Про те, що вже минув місяць після початку протесту, розповів голова профспілки гірників України Михайло Волинець у своєму фейсбуці.

Читайте також Протест шахтарів на Львівщині: "Центренерго" перерахував 5 мільйонів на зарплати

Сьогодні підземному протесту на шахті "Жовтнева" один місяць. 22 гірники з першого дня й до сьогодні продовжують свою боротьбу за підвищення оплати їхньої праці, за безпеку своєї роботи,
– розповів Волинець.

Водночас він повідомив і про звернення міжнародної організації праці до української влади. Причиною стали чисельні порушення прав робітників на Криворізькому залізорудному комбінаті.

"Організація, що є спеціалізованою установою ООН, нагадає вищому керівництву нашої країни про необхідність дотримуватись міжнародних, цивілізованих норм і правил, про гарантії захисту громадян з боку держави," – зазначив голова профспілки гірників.

До протестів долучились жінки

На шахтах "Жовтнева" та "Родіна" Криворізького залізорудного комбінату до протесту гірників напередодні приєдналися дві жінки. Станом на 29 вересня під землею перебувли 59 осіб – 24 людей у шахті "Жовтнева" й 38 у шахті "Родіна".

Шахтарі озвучили основну вимогу – підняти зарплату на 30%. Не почувши позитивної відповіді від керівництва Криворізького залізорудного комбінату, гірники повернулись під землю.

За словами Волинця, якщо адміністрація підприємства намагається довести шахтарів до фізичного виснаження, щоб змусити їх виїхати на поверхню, то інші гірники домовились знову протестувати під землею.

Чого вимагають гірники

 1. Підвищити зарплату.
 2. Звільнити менеджмент, який заганяє підприємство у кризу.
 3. Повернути пільговий стаж.
 4. Припинити порушення при атестації.

Як відбувались попередні перемовини

Перемовини відбулись і 22 вересня, однак прогресу не вдалося досягнути. Зрушення стосовно підняття зарплати було. Однак гірники наполягали, аби відсоток збільшення зарплати був більший. Водночас керівництво запевняло, що через коронавірусну кризу не зможе забезпечити таку суму.

Крім цього, роботодавці стверджували, що не переслідуватимуть учасників протесту та не притягатимуть їх до кримінальної чи адміністративної відповідальності.

"Італійський страйк" залізничників Кривбасу

29 вересня залізничники Кривбасу розпочали "італійський страйк". Таким чином вони підтримали гірників та виступили й за свої законні права.

Зокрема, працівники Криворізького локомотивного ДЕПО заявляють про чисельні порушення трудового законодавства щодо оплати праці, пільгового пенсійного забезпечення, права на відпустку тощо.

Крім того, залізничники підіймають питання про пільгове забезпечення пенсій і включення професій до списку пільгових посад №1, 2, це стосується, зокрема, посад машиніста електровоза, помічника машиніста електровоза та тепловоза, розповів голова первинної профспілкової організації Вільної профспілки залізничників України Криворізького депо В’ячеслав Федоренко у коментарі Укрінформ.

"Страйк передбачає бездоганне виконання своїх посадових обов’язків на роботі. Однак є нормативні документи, яким повинні відповідати машини й механізми, на яких ми працюємо, а вони не відповідають, бо локомотиви експлуатуються з 60-х років, а з 2012 року припинили виконувати капітальні ремонти. Таким чином, ми звернемо увагу на те, що порушується охорона праці, трудове законодавство щодо оплати праці", – зауважив Федоренко.

Перемовини між залізничниками та їх місцевим керівництвом щодо наболілих питань 28 вересня можна вважати такими, що не відбулися, кажуть у профспілці.

Що таке італійський страйк?

При ньому персонал буквально дотримується робочих та службових інструкцій. Втім, зазвичай при такій роботі спостерігається сповільнення її темпу через те, що чітке виконання різноманітних норм неможливе, небажане, а інколи навіть і шкідливе для загального робочого потоку.

