Він назвав 5 фактів, які пояснюють причини спаду:
1. Недостатня диверсифікація економіки. За його словами, Кремль роками підтримував і захищав великі держкомпанії на шкоду малому і середньому бізнесу. Але саме невеликі фірми — фундамент сильної і добре диверсифікованою економіки. В ЄС малий та середній бізнес створює в середньому 40% ВВП, у Росії — 15%.
2. Залежність від примх нафтових ринків. Ціни на нафту впали нижче 45 доларів за барель, нагадує автор. Тим часом на нафтогазовий сектор зараз припадає 68% виручки Росії від експорту.
3. Вразливість перед санкціями, обумовлена залежністю від нафтової індустрії.
Якщо врахувати вік багатьох освоєних родовищ, Росія буде більше залежною від передових технологій західних компаній, які потрібні для видобутку нафти на важкодоступних сланцевих і глибоководних родовищах,
— пояснює Бреммер.
МВФ вважає, що через санкції ВВП Росії може знизитися на 9%.
4. Інші проблеми: низька продуктивність праці, корупція, еміграція освічених росіян. Автор називає цифри: за годину роботи росіянин вносить у ВВП своєї країни в середньому 25,9 долара, грек — 36,2, американець — 67,4.
Корупція обходиться Росії в 300-500 млрд доларів на рік,
— додає автор.
5. Немає стимулів для змін. Зазвичай економічний спад тягне за собою зміну політичного керівництва, однак в Росії прихильність до Путіна, навпаки, зросла. Бреммер пояснює це тим, що близько 90% росіян дізнаються новини по пропагандистським телеканалам.
Читайте також: Російський історик розповів, навіщо Путіну проект "Новоросія"