В останні десятиліття деформація поверхні землі інтенсивно прогресує у селах, під якими є шахти. Подекуди земля просіла до 5 метрів. Пані Марія розповідає, торік усе її подвір’я плавало. Вода була усюди. Рівень підтоплень сягав півметра.
"Затопило наші всі хати. І в кожній хаті затопило туалет. І гної. То все стало плавати", - каже мешканка села Бендюга Марія Шкварок.
"Шахти працюють і весь час вони перегинають територію, і вони міняють територію. Вивели там і воно просіло на інших територіях. Але проблема постійно існує", - каже селищний голова Межиріччя Іван Сироїд.
У Межиріччі ґрунтові води разом з річкою Рата також роблять погоду. Селищний голова каже, земля щороку просідає і зупинити цей процес неможливо. Хіба укріплювати береги, насипати дамби та викачувати воду. А на це грошей катма. За прогнозами надзвичайників, для ліквідації усіх проблем, пов’язаних з видобутком вугілля у регіоні, потрібно понад 300 млн. грн. та 10 років.
"Офіційна наука підтверджує, що в деяких місцях від півметра до 4,5 метра просадка. Фактично скрізь де є вуглевидобувні підприємства, на Сході України в Донецькій, Луганські області. Виникають проблеми і треба їх вирішувати", - каже начальник головного управління з питань надзвичайних ситуацій Олексій Титаренко.
Тимчасова водовідкачувальна станція - це один із шляхів вирішення проблеми. Працює вона у селі Бендюга. Що ще придумати - має вирішити міжурядова комісія, яка працює на Львівщині. Людям ж залишається сподіватися, що їхнє село не піде під воду раніше, ніж будуть її результати.