Серед причин відсторонення від посад – призупинення реформ, нездатність компанії залучити іноземний капітал та втручання уряду в діяльність "Укртрансгазу" та "Укргазвидобування".
"Незважаючи на запевнення, які були надані членам наглядової ради представниками вищого політичного керівництва України, упродовж останніх п'яти місяців не сталось жодних суттєвих зрушень вперед. Жодна з дій, які знаходяться під контролем уряду, не була виконана. Навпаки, рівень політичного втручання у роботу "Нафтогазу" продовжує зростати і став, на жаль, очевидною нормою", – зазначив у листі член наглядової ради "Нафтогазу" Пол Ворвік.
Читайте також: В Україні існує проблема політичної корупції, – інтерв'ю з Андрієм Герусом
Зокрема, дивним видається для Ворвіка те, що звільнених з "Нафтогазу" керівників підрозділів уряд прилаштовував у свої структури. Окрім втручання у діяльність корпорації, називає також відсутність урядової підтримки плану дій щодо корпоративного управління, не затвердження фінансового плану на поточний рік.
Станом на сьогодні затверджено тільки фінансовий план "Нафтогазу", як окремої юридичної особи, фінансовий план "Укртрансгазу" та "Укртранснафти" залишається досі не затверджений. Це негативно позначається на діяльність "Нафтогазу", зокрема, на інвестиціях у першочергові проекти з підтримки ГТС та збільшенні внутрішнього видобутку газу,
– розповів голова правління НАК "Нафтогаз" Андрій Коболєв.
За словами голови правління, такими діями уряд активно згортає реформу "Нафтогазу". На це можуть негативно відреагувати інвестори. Зокрема, компанія може залишитися без фінансування з боку Європейського банку реконструкції та розвитку та Світового банку. А це 800 мільйонів доларів інвестицій.
"Так само я невпевнений, що у випадку, якщо ЄБРР та світовий банк припинить це фінансування "Нафтогаз" зможе залучати гроші в тому обсязі, в якому нам дають міжнародні фінансові інституції", – заявив Андрій Коболєв.
Читайте також: Нафтогаз подав в суд на Росію на 5 мільярдів доларів через захоплення активів у Криму
Глава уряду з відповіддю не забарився. На сьогоднішньому засіданні Кабміну Володимир Гройсман заявив, що реформування "Нафтогазу" триватиме й далі, його наглядову раду оновлять, а керівництву компанії натякнув, що вона зловживає ціноутворенням.
Після відставки останніх незалежних членів наглядової ради "Нафтогазу" цей орган стає недієздатним, а рішення по компанії тепер прийматиме Кабмін. Відповідно, є загроза, що всі ключові питання, які потребують оперативного реагування, розглядатимуться з затримкою в часі, обурюються у "Нафтогазі". А експерти вважають, що тепер компанія може стати залежною від окремих політиків, які бажають отримати контроль над фінансовими потоками.
Політики часто не конкурують добрими справами, а конкурують за те, щоб отримати доступ до фінансових ресурсів, а потім купити чиюсь лояльність. У цьому є велика проблема, це підірве довіру до українських реформ,
– пояснив експерт з енергетики Андрій Герус.
Загалом історія з відставками членів наглядової ради тягнеться ще з весни. Відтак у квітні першою подала у відставку голова ради Юлія Ковалів, 6 вересня за нею пішов Чарльз Проктор. Ще тоді вони попереджали про те, що реформування "Нафтогазу" гальмується. Ситуація не змінилася і свої посади залишили останні незалежні члени ради Маркус Річардс та Пол Ворвік. Єдиним діючим членом наглядової ради "Нафтогазу" залишається колишній глава Міненерго Володимир Демчишин.