Критерії відбору борців із корупцією

За його словами, завтра відбудеться фінальне засідання комісії, після чого 2 або 3 кандидата будуть надані президенту на вибір, і одного з них буде призначено на посаду глави Антикорупційного бюро.

Забезпечити політичну незалежність кандидатів повинна кристальна репутація комісії, яка обирала претендентів. У складі комісії 9 людей, які професійною репутацією довели, що вони захищатимуть правду.

"Професійність кандидатів забезпечували стартові умови конкурсу – вища юридична освіта, 10 років юридичного стажу, 5 років управлінського досвіду та бездоганна репутація", — розповів Шабунін.

Боротьба із корупцією

Згідно із законом, як розповів Шабунін, Антикорупційне бюро буде ключовим слідчим органом, який у рамках кримінально-процесуального кодексу здійснюватиме слідство – прослуховування, збір доказової бази, доступ до державних баз, арешти та затримання.

Створення Антикорупційного бюро, його ефективна робота і незалежність керівника – ключова антикорупційна вимога МВФ,
— сказав голова правління Центру протидії корупції.

Політична воля в Україні

В Україні, на його думку, не має політичної волі на відміну від Грузії. Закон про створення Антикорупційного бюро був протиснутий через парламент тільки через тиск МВФ та донорів бюджету, журналістів та громадських експертів.

"Те, що обрання директора затягнулося на 2 місяці та 4 спроби зірвати конкурс говорить про те, що не має головного – політичної волі", — вважає експерт.

Можливі результати роботи бюро

Без створення бюро, покращень українці не побачать, вважає Шабунін. Це спричинено тим, що не має ключового елементу – невідворотності покарання за корупційні злочини високопосадовців.

"Найшвидше на осінь, вдасться створити бюро як інституцію – набрати людей, запустити аналітичний відділ. Ще кілька місяців піде на збір доказової бази по кількох кейсах. Найшвидше справи в суд з доказовою базою підуть в середині зими", — повідомив Шабунін.

"Раз на рік бюро звітуватиме перед ВР. Раз на рік міжнародна група із трьох людей, яких призначатиме Кабмін, Президент України та ВР, робитимуть аудит самої організації. Якщо висновки будуть негативними –це підстава для звільнення директора", — розповів експерт.

Показові затримання

На думку експерта, публічні арешти чиновників були показовими. А затримання лише двох високопосадовців за рік, скоріш за все, спроба не боротись із корупцією, а погасити невдоволення людей і не бажання донорів бюджету давати гроші.

Двоє за рік – це смішно,
— вважає Шабунін.

Як він розповів, державне фінансування Антикорупційного бюро буде важелем впливу держави на його роботу. Проте, найголовнішим елементом захисту бюро та його команди буде ефективність роботи.