Робітник, який страйкує може перестати виконувати неформальні обов'язки, забрати долю самовіддачі та альтруїзму із робочих завдань. Ефективність роботи від цього зазвичай падає.

Дивіться відео протесту гірників у Києві:

Дивіться відеозвернення шахтарів до президента Володимира Зеленського:

Чому такі протести небезпечні для здоров'я шахтарів

У шахтах з видобутку залізної руди – дуже несприятливі умови. За словами Волинця, під землею рівень вологості є вищим. Крім цього, там інтенсивно розповсюджуються грибки, які з'їдають все навколо. Це може завдати шкоди здоров'ю протестувальників.

Шахтарі зазначили, що відчувають вплив грибків на легенях і на шкірі.

Начебто є вже рішення законсервувати шахти

Як повідомив голова організації Незалежної профспілки гірників Кривого Рогу Юрій Самойлов, керівництво заявило про намір законсервувати шахти, робітники яких вийшли на страйк.

Наслідки для міста можуть бути катастрофічні. Від закриття чотирьох шахт у Кривому Розі постраждає близько 50 тисяч людей – шахтарі та їхні рідні. До того, ж це так просто не робиться – має бути проєкт, узгодження з купою відомств,
– повідомив Самойлов.

Що відбувалось на шахтах раніше

 • Протести шахтарів у Кривому Розі почалися 3 вересня. Вже 8 вересня у підземному протесті брали участь 393 працівники шахт Криворізького залізорудного комбінату. 9 вересня під землею лишалися 292 шахтарі. Ввечері одному з гірників стало зле, його підняли на поверхню та передали медикам.
 • 10 вересня на поверхню через погане самопочуття підняли ще чотирьох шахтарів. Одного – з шахти "Жовтнева" та трьох — з шахти "Гвардійська".
 • Також триває наземна акція протесту. Криворіжці влаштували автопробіг на підтримку шахтарів, які протестують під землею, а також прийшли на мітинг до будівлі КЗРК.
 • 11 вересня у Кривому Розі на підприємстві КЗРК оголосили про підвищення зарплати. Шахтарям збільшать тарифні ставки та посадові оклади з 1 вересня.
 • За словами Волинця, адміністрація "Криворізького залізорудного комбінату" посилила тиск на гірників, що перебувають під землею. Волинець стверджує, що виставили додаткові блок-пости біля шахтних стовбурів, аби обмежити комунікацію шахтарів.
 • Крім того, керівництво підприємства запевняє, що гірники залишаються під землею за власним бажанням.
 • Чиновник додав, ніби є перша реакція адміністрації на чисельні зауваження працівників щодо корупційних схем на комбінаті. Волинець повідомив, що з'явилась інформація про звільнення директора з ремонту й техпідтримки Сергія Труханенка, гірського нормувальника на підземних роботах шахти "Тернівська" Ігоря Колобанова, радника гендиректора Олега Макарова.
 • Також протестувальники записали звернення до Європарламенту з проханням захистити їх.

Дивіться відеозвернення шахтарів до Європарламенту:

Читайте також Закриття шахт: в Україні готують пілотний проєкт, Німеччина буде допомагати

Як реагувала дирекція шахт раніше

Гендиректор Криворізького залізорудного комбінату Сергій Новак 5 вересня вийшов до мітингарів. Він спустився до шахти та майже півтори години спілкувався з гірниками.

Важливо розуміти, що роль гендиректора у такому випадку – виступати від імені власників шахти. А це група "Приват" Коломойського, комунікація якої завжди вибудовується жорстко, на конфліктах. Менеджмент і так ніколи не ставив на перше місце повагу до своїх працівників,
– уточнив Волинець.

Цікаво День шахтаря на Донбасі – концерт Лепса замість зарплати за 3 місяці

Гірники протестують на шахті "Жовтнева": відео