Кубертен вклав в Олімпійські ігри значно глибший зміст, аніж просто "спортивні змагання". Олімпіада покликана сприяти миру у всьому світі і робити внесок у міжнародне взаєморозуміння. На переконання Кубертена, молодь повинна боротися на спортивних змаганнях, а не на полі бою.

Перша літня Олімпіада мала шалений успіх. У змаганнях взяв участь 241 спортсмен із 14 країн. Щоправда, жінок до участі не допустили. Загалом розіграли 43 комплекти медалей у 9 видах спорту, зокрема в боротьбі, плаванні, легкій та важкій атлетиці, а також фехтуванні.

Тоді ж було закладено і перші традиції сучасної Олімпіади: Змагання відкриває президент країни-господаря ігор, а на церемонії звучить олімпійський гімн. Парад країн-учасників, виголошення клятви та запалювання олімпійського вогню ввели пізніше.

Переможці ігор здобули медалі зі срібла, ті ж, які посіли 2 позицію, отримали бронзові медалі. Третє призове місце Міжнародний олімпійський комітет увів лише на подальших змаганнях.

Олімпіада швидко здобула світову популярність. Своїх спортсменів на змагання відправляли десятки країн. А вже 1914 року П’єр де Кубертен на Паризькому конгресі презентував олімпійський прапор. П'ять кілець символізують 5 континентів і зустріч на Олімпіадах спортсменів з усього світу.