артистка України Ольга Сумська.

"Сприймати, не сприймати, любити-не любити, але це є постать, яка вже закарбувалася в історії України назавжди", - вважає директор театру ім. М.Заньковецької Андрій Мацяк.

"Ми всі гуртом, у нас дуже великий колектив, здається, близько 300 чоловік. Бажаємо йому здоров’я і ще раз здоров’я. Отак обхопити нас руками і бути з нами", - бажає народна артистка України Наталя Сумська.

Ювілей Ступка відзначить у жовтні, в стилі джаз. А далі знову робота - його чекають на знімальних майданчиках щонайменше п’яти фільмів.

"Гординя - це є найбільший гріх. В кожної людини вона є, але людина керує собою і вона може це приглушити і навпаки сказати, що я нижче за всіх. Це є філософія Чехова - я нижче. Я не вище - а нижче. При нагородах, при всіх медалях і так далі, і тому подібне - завжди треба залишатися людиною", - впевнений народний артист України Богдан Ступка.