Олег Рижак завідувач відділенням трансплантації кісткового мозку в "Охматдиті" – це єдина установа в Україні де дітям можуть робити подібні пересадки від донорів.
Загалом десь близько 1000 дітей з онкозахворюваннями, 300 з них потребує трансплантації. 100 – пересадку власного кісткового мозку і 200 – пересадку донорського, з них 25% мають донорів родинних,
– сказав Олег Рижак.
Решті потрібно шукати неродинного донора. Ним потенційно може стати кожен. Клітини для пересадки найчастіше беруть з крові. В деяких випадках для пересадки беруть безпосередньо кістковий мозок, цю процедуру проводять під наркозом, бо вона дуже болюча.
Читайте також: Чому працює українське підприємство, яке виробляє продукцію для ФСБ
В розвинених країнах створені спеціальні бази, туди вносять дані всіх бажаючих стати донорами і якщо така база відповідає міжнародним стандартам, то їм дають доступ до всесвітньої реєстру донорів клітин кісткового мозку.
В Україні також має бути ця база, в 2009 році за наказом МОЗ було створено всеукраїнський реєстр донорів. За 8 років роботи реєстр поповнився лише 120 зразками потенційних донорів. Востаннє він оновлювався в 2014 році.
Для порівняння, в Бельгії, де населення в четверо менше, ніж в Україні, в реєстрі – 72 тисячі донорів.
Веденням цього реєстру займається управління інноваційними проектами при МОЗ України. З 2009 по 2013 роки на реєстр було витрачено понад 4 мільйони гривень. А з 2014 року дані про фінансування установи всіляко приховуються.
Куди витрачаються мільйони платників податків – дивіться у розслідуванні.