Румен Радев, президент Болгарії, 4 грудня наклав вето на передачу нашій державі сотні БТР. Тоді він пояснив, що ці БТР могла би використати сама Болгарія – наприклад, щоб охороняти кордон і допомагати людям, якщо станеться якесь лихо.

Дивіться також Сунуться вперед за всяку ціну: чи можуть росіяни більше посилити натиск біля Авдіївки

Як болгарські депутати подолали вето Радева

Президентське вето швидко засудили парламентські групи, які підтримують кабінет прем'єр-міністра Миколи Дєнкова. Тож 161 голос віддали за те, щоб подолати його. Проти були 55 депутатів.

Відповідно до Конституції Болгарії, президент має право вето, хоч і обмежене: лідер держави може повернути закон у парламент для подальшого обговорення. Власне, це і сталося із рішенням про БТР для України.

А от парламент (Національні збори) може скасувати президентське вето – для цього потрібна більшість голосів. Також є варіант прийняти вето та переглянути ветовані положення.

Радев регулярно виступає проти військової допомоги Болгарії Україні, часто повторюючи тезу Кремля, як-от твердження, що відправка обладнання радянських часів в Україну знизить обороноздатність Болгарії та ризикує втягнути Софію у війну,
– пишуть журналісти.

Також вони зазначають, що болгарський президент із 2017 року, коли обійняв посаду, використовує владу досить вільно. Він наклав вето у 34-й раз. Утім, майже завжди парламент скасовував вето.

Що відомо про болгарські БТР для України

Угоду між МВС Болгарії та Міноборони України ратифікували в листопаді. Ідеться про старі бронетранспортери, які Болгарія мала передати нашій державі разом із запасними частинами до БТР. Оскільки техніку виготовили сорок років тому, у 1980-х, то її давно списали з армії, а Україні обіцяли передати безкоштовно.

Болгарія передасть Україні ПЗРК і ракети. І не тільки

Мова про зенітні ракети різних типів і переносні зенітно-ракетні комплекси. Болгарські ракети мають посилити українську ППО. Хоча ця техніка стара, Україна зможе полагодити її.

Також ця країна хоче долучитися до коаліції F-16 і навчати наших військових.

Окрім того, пропонується долучення Болгарії до коаліції країн з підготовки українських льотчиків на винищувачах F-16 і дозволити проводити тренування до 160 українських військових на рік на ротаційній основі,
– написав "Мілітарний".