Переміг Борис Філатов – волонтер, який є так званим "новим обличчям". Та не все так просто. Журналісти "24" вирішили розібратися більш детально в тому, що ж очікує Дніпропетровськ з таким мером.
Він вже має у Дніпропетровську певний досвід роботи на керівних посадах у місті. Тепер маємо на меті нагадати дніпропетровцям про те, з якою передвиборчою програмою він йшов на вибори. Цю програму ми взяли на офіційному сайті та проаналізували реальний, вже існуючий досвід Філатова.
Програма Філатова
- Економічне зростання: передова промисловість, вільне підприємництво, проривні інновації
Серед головних пунктів цього напрямку Борис Філатов називає наступне: підтримка ефективних підприємств, залучення інвестицій та розвиток бізнес-клімату у місті, залучення фінансового потенціалу Дніпропетровська, підвищення енергоефективності, захист інтересів промисловості.
Далі варто розглянути те, що вже було зроблено паном Філатовим за часи його перебування на посаді заступника голови Дніпропетровської ОДА і до того в якості адвоката та правозахисника, яким він є за фахом.
Так, незважаючи на те, що Філатов наголошує на розвитку важкої промисловості та космічних розробок, якими певний час славилося місто, статистичні дані кажуть про зворотне.
Саме у 2014-2015 роках спостерігався спад в основних галузях важкої промисловості — загалом обсяг продукції обробної промисловості впав до 71,1%: у хімпромі — до 79,5%, у металургії — до 66,5%, у машинобудуванні — до 60,1%. А продукція легкої промисловості навіть зросла на 48%.
Тому виникає питання: чи Філатов, працюючи саме в цей час в керівництві області не знав про такі показники, чи безпідставно вважає, що тенденції найближчих років є більш позитивними чи просто маніпулює свідомістю виборців, значна частка яких так чи інакше вважають Дніпропетровщину саме промисловим регіоном і намагається сказати виключно те, що люди хочуть почути.
Залучення інвестицій та розвиток бізнес-клімату у місті теж є цікавим пунктом, який суперечить головній риториці цього кандидата. Тут навіть не треба піднімати статистичні дані. Борис Філатоза усі ці півтора роки робив акцент на тому, що Дніпропетровськ є надзвичайно близьким до лінії фронту і що певний час існувала реальна загроза війни саме у цій області, яку вони зі своєю командою – Геннадієм Корбаном та ще декількома не настільки медійними персонами упередили, фактично врятувавши місто, яке було на грані. І саме у такий, за їхніми словами нестабільний регіон вони планують залучати інвесторів? А слова бізнес-клімат та війна взагалі є несумісними.
Далі йдеться про підвищення енергоефективності у місті загалом. У відеоролику з презентацією програми з цього приводу є лише декілька загальних фраз, проте це одна з небагатьох тем, до якої пан Філатов дійсно має позитивне відношення. І про це дуже красномовно кажуть цифри. У січні — серпні 2015 року у Дніпропетровській області вироблено 63 млрд кВт•год електроенергії. Це становить 57,8% загальноукраїнського обсягу.
Більше того, спостерігається тенденція енергозаощадження та енергоефективності в регіоні за цей період. Наприклад, на Дніпропетровщині газу в серпні витрачено менше на 22,8% порівняно з тим самим місяцем 2014-го, вугілля — на 38%. Причому пов’язувати різке зменшення споживання електроенергії з механічним скороченням промисловості немає підстав: відбувається реальний процес підвищення енергоощадності наявних виробництв.
Про захист інтересів промисловості сенсу казати немає, бо як юрист і як правозахисник Філатов не провів жодної справи з цього питання. (З тих, що вдалося знайти у відкритому доступі).
Також в цьому блоці Борис Альбертович розповів про підтримку інноваційних методів роботи бізнесу, зокрема і про електронне управління. І у цьому у окремих представників Дніпропетровського бізнесу є досягнення – банк-ІD в приватній компанії "Приватбанк", та казати про досягнення когось, окрім самого власника цього бізнесу, а тим паче про досягнення Філатова просто смішно.
Таким чином ми бачимо, що у питаннях економічного та промислового розвитку Борис Філатов проявив себе, м’яко кажучи, не з кращого боку.
- Ефективна влада: якісне управління, боротьба з корупцією, добробут городян, захист потреб міста в національному масштабі і на міжнародному рівні
Цьому пункту кандидат на посаду мера присвятив цілих 40 секунд промови. І головною метою назвав залучення громадян до реформування системи влади у місті. Були названі наступні ключові моменти: якісне керування, боротьба з корупцією, покращення матеріального становища громадян, а також створення впливового та сильного дніпропетровського лобі на рівні країни та на міжнародній арені.
