Зокрема, Україна вже тривалий час просить про засоби, які здатні працювати на великих відстанях, інформує 24 Канал. Вони можуть допомогти ЗСУ діставати потрібні об'єкти за 300 кілометрів та відкрити нові можливості для активних кроків на певних територіях. Спільно з мужнім брендом Козацька Рада розповідаємо, на що здатна американська розробка, яка так потрібна Україні.
Читайте також Зручніша та потужніша за радянські зразки: як чеська техніка допомагає Україні
Йдеться про американські далекобійні ракети ATACMS. Що відомо про цю зброю та як вона здатна вплинути на хід війни в Україні, читайте далі.
Ураження від 140 до 300 кілометрів: основні модифікації ATACMS та їхні характеристики
Назва ATACMS є абревіатурою від Army Tactical Missile System, що у перекладі означає "армійська тактична ракетна система". У США ідея розробки такої системи з'явилася ще у 1970-х роках. У ході довгих планувань та моделювань у 1980 році право на виробництво далекобійної ракетної системи отримала Loral Vought Systems, після чого вона разом із 5 іншими компаніями, які відповідали за окремі деталі, узялася до роботи. У 1996 році компанію Loral Vought Systems придбала корпорація Lockheed Martin, яка сьогодні є головною серед низки підрядників, що працюють над виготовленням цієї зброї.
Ракети ATACMS мають кілька основних модифікацій, у яких різниться дальність ураження цілей / Фото Вікіпедія
Через 10 років ракетний комплекс ATACMS був прийнятий на озброєння США і вже через рік пройшов бойове хрещення під час війни у Перській затоці, коли американська армія запустила 32 ракети. Однак за понад 3 десятки років існування цього комплексу він пройшов чимало модифікацій, кожна з яких має суттєві відмінності від інших.
Базовою версією є ATACMS Block I, основна бойова частина якої вміщує аж 950 суббоєприпасів М74. Кожен такий суббоєприпас "накриває" 15 метрів квадратних. Дальність таких ракет сягає 165 кілометрів з відхиленням від цілі до 250 метрів. Block I також оснащена системою, яка дозволяє підірвати ракету в потрібний час, щоб касетні боєприпаси уразили якомога більшу площу. Ці ракети застосовують для ударів по аеродромах, зенітних ракетних комплексах противника, командних пунктах, скупченнях техніки та особового складу тощо. Однак бойова частина неефективна проти важкої бронетехніки.
У 1998 році на озброєнні армії США з'явилися ракети ATACMS Block IA. У порівнянні з попередньою версією у них у понад 3 рази менше суббоєприпасів – 300 одиниць. Однак дальність стрільби зросла у понад 1,7 раза – до 290 кілометрів. Для покращення точності систему наведення обладнали додатковими засобами супутникової навігації, тому Block IA має відхилення від цілі не більше 25 метрів. Ці ракети, як і попередня версія, чудово підходять для ударів по аеродромах, складах, скупченнях живої сили й техніки, але на значно більшій відстані. Вперше цю модифікацію американська армія застосувала під час війни в Іраку у 2003 році.
Кількома роками пізніше в США на озброєнні з'явилися ракети ATACMS Block IVA. Попри збереження високої точності попередньої версії, розробка зазнала суттєвих змін – у бойовій частині немає касетних суббоєприпасів, тобто вона є цілісною і важить 227 кілограмів. Основним призначенням таких ракет є знищення бункерів та фортифікаційних споруд, а завдяки унітарній бойовій частині ймовірність пошкодження прилеглих об'єктів суттєво зменшилась. Дальність ATACMS Block IVA сягає до 300 кілометрів за будь-яких погодних умов. Ще однією перевагою є можливість швидкого перезаряджання, що дозволяє вести тривалий вогонь.
ATACMS Block IVA уражають цілі на відстані до 300 кілометрів / Фото Lockheed Martin
Якщо узагальнити, то ракети ATACMS у різних модифікаціях дозволяють уражати фортифікаційні споруди, військові об'єкти, склади з боєприпасами, скупчення живої сили й техніки та логістичні вузли. Тобто застосування такої зброї може суттєво послабити противника, ускладнити логістику та зробити його вразливим. Останнє ж неабияк важливо для контрнаступальних дій.
