Максимальні ставки за гривневими депозитами зросли

Відсотки за 9-місячними та річними гривневими депозитами збільшилися в середньому на 1 – 1,5%, починаючи з травня цього року. Банкір Дмитро Замотаєв вважає, що це сталося внаслідок вдалої політики НБУ зі зв’язування "гарячих" коштів, які знаходяться на нинішніх рахунках клієнтів, передає 24 Канал.

Читайте також Коли скасують фіксований курс: в НБУ назвали умову

Також роль зіграло стимулювання банків залучати більше грошей на депозити від 3 місяців і більше.

Дмитро Замотаєв

Директор департаменту роздрібного бізнесу ГЛОБУС БАНКУ

Для українців зараз вкрай важливим є відчуття "тилової" стабільності та прогнозованості, що виявляється насамперед у зростанні довіри до гривні і поступової переорієнтації громадян на гривню, як найбільш надійну та стабільну валюту для збереження й примноження наявних коштів.

Запроваджені НБУ депозитні сертифікати під 25% терміном на 3 місяці дають змогу комерційним банкам отримати одразу дві переваги:

  • стабілізувати грошові потоки, створивши надійне підґрунтя, що убезпечить їх від низки негативних явищ;
  • розвинути депозитні програми терміном від 3 місяців, мінімізувавши частку “коротких” депозитів, бо зараз частка коштів складає 65%.

Що буде з депозитами далі

Він спрогнозував, що в травні НБУ перегляне підходи до розміщення банками вільних коштів на депозитні сертифікати. Тож установи максимально зацікавлені в залученні депозитів населення на термін від 3 місяців.

Водночас розміщення коштів на гривневих депозитах для громадян дедалі стає більш вигідним, ніж на валютних депозитах. Саме тому, з високою ймовірністю можна стверджувати, що у II кварталі 2023 року найбільш популярними стануть депозити в національній валюті терміном 6–12 місяців, за якими банки запропонують найвищі відсоткові ставки,
– пояснив Замотаєв.

Він додав, що нові збільшені депозитні ставки вже із середини літа почнуть зменшуватися, тому клієнтам варто оформлювати найбільш тривалі 9-місячні або річні вклади незабаром.

Протягом 2–3 місяців частка гривневих вкладів з розміщенням від 9 до 12 місяців може зрости на 10–15%, і відповідно очікується поступове зменшення кількості депозитів до 3 місяців (на 5–6%) та депозитів від 6 до 9 місяців (на 7–8%),
– сказав банкір.

Як розвиватиметься банківська система України

Замотаєв вважає, що наступні 3–4 місяці більшість комерційних банків продовжить удосконалювати дистанційні канали продажу банківських продуктів, які відмінно себе зарекомендували у 2020–2021 роках.

Для клієнтів вже стало нормою не лише дистанційний вибір банку, а й відкриття будь-яких рахунків, розміщення депозиту тощо. А на прикладі державної програми "єОселя" стало зрозуміло, що навіть найбільш складні банківські продукти можна перевести в онлайн і ці напрацювання мають найближчим часом з’явитися в персональних банківських застосунках,
– пояснив фахівець.

Він виділив три напрямки майбутнього розвитку банків:

  • забезпечення безперебійності роботи в умовах можливих проблем з енергопостачанням восени та взимку;
  • посилення систем кіберзахисту від можливих ворожих хакерських атак;
  • вдосконалення безпекових клієнтських систем тощо.