Рік тому у мережі у відкритому доступі почали з’являтися електронні декларації чиновників та депутатів. Туди вони мали чесно і правдиво вписувати свої статки. Так, аби суспільству було зрозуміло – чи відповідають надбання чиновника його офіційним доходам.

Приховування статків – кримінальна відповідальність, адже це свідчить про те, що заробітки отримані нечесним шляхом. Це пряма ознака того, що можновладець зловживав державною службою та депутатським мандатом – і тому має нести за це кримінальну відповідальність.

Перевіряти правдивість декларацій було – і залишається досі – справою Національного антикорупційного бюро. Надії на їхню безпристрасну роботу суспільство справді покладало великі.

Свою роботу НАЗК розпочало у березні 2015 року. Зараз же надворі – листопад 2017 року. Понад півтора року, а результату – нуль. Але ж про зарплати у десятки тисяч та захмарні премії у кількасот тисяч гривень для керівництва агенції чули вже всі. То за що, ми всі так щедро платимо із власних податків пані Корчак та компанії?

Читайте також: НАБУ, САП, НАЗК і ДБР: хто усі ці "люди", як розшифровуються і чим взагалі займаються

Шок-сенсацією став несподіваний брифінг очільниці департаменту фінансового контролю НАЗК, щоправда вже з приставкою "екс" – Ганни Соломатіної. Вона публічно оголосила про те, про що ми всі давно здогадувалися. Про те, що НАЗК цілком контрольований орган, що декларації перевіряються вибірково – у ручному режимі, а команди "ФАС" або "поряд" даються так званим куратором з Банкової.

Тобто НАЗК повністю курує сам Президент?

На фото: Ганна Соломатіна

Ба більше – сама пані Соломатіна на брифінгу намагалася уникнути оприлюднення будь-яких прізвищ. Про це вона принципово наголошувала під час розмови з журналістами. Але обмовилась, вказавши, що так званий куратор над НАЗК, який викликав її на Банкову для конкретної розмови про співпрацю, – один з найвірогідніших претендентів на пост директора Державного бюро розслідувань! І тут пазли зійшлися!

Наша редакція досліджувала історію створення багатостраждального державного бюро розслідувань. Так от – прямим кандидатом від Банкової був ніхто інший, як Олексій Горащенков.

Його називали "ставленником" Президента, гарант навіть відзначив його званням "заслужений юрист України", і зараз він – Перший заступник керівника Головного департаменту стратегічного планування та оперативного забезпечення Адміністрації Президента України.

На фото: Олексій Горащенков

Читайте також: Фальсифікації в НАЗК: ГПУ забрала справу в НАБУ і передала в СБУ

Тож, в принципі все сходиться – схоже й справді з Банкової контролюють НАЗК, а запобігати корупції ніхто не збирається. Її активно стимулюють у самому відомстві.

Скільки ми дивувалися – чому попри гучні журналістські розслідування НАЗК продовжувало удавати, що не помічає цього? Соломатіна дала відповідь на це питання – по багатьох об’єктах перевірок висновки фальсифікувалися.

Це, за твердженням Соломатіної, підтвердив аудит її департаменту за півроку роботи – ще до її призначення влітку цього року. Тобто на одну й ту саму людину робили висновок – що "перевірку пройшов, порушень не знайшли", а інший – "про суттєві розбіжності в декларації". Соломатіна навіть навела конкретний приклад – показала журналістам два полярних висновки по перевірці ректора дніпропетровського медуніверситету.

Приміром, Ляшко та Розенблат мали б стати фігурантами спецперевірок. За словами тої ж Соломатіної, хід перевірок свідомо затягувався. Що ще цікаво – на сенсаційному брифінгу пані Саламатіної серед відвідувачів опинився її колишній колега Руслан Радецький.

На фото: Руслан Радецький

Зокрема його Соломатіна теж згадувала – мовляв, підписи Радецького стоять на сфальсифікованих висновках деклараційних перевірок. Радецький заявив – усе брехня і став на захист своєї екс-шефині Корчак. Це стало черговим шоком.

Адже судячи із постійних повідомлень у ЗМІ, в НАЗК постійно тривали внутрішні протистояння. У квітні той же Радецький та його колега Рябошапка офіційно наполягали на відставці шефині Корчак. Номер не пройшов. Корчак працює і далі та офіційно заявила – нікуди не піде. А от Рябошапка та Радецький – вже давно вільні птахи. Але вони ані словом не обмовились про істинні причини звільнення та внутрішню кухню НАЗК. На відміну від пані Соломатіної.

Читайте також: Керівництво держави боїться тваринним страхом антикорупційних органів, – Дрік

Вже після скандального брифінгу НАЗК відхрестилося від неї та від її заяв – мовляв звільнили ще 31 жовтня, а усі наведені нею факти – суцільна брехня. На Генпрокуратуру надії нема, бо знову ж таки ніби увесь пакет компроментуючих документів, які зібрала Соломатіна, звідти привезли назад до НАЗК на пригрозили пальчиком – мовляв, більше так не робіть.

Тепер справа за НАБУ – Соломатіна виклала увесь наявний в неї фактаж тамтешнім детективам. Звісно, слідство триватиме не один тиждень, і напевне що не один не місяць. Уже з’явилися чутки про те, що в самому НАЗК знищують докази. Сама Корчак досі публічно на цю тему не обмовилась ані словом.

Як на мене – отак піти у ва-банк, не маючи залізних фактів, пані Соломатіна навряд чи наважилася б. Інакше її можна було б назвати справжнім камікадзе. Та й наведені нею факти збігаються і з журналістськими розслідуваннями. Та й погодьтеся, диму без вогню не буває.

Але не опускаймо рук. Корупцію в країні не викорінити лише одним фактом створення антикорупційних органів. Змінювати треба систему, що будувалася десятиріччями, та менталітет. Адже вода камінь точить.