Куба

Про панування режиму братів Кастро на Острові свободи чудово нагадують різноманітні маніфестації та паради, на яких співають оди кубинській компартії.

Незмінні атрибути масових заходів - транспаранти з гаслами, які, схоже, написали ще 50 років тому. Традиційно не обходиться і без палкої промови кубинського лідера.

Куба розташована у Карибському морі. В нього впадає і ріка Юмурі, яка є важливим джерелом харчів для кубинців.

Жителі виходять у відкритий океан на старезних човнах, які деколи нагадують картини з повісті Ернеста Хемінгуея Старий і море.

Кубинці, які живуть в середині острова, займаються фермерством. Але тут вирощування сільськогосподарської продукції нагадує Середньовіччя. Вирощують на Кубі і свиней, яких годують плодами королівської пальми.

Пальми для кубинців мають важливе значення. Вони ростуть усюди – буквально в кожному куточку острова свободи. Їм навіть знайшлося місце на кубинському гербі.

Ще одна унікальність Куби – їхні сигарети - їх виготовляють з цілих листків тютюну. Наповнювач, що зв’язує лист та покривний лист, ніколи не беруть з одного й того самого врожаю. Щороку таких сигар виготовляють близько 100 мільйонів.

Скручування сигар – це ціла наука. Спершу важливо обрати правильний листок, розрівняти його, розкотити, а вже готову сигару стиснути під пресом.

Курземе

Нас уже чекає латвійський регіон Курземе, який уже понад 2 десятиліття оговтується від правління комуністичного режиму. А його жителі вчаться жити у вільній країні.

Дивна назва регіону походить від язичницького племені, яке, на жаль, не пережило історичних потрясінь.

Така доля ледь не спіткала і самих латвійців, які десятиліттями перебували під радянським гнітом. Режим усіляко намагався знищити національну ідентичність та місцеві традиції.

Радянська влада знищувала не тільки окремих людей, а й цілі етнічні групи. Зокрема, на межі виживання опинилися ліви - фіно-угорський народ. Нині в Латвії налічується менше 2 сотень лівів і лише 30 з них розмовляють рідною мовою.

Ліви та латвійці мають одну спільну традицію. До літнього сонцестояння і ті, й інші готують спеціальні вінки. Більше 2 народи нічого особливого не поєднує. Хоча довгі роки співжиття зробили схожими їхні характери та поведінку.

В час літнього сонцестояння вінки у Латвії можна побачити всюди. А ті хто не мають часу самі створити прикрасу, завжди можуть купити її на ринку. У давнину місцеві жителі виконували такий ритуал – фермери голими бігали довкола своїх земель, а жінки теж голими купалися ранковій росі. Сьогодні ж традиція переросла у незвичайну розвагу.

Прощаємося з Курземе і сподіваємося, що ліви та латвійці зможуть позбутися непростого комуністичного спадку.