Опозиція ініціює створення тимчасової слідчої комісії, яка перевірить як Росія виконує свою частину договору. Згідно з ним, рік тому Україна отримала 100-доларову знижку на газ в обмін на пролонгацію перебування Чорноморського флоту в Криму.
“Тарифи ростуть, ціна на газ вже зросла в 1,5 рази, електроенергія зростає, і цьому кінця краю немає, тому ми будемо пропонувати наслідком роботи цієї ТСК скасувати ці угоди - Україна їх виконує, а Росія не виконує”, - каже голова фракції “БЮТ-Батьківщина” Іван Кириленко.
У коаліції і чути не хочуть про такі ініціативи і не бачать підстав для розірвання угод. Кажуть, у такому разі Україна втратить чимало грошей.
“Відразу ціна газу в Україні зросте на 100 доларів. Такого шоку не витримає ні економіка, ні населення. Тому вся абсурдність постановки питання очевидна”, - сказав голова фракції Партії регіонів Олександр Єфремов.
У парламенті вже встигли охрестити цю ситуацію політичним суперництвом і жодних варіантів скасування “Харківських угод” не бачать. Хіба що підписати нові.
“Я це розглядаю як бажання перехопити політичну ініціативу. За яких умов гіпотетично можна уявити прийняття відповідного рішення? Тільки коли буде прийнята нова газова угода”, - каже голова Верховної Ради Володимир Литвин.
Експерти також розійшлися у думках: одні вітають подібні домовленості з Росією, інші навпаки - кажуть жодних переваг за цілий рік Україна не отримала. Проте позбутися цих угод буде вкрай важко.
“Порахуйте, скільки за три квартали минулого року Україна, українські підприємства повинні були заплатити за російський газ, якщо б не було знижки щодо ціни на третину. І порівняйте з економічними показниками України за минулий рік. І Ви побачите, що це був би колапс для української економіки взагалі”, - вважає директор української філії Інституту країн СНД Володимир Корнілов.
“Україна була поставлена в складні умови в Харкові через угоди Тимошенко. Тобто значною мірою “Харківські угоди” були вимушеним кроком нинішньої влади. А їхня денонсація справді є дуже складною або і неможливою”, - сказав експерт з економічних питань Костянтин Матвієнко.
Питання про створення тимчасової слідчої комісії з розгляду виконання “Харківських угод” внесуть у порядок денний парламенту вже у середу. Нагадаємо, угоди були підписані торік 21 квітня. І вже за тиждень, попри різкий протест опозиції, Верховна Рада ратифікувала ці домовленості.