Основним відповідачем у цій публічній риториці міністр бачив компанію ДТЕК. Це не дивно, адже на відміну від інших галузей, де гравці не такі консолідовані, ДТЕК завжди був драйвером галузі. Весь час протягом публічного конфлікту міністр називав ДТЕК мало не головним галузевим злом. Однак на з'їзді шахтарів міністр енергетики таки змінив гнів на милість і зізнався в тому, що Україні вдалося успішно пройти минулий опалювальний сезон лише завдяки роботі компанії ДТЕК.
Гірники скептично сприйняли доповідь Демчишина, в якому він розповідав про досягнення міністерства з погашення боргів шахтарям, зажадавши відповідати на конкретні запитання, з якими учасників з'їзду відправили до столиці трудові колективи.
Зокрема, делегати поцікавилися, чому чиновник перешкоджає закупівлі вітчизняного вугілля з боку приватних енергетичних компаній, чому заважає співпраці шахтарів з ДТЕК — "єдиною компанією на ринку, яка працює "в білу"? "Чому ж ви заважаєте ДТЕК працювати? — обурювалися делегати. — Вона готова закуповувати вугілля, видобуте на Заході України, і тоді ми не будемо просити додаткових грошей!".
У відповідь міністр змушений був виправдовуватися: "Я вже неодноразово говорив, що на плечах ДТЕК ми пройшли цей опалювальний сезон. Це цілком їхня заслуга".
Як зазначив чиновник, збут державного вугілля повністю залежить від компанії ДТЕК, з якою Міненерго веде переговори про його купівлю.
Учасники з'їзду також поставили питання про відповідальність керівництва Міненерго за 240 мільйонів гривень, які в березні ДТЕК перерахував за куплене вугілля. Шахтарі заявили, що з вини чиновників засоби зависли в банку-банкруті "Київська Русь".
За словами міністра, гроші перерахували в банк, "бо хто міг знати, що в нього введуть тимчасову адміністрацію". "Ніхто не знав, що таке станеться, — знову виправдовувався міністр. — Я не вибачаюся і не пробую виправдати себе".
Однак відповіді міністра не задовольнили більшість делегатів: учасник з'їзду зажадали від чиновника добровільно написати заяву про відставку.