Однак, українські чиновники досить хитрі і знайшли спосіб, як обманути навіть абсолютно прозору систему.

Читайте також: Підозрюють у продажі дипломів іноземцям: СБУ проводить обшуки в запорізькому ВНЗ

Вигадали для цього десятки "схем". Наприклад, в "Укразалізниці" майже половина тендерів були визнані такими, що не відбулись. Учасникам відмовляли через формальності.

Умови деяких тендерів прописували під конкретні компанії, а європейські компанії не допускали до торгів. Вони можуть брати участь в аукціонах понад 133 тисячі євро, але посадовці просто дроблять такі замовлення.

Панютинський вагоноремонтний завод, філія "Укрзалізниці" провів 64 закупівлі одного й того самого товару з однаковою вартістю, вона складала трохи менше 133 тисячі євро, тобто вони спеціально роздробили аби уникнути європейських процедур,
– заявив юрист Центру протидії корупції Денис Свириденко.

Найпоширеніша шпарина – тендерні умови, прописані під конкретну фірму. Схоже саме так виграла конкурс на ремонт доріг фірма "Ростдорстрой", яку пов'язують з мером Одеси Геннадієм Трухановим. Зараз цю історією розплутує НАБУ. Вдаються до такого і у Київьскій міській адміністрації, стверджують розслідувачі. Вони називають фіктивним тендер на ремонт Шулявського мосту.

Тендер виграли фірми наближеного до Кличка нардепа Максима Микитася. Їх конкурентам відмовили з формальних причин. А у фінал вийшли дві компанії Микитася й одна з них виграла. Влада на це розводить руками.


Компанії Максима Микитася

Через такі шпарини в кишені і посадовців і виконавців утікають мільйони бюджетних коштів. А покарання отримують одиниці. Лише минулого року активісти оскаржили 300 непрозорих державних закупівель на понад 6 мільярдів гривень.