Вчора, 4 жовтня, президент замість обіцяного одного законопроекту "Про реінтеграцію" зареєстрував аж два документи. Перший – "Про відновлення державного суверенітету", де беруться за основу мінські угоди. Другий фактично продовжує чинний закон "Про особливий статус Донбасу", де, по суті, обіцяють амністію бойовикам.

Читайте також: Як бійці на передовій відреагували на закон про реінтеграцію Донбасу

Під Радою з самого ранку протестували проти президентських законів. Бо люди, які прийшли під стіни парламенту, вбачають в документах натяк на капітуляцію і здачу України Путіну.

Їхні провідники у стінах Верховної Ради пояснили, чому проти пропозиції Порошенка продовжити на рік закон "Про особливий статус Донбасу", дія якого закінчується 18 жовтня.

Легалізують терористів, нададуть їм амністію, плюс створять "народну міліцію", прокуратуру. Не за це наші хлопці ціною власного життя захищають нашу державу,
– прокоментував позафракційний депутат Олег Осуховський.

А от з другого закону, який Порошенко до вчора називав законом "Про реінтеграцію", а нині "Про відновлення суверенітету", радять викинути пункт про дотримання мінських угод. Тоді навіть бойовий командир Андрій Білецький готовий підтримати документ.

Такі вимоги підтримують навіть союзники президентської фракції – "Народний фронт". А за продовження закону "Про особливий статус Донбасу" готові голосувати теж за однієї умови.

Якщо закон набере чинності лише за умови повного виведенння військових сил Російської Федерації (з Донбасу – 24),
– сказав заступник голови фракції "Народний фронт" Андрій Тетерук.

Парламентський комітет з нацбезпеки рекомендації підтримав. Сьогодні він зібрався вже вдруге. І замість мінських угод закон тепер опирається на рішення Радбезу ООН.

Президентські закони уже в оновленій редакції презентувати прийшов голова РНБО Олександр Турчинов. Хоча чекали самого гаранта.

Прийняття законопроекту створить ефективні умови для захисту національних інтересів України і звільнення захоплених Росією територій,
– зазначив Турчинов.

У "Батьківщині" намагаються довести, що внесені зміни – це обман.

"Про що свідчать резолюції ООН і хто готував ці резолюції? Резолюція, на яку посилаються, готувалась Російською Федерацією з однією метою – узаконити мінські угоди. Ось це ви хочете узаконити, це ви хочете внести як зміни до закону", – впевнений заступник голови лідера "Батьківщини" Сергій Соболев.

Читайте також: Які вимоги висуває "Самопоміч" щодо законопроекту про реінтеграцію Донбасу: пояснення Соболєва

Така корекція закону є неприйнятною, кажуть і в "Самопомочі". До того ж їхній альтернативний законопроект, де вказується чітко час початку агресії, а війну називають війною, комітет відхилив.

Невже вас історія нічого не вчить? Невже ви не розумієте, що, запроваджуючи російські сценарії, ви не обдурюєте Путіна, ви обдурюєте себе?
– дивується заступниця голови Верховної Ради Оксана Сироїд.

Від слів опоненти президентських законів перейшли до діла. Спочатку заблокували трибуну, далі – президію. На захист позицій стали прихильники законів. Коли ж Олександр Турчинов вирішив втрутитись, до нього підбігла Надія Савченко і вирвала мікрофон. Далі самовладання втратила Геращенко.

Протесну хвилю підхопили і під стінами Ради.

Читайте також: Порошенко має підписати указ про використання ЗСУ для звільнення окупованих територій, – Турчинов

О 18 годині самі депутати з президентської фракції запропонували закрити засідання. Спікеру нічого іншого і не залишилось.

Екс-регіонали за усім цим лише спостерігали. Хоча категорично проти закону "Про реінтеграцію" і обома руками "за" за другий – продовження особливого статусу. І без усіляких змін.