Пан Іван 15 років робить трембіти. Каже, інструмент нині цікавить переважно колекціонерів.
“Туристи собі на сувеніри беруть.. Вівчарі беруть. Є попит на них потрошку є, не дуже, але є. В Америці 3 кручені трембіти, в Чехії, в Німцях, в Україні... 3 трембіти забрала в мене”, - каже майстер з виготовлення трембіт Іван Гренюк.
Трембіта - давній мундштучний сигнальний інструмент горян. Робиться як правило зі смереки. Класична трембіта в довжину має 3 метри 20 сантиметрів. А звук доноситься на відстань до 10 кілометрів. Її роблять із рівної смереки, а з дугоподібного гілля виготовляють іншу, більш сучасну трембіту.
“Ще крученого стилю, нашого-полонинського. Зробив як піонерське горно. Як були колись давно. Роблять дерев’яні, а я металічну зробив вівчарям”, - каже майстер з виготовлення трембіт Іван Гренюк.
Трембіта для гуцулів вже сьогодні не засіб комунікації, нарікає трембітар із 40 річним стажем. Це прикраса фестивалів та різдвяної коляди.
“Як то кажуть, якась подія - весілля чи похорон повідомлялось через трембіту весільною або сумною мелодією. Якщо на весілля, то зовсім інакша мелодія була. Мелодії повідомлялись із гори на гору. А зустрічались люди лише в неділю в церкві. Через трембіту повідомлялись події в селі”, - каже трембітар Василь Сухарюк.
Трембіта ручної роботи у гуцулів Закарпаття коштує від 1000 гривень. Саме до верховинців і приїжджають колекціонери у пошуках унікального екземпляру. Ця подружня пара за трембітою приїхала з Черкас на Івано-Франківщину, а звідти до Закарпаття. Тепер в їхній колекції народних інструментів світу є автентичний екземпляр.
“Шукали в Києві - дорого, тому їздимо на фестивалях, спитали в музичного колективу. Знайшли майстра, що сам робить і купили. Пропонували в Яремчі 2500, тут ми купили за 900 гривень. У майстра дешевше. Легше знайти майстра, розпитати як він робив, як на ньому грати і придбати саме у майстра”, - каже колекціонер Олександр Морозов.
У часи мобільних телефонів трембіта вже ніколи не відродить свою колишню славу - кажуть гуцули. Грають на трембіті заради туристів, а виготовляють заради колекціонерів.