Про це пише Gazeta.ua.
Ідея, яку підтримувало антирадянське націоналістичне підпілля, була простою – вільна, незалежна, демократична Україна.
Про діяльність націоналістів на Сході України повідомляється в архівних документах органу НКВС. У документі "Про діяльність ОУН на Сході України" названо всі області України, де діяло українське націоналістичне підпілля.
Перші представники руху опору на Донеччині з'явились 1941 року в Маріуполі, функціонували два окружних проводи організації з центрами в Маріуполі та Горлівці, також діяли районні та міські організації.
Читайте також: 14 травня – День народження головної української бандерівки
Євген Стахів очолював підпілля ОУН у роки війни на Донбасі й у Криму. Проте 1948 року він остаточно розійшовся у поглядах із провідником націоналістів Степаном Бандерою і став переконливим демократом. "Україна має бути демократичною державою зі свободою преси, релігії та сумління".
Починаючи з літа 1942 року, німці провадили репресивні заходи проти ОУН (Б). Влітку і восени 1942 року були проведені масові арешти в Маріуполі. Восени 1943 року гестапо арештувало і стратило підпільників у Костянтинівці, Краматорську, Слов'янську, Горлівці, Ольгинці, Красноармійську, Донецьку. Загальну кількість втрат достеменно встановити неможливо.
Як відомо, російський історик, філософ і релігієзнавець Андрій Зубов вважає, що не можна жити в Україні і не поважати людей, які боролися і продовжують боротися за її свободу.