Про земельні афери чуємо чи не щомісяця. Отримати ділянку АТОвцю, перереєструвати договір оренди для фермера чи банально зберегти за собою пай у нашій країні справжнє випробування і замкнене коло. Війна із адміністраціями, сільськими і міськими радами і, насамперед, з Геокадастром. Кажуть, там на все є свої розцінки. Та інколи не вдається утримати навіть те, чим наділила сама держава. І виходить одні чиновники дали, а наступні вже можуть нахабно відібрати.

Читайте також: Як заробляти на вивісці "Антикорупційного суду"

Триповерхові будинки один напроти одного, золота ковка, високий металевий паркан – це далеко не увесь перелік майна родини київської чиновниці Марії Манохи. Окрім елітних маєтків, тільки в Боярці у сімейства щонайменше 9 земельних ділянок.

Про пані Маноху можливо б ніхто ніколи б не згадував, якби не її землячка з Боярки – проста пенсіонерка пані Тимченко. Майже 20 років вона обробляла свої 10 соток. Ділянку їй виділили як матері дитини з інвалідністю. Та одного дня на землі несподівано з'явились нові власники.

Я йду сюди, на свою діляночку. А на моїй ділянці іде будівництво. Я тільки у вересні викопувала тут картоплю, а вже у грудні іде будівництво. Я підійшла і кажу: "Хлопці, що ж ви робите? Я тут хазяйка, ось документи". А вони відповіли, що тут хазяйка вже інша,
– розповіла мешканка Боярки Марія Тимченко.

5 років минулого з того дня, як пані Марія розпочала війну за свій клаптик землі. Суди за судами. Але повернути свою власність їй дотепер так і не вдалося. Землю нібито цілком законно придбали інші люди.

Ми її купили згідно з договором купівлі – продажу. Все нормально з документами, з державним актом, з кадастровим номером. Її обробляло багато людей до того моменту, поки її не отримав продавець, який нам її продав,
– прокоментувала власниця спірної ділянки Леся Мурга.

Можливо, ця історія була б типовою у господарському суді, якби не кілька "але". Ділянка вже не одна, а поділена на два шмати. А двоє її нових власників – родичі. Дочка і чоловік тої самої київської чиновниці Марії Манохи.

Читайте також: Які жахливі методи використовує нова поліція для викриття злочинів

Як потім виявилось, у Манох поряд із землями Тимченко ще кілька ділянок. Сама ж чиновниця чи не півжиття працює в земельних структурах, зокрема 10 років в Держземагентстві. По документах її родичі нібито добросовісні набувачі землі – ділянки вони купили за гроші. Але як це можливо, коли таке саме право на землю – рішення сесії, держакт, техдокументацію і дозвіл на забудову – ще з 1998 року має пенсіонерка Тимченко? І чому по кадастру її ділянка в 10 соток раптом виявилась поділеною? Юристи припускають, тут діяла ціла схема.

Про найпопулярніші схеми "чесного" продажу землі – дивіться у розслідуванні.