Перший чемпіонату світу з футболу розіграли в 1930 році в Уругваї. Для турніру національних збірних створили особливий трофей. Його виготовив французький скульптор Абель Лафлер. Це була восьмигранна золота чаша, яку підтримувала богиня перемоги Ніка. А сам трофей отримав назву "Вікторія". Ще його називали "Нікою" через зображену там богиню. Або ж "Золотою Богинею".
До теми Феномен Марадони: як за тайм наблизитися до Бога та забити "гол століття" на чемпіонаті світу
Футбольна збірна, яка перемогла, утримувала цей трофей чотири роки, до наступного чемпіонату світу. 24 канал спільно з партнером HLIBNY DAR розповідає найцікавіше про "Вікторію" у спецпроєкті "Шлях до Катару".
HLIBNY DAR перераховує по 10 гривень до фонду "Повернись живим" з кожної проданої пляшки / Фото HLIBNY DAR
Переховування під час війни
У 1930 році чемпіоном світу став Уругвай. А в 1934 та 1938 роках тріумфувала вже збірна Італії. Тож саме футбольна федерація цієї країни й зберігала трофей на початок Другої світової війни.
Саме під час війни віцепрезидент ФІФА італієць Отторіно Баррасі вдався до доволі відчайдушного кроку. Він забрав трофей із сейфа в римському банку. Та переховував його у коробці з-під взуття під своїм ліжком, щоб він не дістався нацистам. Так його вдалося зберегти. На деякий час.
Вже по закінченні Другої світової війни цей трофей змінив назву. Його почали називати Кубком Жюля Ріме на честь президента ФІФА, за правління якого і провели перший чемпіонат світу з футболу. Сам Ріме на той час і далі був президентом ФІФА.
Читайте також Прокляття чемпіонів: як команди, що вигравали Мундіаль, провалювалися на наступному турнірі
Перший трофей для переможця чемпіонату світу – кубок Жюля Ріме або "Ніка" / фото fifamuseum.com
Перше викрадення та пес-рятівник
У 1966 році чемпіонат світу з футболу приймала Англія. В березні цього року трофей вирішили виставити у громадському музеї Вестмінстерського абатства, щоб кожний охочий міг побачити його наживо. Правда, про надійну охорону англійці не подбали. 20 березня 1966 року футбольна статуетка зникла. Злодій легко пробрався в будівлю через чорний хід, зняв звичайною викруткою замок на вітрині й викрав "Ніку".
Наступного дня Футбольна асоціація Англії отримала лист, в якому викрадач вимагав 15 тисяч фунтів стерлінгів за трофей. Як доказ того, що він у нього, в листі були шматки оніксу з основи кубка. Поліція провела спецоперацію – після виплати грошей грабіжника було затримано. Злодієм виявився Едвард Бетчлі – портовий працівник, неодноразово засуджений за крадіжки та перепродаж краденого. Але він відмовився казати, де сховав сам кубок.
Щасливий випадок?
27 березня британець Девід Корбетт разом зі своїм песиком на прізвисько Піклс гуляли у Норвуді, передмісті Лондона. І випадково натрапили на газетний згорток у кущах. А в ньому і виявили кубок Жюля Ріме. Ясна річ, що ЗМІ не обійшли увагою цей випадок. Собака та її власник миттю стали популярними. А Девід Корбетт ще й трохи багатим, адже отримав 6 тисяч фунтів стерлінгів винагороди. Окрім того, їх запросили на банкет з нагоди перемоги збірної Англії на чемпіонаті світу.
Правда, одразу після викрадення Футбольна асоціація Англії звернулася до декількох ювелірів щодо можливості виготовлення нового трофею. Хоча в ФІФА виступали проти цього. Та англійці таки зробили копію. Згодом вона опинилася в ювеліра Джорджа Берда. Його родина виставила копію трофея на аукціон в 1995 році. І переможцем стала… ФІФА, яка заплатила 254 тисячі фунтів стерлінгів. Тоді й з'явилися чутки, що справжній трофей не знайшли одразу. Особливо після того, як "Ніку" викрали вдруге.
Новий трофей. Недоторканний
У 1970 році збірна Бразилії втретє в історії стала чемпіоном світу. За правилами, які встановив сам Жюль Ріме, команда навічно отримала "Вікторію". Натомість на наступний чемпіонат світу треба було виготовити новий трофей для переможця.
ФІФА отримала 53 варіанти нового кубка. Футбольні чиновники зупинили свій вибір на ескізі Сільвіо Гаццанігі. Він, до слова, автор Кубка та Суперкубка УЄФА.
Композиція зображує дві людські фігури, що підтримують на піднятих руках земну кулю. Новий трофей було виготовлено з 18-каратного золота з базою з двох шарів малахіту. Його висота – 36,8 сантиметра, а важить він 6,175 кілограма. На основі кубка гравіруються назви країн, збірні яких здобували титул, починаючи з чемпіонату світу 1974.
Кубок світу з футболу, який вручається з 1974 року / фото fifa.com
Тоді ж змінили та правила щодо самого трофею. Переможець чемпіонату світу у своє користування отримує позолочену копію. Натомість оригінальний трофей завжди залишається у володінні ФІФА і використовується лише під час урочистостей. Так, збірна Німеччини хоч і виграла тричі чемпіонат світу, але так і не отримала у довічне зберігання кубок світу.
Також трофей отримав і нове ім'я – Кубок світу ФІФА. Зараз ним володіє збірна Франції, яка перемогла на чемпіонаті світу у 2018 році. Та вже 18 грудня 2022 рок визначиться новий чемпіон світу на турнірі в Катарі.
Друге викрадення – фатальне
Поки національні збірні змагалися за новий трофей, "Ніка" зберігалася у в штаб-квартирі Бразильської футбольної конфедерації, куди її і передали у 1970 році. І так було до 19 грудня 1983 року. Саме тоді трофей викрали вдруге.
І знову злодіям допомогла недалекоглядність щодо охорони. Сам трофей зберігався у спеціальній шафі з куленепробивного скла. От тільки задня стінка цієї шафи була зроблена зі звичайного дерева. Саме цим і скористалися злодії, коли виламали його.
Друге викрадення стало фатальним. Трофей після цього так і не повернули. І лише у 2015 році було знайдено його шматки – основу з лазуриту. Цілком ймовірно, що викрадачі розділили трофей на шматки та переплавили його.
Зараз у світі є дві копії "Ніки". Одна – шо зробили англійці в 1966 році. ФІФА, коли викупила її, передала у Національний музей футболу в Манчестері.
Друга копія була виготовлена на замовлення Бразильської футбольної конфедерації. Її представили через рік після викрадення у 1984 році.