Чи підвищить НБУ облікову ставку
Банкіри вважають, обґрунтованих причин для підвищення облікової ставки наразі немає, тож прогнозують, що НБУ збереже її на поточному рівні у 25% річних.
Цікаво Українці значно активніше скуповують долари: що відбувається
Вважаю, Національний банк у ході останнього засідання 2022 року монетарного комітету ухвалить рішення зберегти облікову ставку на поточному рівні (25% річних). Оскільки підстав для її зміни наразі просто немає.
Банкір підкреслив, що подальше збільшення ставки не принесе жодної користі, оскільки одним із головних завдань, які переслідував НБУ при підвищенні ставки, було зростання дохідності депозитів. І поки на ринку все ще зберігається потенціал для збільшення ставок за вкладами, сенсу підвищення облікової ставки немає.
Цикли підняття облікової ставки у 2022 році
- У січні НБУ підвищив облікову ставку з 9% до 10% річних.
- Під час наступного перегляду у березні, попри початок повномасштабної війни, регулятор вирішив залишити її на рівні 10% річних.
- Однак 3 червня Нацбанк різко підвищив ставку до 25% річних й з того часу зберігає її на цьому рівні.
Інший банкір Герман Марченко теж вважає, що регулятор збереже облікову ставку на поточному рівні. Він підкреслює, що економічна ситуація в Україні стабільна, а відтак теж не бачить причин для підвищення рівня облікової ставки.
Протягом двох місяців в Україні спостерігається гальмування інфляційних процесів до 1,5–2% на місяць. А на фоні фінансових надходжень від країн-партнерів економічна ситуація перебуває у більш збалансованому стані.
Яка ситуація з інфляцією в Україні
Іван Світик зауважує, що інфляція за підсумками жовтня зросла до 26,6% у річному вимірі, що відповідає прогнозній траєкторії НБУ. Зауважимо, що ціни у жовтні зросли на 2,5%. Найбільше подорожчали яйця – на 60,5% у місячному та на 81,4% у річному вимірі.
Детальніше Інфляція в Україні пришвидшилася: які продукти подорожчали найбільше
В жовтневому інфляційному звіті НБУ зазначив, що енергоносії будуть основним чинником, через який другий рік поспіль українська економіка матиме інфляцію понад 20%. Прогнозовано за результатами 2022 року вона складе 31% річних.
А от з прогнозом на 2023 рік щодо рівня інфляції все не так однозначно. У НБУ прогнозують, що 20,8% річних, а уряд заклав у бюджет-2023 суттєво вищий показник – 28% річних.
Нагадаємо, що інфляція зображає зростання загального рівня цін, що своєю чергою відображує зниження купівельної спроможності грошової одиниці. Відтак чим вищий рівень її рівень в країні – тим більшу загрозу він несе для економіки.