До слова, на базі ATACMS також створена модифікація для Військово-морських сил США, яка здатна уражати глибинні цілі. Крім того, з 2016 році в США працюють над створенням ракет TACMS, які планують оснастити новітньою електронікою та збільшити дальність ураження цілей до 450 кілометрів.
Основні технічні характеристики ракет ATACMS
Якщо говорити про технічні характеристики далекобійних ракет ATACMS, то вони майже однакові у всіх модифікацій. Наприклад, довжина ракети варіюється від 3,96 метра до 4 метрів. Діаметр ракети складає 61 сантиметр, а розмах крил – 1,4 метра.
Що відрізняється, так це вага: базова версія ракети важить 1 670 кілограмів, однак у наступних модифікаціях маса ставала все меншою. Наприклад, у другій модифікації вагу знизили на 350 кілограмів завдяки зменшенню кількості суббоєприпасів чи заміні їх на унітарний осколково-фугасний снаряд. Зменшення ваги дозволило збільшити радіус дії ракети та підвищити її мобільність.
Вартість однієї ракети точно невідома, однак за оцінками ЗМІ, вона коливається в межах 1 мільйона доларів за одиницю. Для запуску ATACMS використовують реактивні установки HIMARS та MLRS, які вже є на озброєнні України. Зараз ці системи використовують ракети меншого радіусу дії.
У середньому одна ракета ATACMS коштує 1 мільйон доларів / Фото Lockheed Martin
"Привіт" окупантам у Криму: чому далекобійні ракети важливі для України
Поки що у США відмовляються надавати далекобійні ракети Україні, але з Києва неодноразово лунали заяви про необхідність зброї радіусом дії 300 кілометрів. Тобто, ймовірно, предметом переговорів є модифікації ATACMS Block IA та ATACMS Block IVA.
Після того, як США надали нам "розумні бомби" JDAM, українські війська матимуть змогу атакувати ворожі позиції майже на всій материковій частині України, яка перебуває в окупації. Однак Крим залишається майже недосяжним, за винятком північно-західного узбережжя.
Ракети дальністю до 300 кілометрів можуть повністю змінити ситуацію, адже тоді окупантам на території України фактично не буде куди сховатися від ЗСУ. Експерти та аналітики, зокрема й колишній командувач армії США в Європі Бен Годжес, вважають далекобійну зброю вкрай важливою для нашої перемоги. На думку Годжеса, високоточні удари по військових об'єктах на тимчасово окупованому півострові та руйнування незаконного будівництва під назвою "Кримський міст" призведуть до повної поразки росіян і деокупації півострова.
Ракети ATACMS важливі для звільнення Криму / Фото U.S. Army Acquisition Support Center
ATACMS також можуть створити несприятливі умови для російського Чорноморського флоту, адже цими ракетами можна вражати бухти, де стоять кораблі, та й самі судна стануть ще вразливішими. Тобто у росіян фактично не буде можливостей виводити носії крилатих ракет у Чорне море, адже такий крок означатиме ризик для існування самого корабля, який може знищити американська далекобійна зброя.
Також логістика ворога на всіх тимчасово окупованих територіях може бути суттєво підірвана. ATACMS з касетними боєприпасами здані вражати залізничні вузли разом із вантажем. Така ж доля спіткає й аеродроми, які росіяни використовують у своїх цілях. А здатність ATACMS уражати ворожі зенітно-ракетні комплекси дозволить знищити ворожу ППО на тимчасово окупованих територіях.
Переговори щодо надання ракет тривають. У США поки не планують передавати їх ЗСУ з двох причин.
- Вашингтон боїться, що Україна буде бити цими ракетами по території Росії, що може призвести до ескалації конфлікту. Хоча Київ готовий давати гарантії та навіть перелік цілей, які буде атакувати за умови отримання цих снарядів.
- У Пентагоні посилаються на обмежений запас ATACMS і стверджують, що виділення цієї зброї Україні може послабити обороноздатність США.
Враховуючи останній аргумент Вашингтона, Україна розглядає варіант купівлі цих ракет в інших країн, які мають їх на озброєнні, адже в цьому списку є Бахрейн, Греція, Південна Корея і Туреччина. Однак для такої операції також потрібен дозвіл США як розробника цих ракет, тому в будь-якому випадку остаточне рішення за Вашингтоном.