До якого класу відносять себе українці

Понад дві третини українців у 2019 вважали себе бідними. Ще третина сказали, що не бідні, але й до середнього класу не відносяться. Представниками середнього класу вважають себе лише 1,1% опитаних. Водночас ніхто з-поміж опитаних українців не називає себе багатим. Такі дані представив Держстат.

Ми спробували розібратися у матеріалі 24 каналу чи справді в Україні немає середнього класу та яка ситуація за кордоном.

До теми Скільки українців вважають себе бідними: шокуючі дані

Що таке середній клас

Представники середнього класу, крім таких необхідних витрат як їжа, оренда житло чи купівля одягу, можуть собі дозволити дорожчі покупки – техніку, автомобіль чи навіть нерухомість. При цьому вони мають змогу насолоджуватися соціальними аспектами життя, відвідуючи театри та концерти, навчаючись у приватних університетах тощо.

Середній клас – це проміжний клас між бідними та багатими, але й сам середній клас має різні шари. Ті, хто, лиш перетнули нижню межу, щоб вважатися середнім класом, можуть заробляти в рази менше, ніж ті, хто перебувають у верхньому шарі середнього класу.

У світі близько 3,7 мільярда людей належать до середнього класу, що становить 48% населення. Ще 2,5% – багатії, а решта – бідні або такі, що заробляють достатньо, але не вважаються середнім класом, пише Washington Post. Ознакою економічно розвиненого суспільства є наявність 50-60% середнього класу.

Чи існує середній клас в Україні

Насправді середній клас в Україні існує, хоч це поняття й відносне. Причина, чому за опитуванням Держстату в Україні таких всього 1,1% – в некомплексному підході, адже людей опитували до якого класу вони самі себе відносять.

У 2016 Центр Разумкова провів більш комплексне дослідження, у якому врахував:

 • стійке самовизначення;
 • самооцінка рівня матеріального становища (не нижче показника “в цілому на життя вистачає”);
 • рівень освіти (не нижче середньої спеціальної);
 • відчуття спільності інтересів з представниками середнього класу;
 • домінування у найближчому соціальному оточенні представників середнього класу.

Таким чином у 2016 в Україні було 14,2% представників середнього класу та ще 34,8% – периферія середнього класу, тобто трохи нижче. Це відчутно більше, ніж за результатами опитування Держстату і сумнівно, що за 3 роки в Україні повністю зник середній клас. Натомість до вищого класу віднесли 1,3% населення, а до нижчого – 30,7%. Найвища частка середнього класу на Заході, а найнижча – на Півдні. Детальніше дивіться у таблиці.

Світові стандарти середнього класу

Щоб вважатися середнім класом, ви повинні витрачати не менше 10 доларів в день. Відповідний стандарт запропонував Світовий банк. Проте кожна країна визначає свої норми, а багато країн не визначають й взагалі, як-от Україна.

На основі цього спробуємо зрозуміти чи є середній клас в Україні. Витрати в 10 доларів в день – це близько 8 300 гривень в місяць. Минулого року Інститут соціальних і демографічних досліджень представив опитування, згідно з яким лише 10% українців роблять заощадження. А середня зарплата в Україні у липні становила 11 804 гривні, що після оподаткування буде трохи більше 9 тисяч. Та насправді зарплати в українців можуть бути вищими, адже офіційна статистика не включає зарплати в конвертах, які все ще дуже поширені.

Тож за цими даними можна зробити восновок, що згідно з стандартами Світового банку в Україні таки є середній клас, хоч і неможливо визначити наскільки великий.

Зверніть увагу Середня зарплата в Україні має становити 15 тисяч гривень: заява Шмигаля

За даними ООН, яка спирається на норму Світового банку, в Україні у 2013 році 66% належали до середнього класу, а опісля ця частка почала скорочуватися через війну, кризу та інші виклики, пише Громадське.

Американська мрія

США славиться своїм середнім класом, що стало стандартом для країни ще дуже давно, адже капіталізм в ідеалі призводить до збільшення частки середнього класу у суспільстві.


Середній клас по-американськи / Фото paha_l/123RF

За оцінкою Pew Research, американці вважаються середнім класом, якщо вони заробляють від двох третин до подвійного середнього доходу домогосподарств по країні (береться до уваги медіана, а не середнє значення). У 2018 це було від 48 500 до 145 500 доларів на рік.

Скільки американців належать до середнього класу

Близько половини дорослих американців (52%) жили в домогосподарствах із середнім рівнем доходу в 2018 році. Приблизно три із десяти (29%) були в домогосподарствах з нижчими доходами, а 19% – у домогосподарствах з високим рівнем доходу.​

Водночас як кількість американців, так і стандарти для середнього класу відрізняються по штатах. Найменше американців середнього класу у містечку у штаті Нью-Мексико – 39%, а найбільше в одному з міст штату Юта – 67%.

У Європі представників середнього класу більше

У 2010 році у країнах Західної Європи був відносно високий показник частки середнього класу за даними Pew Research Center:

 • Норвегія та Данія – 80%;
 • Люксембург та Фінляндія – 75%;
 • Німеччина – 72%;
 • Італія – 67%;
 • Іспанія – 64%;

У кожної країни свої критерії. До прикладу німці, які заробляють чистими від 1 121 до 1 449 євро на місяць належать до нижчого середнього класу, тоді як ті, хто заробляє від 1 496 євро до 2 804 євро вважаються представниками середнього класу.

Цікаво Наскільки німці багатші за українців: рівень зарплат, пенсій та ВВП

Більше статистика про українців від Держстату

 • Упродовж минулого року 49,3% опитаних українців не відкладали заощаджень, але називали свої доходи достатніми.
 • 36,7% респондентів повідомили, що змушені були відмовляти собі в деяких речах, за винятком харчування.
 • Тільки 11,2% учасників опитування назвали свої доходи, отримані минулого року, достатніми. При цьому вони не відкладали заощадження.
 • 2,8% взагалі відмовляли собі у всьому, навіть у достатньому харчуванні.
 • Кількість домогосподарств, чий рівень доходів у 2019 році не дозволяв забезпечити їм достатнє харчування, становила 419,3 тисячі.