Тут хочеться почати з останнього пункту, з яким все досить добре і за останні півтора роки тільки посилювалося. Але це більше заслуга колишнього роботодавця пана Філатова – впливового олігарха Ігоря Коломойського, аніж самого Філатова, якого як окремого гравця не розглядають ні на рівні країни, ні, тим паче, на міжнародному рівні. Та після досвіду Донецька, лобі якого останніми роками (до війни) було більше ніж впливовим, виникає питання, чи дійсно це так корисно та необхідно?
Про боротьбу з корупцією, як і про інші, досить загальні факти казати нема чого – корупція в Дніпропетровську, так само як і в усій країні, процвітає. І наразі дієвих спроб боротьби не було. Тому навіть при наявності у Філатова тієї сильної політичної волі, про яку він казав, важко уявити, як практично він планує це реалізовувати. А враховуючи нещодавню історію з підкупом виборців – тим паче.
- Український форпост: зміцнення обороноздатності, справжній патріотизм, гарний Дніпропетровськ, дбайливе містобудування
Це третій пункт програми Філатова, на який варто звернути увагу. У цьому ролику, зокрема, йдеться про звернення ветеранів АТО до Філатова, про підтримку батальйонів, про справжній патріотизм і окремі освітні програми з цього питання, про розвиток будівничої галузі, аудит комунальної нерухомості а також про збереження архітектурного обличчя міста.
Тут варто звернути увагу на дві дуже важливі для Бориса Альбертовича теми.
Перша – це патріотизм та підтримка батальйонів. І дійсно не можна не відзначити заслуг Філатова на цьому поприщі, він дуже допомагав фінансово волонтерам, він створив фонд, який неодноразово допомагав бійцям як на фронті, так і під час реабілітації. Ми не маємо на меті відстеження коштів, які до цього були залучені, але внесок його команди у цю справу беззаперечно величезний. Однак і тут не обійшлося без ложки дьогтю. По-перше сьогодні я мала змогу переконатися, що ту потужну волонтерську структуру, яку Філатов усіляко підтримував протягом цих півтора років він намагається використовувати в політичних цілях.
Так, під час останнього збору усіх причетних до нього волонтерів, який відбувся 11 листопада, він відкрито закликав відкласти усі справи на фронті та мобілізувати всі сили на політичний фронт, апелюючи до того, що він у складні часи допомагав цій спільноті фінансово. Тобто невже пан Філатов вирішив, що зміг "купити" волонтерів? І другий, беззаперечно важливий момент – це затримання його соратника Геннадія Корбана, у зв’язку з чим почалися жорсткі обшуки у волонтерів, які до їхньої команди причетні. Тобто своїм публічним іменем пан Корбан підставив під жорсткий удар багатьох чесних і порядних волонтерів. Під удар, беззаперечно сильний і заангажований з боку влади. Та все проблеми однієї людини і її відносин з владою зачепили багатьох непричетних.
Другий аспект – це містобудування. На фоні заяви варто згадати скандал, з яким у більшості жителів міста асоціювалися прізвища Філатова і Корбана до початку війни на Донбасі і до того, як вони стали волонтерами. Це сталося у 2009 році і тоді ЗМІ писали наступне.
"У п'ятницю, 29 липня, міська рада звільнить ТОВ "ГУМ", що займається будівництвом торгового центру "Пасаж", від сплати обов'язкового внеску в міський бюджет".
Йшлося про те, що неправомірно через підкуп та шантаж судів було отримано рішення, згідно з яким компанія "ФАНВОРД ТРЭЙД ЭНД ИНВЕСТМЕНТ КОРП", власником якої був Корбан, отримали дозвіл не сплачувати до бюджету міста 15 мільйонів доларів за можливість, надану містом, реконструювати одну з центральних будівель у місті. До того ж реконструкція самого "ГУМ" теж була досить специфічна – вищезазначена компанія просто знесла старий будинок і побудувала на його місці новий адміністративно-торгівельний центр, на якому потім заробляла. Проте місто так і не побачило свої гроші, а на знак подяки на центральній площі міста з’явилась карусель, де кожен бажаючий може покататися за певну суму.
І після таких гучних скандалів ці люди претендуватимуть на контроль та наведення порядку у місто будівничій галузі?
Можна зробити висновок про те, що минуле у переможця є досить неоднозначним. І в цьому минулому було як добре, так і погане. Однозначно, варто дивитися у майбутнє і оцінювати новоспеченого мера тільки по його реальних досягненнях. Але й минуле забувати не варто, бо зазвичай воно каже немало про людину.
Нагадаємо, згідно із оприлюдненим протоколом ТВК, за Філатова у другому турі виборів 15 листопада проголосувало 184 тисячі 874 виборці. Його опонент, представник "Опозиційного блоку" Олександр Вілкул, здобув 158 тисяч 752 голоси.