"Останній мегапроект Радянського Союзу" —так зараз називають станцію "Мир". Над комплексом працювали фахівці майже 300 різних організацій. А перший модуль запустили саме 20 лютого 30 років тому. Приурочили спеціально до партійного з'їзду КПРС, що міг стати останнім.
За час роботи станції на ній побували понад сотня астронавтів. Найчастіше — радянські, а потім російські космонавти та американці. Жили там місяцями, а то й роками. Для багатьох вона стала домом.
На станції "Мир" втілили понад 23 тисячі наукових експериментів. Звідси космонавти виходили у відкритий космос. Та в останні роки "Мир" переслідували невдачі: пожежа, пекельне підвищення температури через відмову систем терморегуляції і навіть зіткнення із вантажним кораблем та розгерметизація. Дивом минулось без жертв.
На початку нового тисячоліття Москва вирішила: зі станцією треба попрощатися. Адже розрахована вона тільки на п'ять років, а прослужила — 15. І бортові системи могли відмовити у будь-який момент. Ще одна причина — на її утримання не вистачало коштів.
Затоплення станції привернуло увагу всієї планети. Операцію навіть транслювали по телевізору. А на пляжах острова Фіджі зібралися тисячі туристів. Звідси неозброєним оком було видно, як "Мир" згорає в атмосфері і понад десять тонн уламків падають у Тихий океан.
Зараз на орбіті "Мир" замінила Міжнародна космічна станція.
Читайте також: Європейці показали, як відбудеться перша місія на Марс