Ще у вересні 2021 року Національний банк відкрив проєкт "Е-гривня". Він має на меті впровадити в Україні цифрову форму гривні.

Читайте також Нелегальні азартні ігри та зв'язок з Росією: за що ліквідували IBOX та Форвард банк

Що таке цифрова гривня?

Як пояснюють в НБУ, це електронна форма гривні. Ключовим її призначенням буде ефективне виконання всіх функцій грошей, доповнюючи готівкову та безготівкові форми.

Розробка та впровадження е-гривні може стати наступним кроком еволюції платіжної інфраструктури України, сприятиме цифровізації економіки, подальшому поширенню безготівкових розрахунків, зменшенню їх вартості, зростанню рівня їх прозорості й підвищенню довіри до національної валюти загалом,
зазначав заступник Голови Національного банку Олексій Шабан.

Ще наприкінці листопада минулого року Нацбанк розглядав можливі варіанти використання е-гривні:

  • Такі гроші будуть використовуватися, до прикладу, для здійснення соціальних виплат, отримання зарплат чи навіть оплати комунальних послуг;
  • Е-гривня знадобиться ще й для обміну та інших операцій з віртуальними активами;
  • Крім того, можна здійснювати транскордонні платежі. Це буде навіть швидше, дешевше та прозоріше, ніж зараз.

Передбачається, що цифрова гривня допоможе подальшій цифровізації економіки України та сприятиме еволюції платіжної інфраструктури.

До слова, із розвитком криптовалют в НБУ з'явилася ідея представити е-гривню ще й на цьому ринку віртуальних активів.

Актуально В Україні призупинили виведення коштів з криптобірж на картки банків: що відбувається

Ще у січні 2023 року міністр цифрової трансформації Михайло Федоров під час виступу на Всесвітньому економічному форумі у Давосі згадав про впровадження цифрової гривні в Україні.

Відтак тоді було анонсовано "масштабні пілоти" з використанням гривні у 2024 році від Національного банку України.

Я планую стати першим тестувальником електронної гривні й почати отримувати в ній зарплату,
– наголосив Федоров.

У коментарі Василь Матій, приватний інвестор, керуючий активами, наголошує, що ключовим у введенні цифрової гривні є те, що вона може збільшити рівень інклюзії фінансових послуг.

Василь Матій

Приватний інвестор, керуючий активами

По-перше, така гривня буде доступною тим верствам населення, які живуть у віддалених регіонах, де не має відділень банків. Це дозволить отримувати різноманітні фінансові послуги.
  • По-друге, цифрова гривня може зменшити кількість фізичної гривні, що дозволить зекономити кошти на емісії, переведенні, створення нових банкнот тощо.
  • По-третє, транзакції цифрової гривні можуть стати більш ефективними, швидкими й дешевшими, ніж традиційні банківські.

Крім того, Нацбанк може одночасно поповнювати рахунки всім своїм клієнтам, тобто усім, хто має гаманці з цифровою гривнею. А згодом ці гривні будуть доступними для розрахунків. Схожа ситуація була із ковідною тисячею. Однак із цифровими валютами це можна зробити набагато простіше і швидше.

Так само Нацбанк може здійснювати й політику негативних відсоткових ставок. Якщо у вас кошти лежать на рахунку, то відповідно їхня сума зменшується. А у випадку від'ємно відсоткової ставки, споживчі настрої більше б стимулювалися,
– додає Матій.

Таким чином цифрові валюти центральних банків відкривають можливості здійснення монетарної політики, що є одним із ключових завдань національних банків.

З розповідей експерта, безготівкова гривня так чи інакше доступна нам тільки через готівкові операції, або через взаємодію банківських систем. Це, відповідно, несе певні як переваги, так і недоліки.

Цифрова ж гривня – це абсолютно новий платіжний засіб, який жодним чином не пов'язаний із традиційною банківською системою. До прикладу, емісія та контроль такої гривні здійснюється повністю через центральний банк та розповсюджується завдяки віртуальному банку. Тобто це принципово зовсім інший підхід,
– каже Василь Матій.

Попри усі переваги проблемою у впровадженні може стати те, що це зовсім новий інструмент. Тобто потрібно буде тривалий час для того, щоб освоїти все.

  • Також, запровадження такої гривні потребує змін у законодавчій базі України.
  • На додаток, вся цифрова структура може бути вразливою до кібератак.
  • Можуть бути ще й певні нюанси із приватністю тому, що незрозуміло, хто буде цю персональну інформацію клієнтів збирати та переробляти.
  • До прикладу, в Китаї вже декілька років запроваджений електронний юань. За даними Народного банку КНР, станом на кінець 2022 року в обігу перебувало цифрових юанів на загальну суму 13,61 мільярда. Це понад 2 мільярди доларів. У Financial Times навіть згадували про те, що е-юань може відібрати "почесний статус" долара.
  • Не відстає від Китаю Велика Британія, яка за словами міністра фінансів Ендрю Гріффіта, прагне стати світовим криптоцентром. Однак, як пише BBC, запуск національної цифрової валюти можливий не раніше 2025 року.
  • Цікаво, що в цьому питанні Індія випередить Велику Британію, повідомляють CNBC. Ще у лютому 2022 року країна заявила, що впродовж 2022 – 2023 років запускає проєкт цифрової рупії. Відтак з 1 грудня 2022 року центробанк Індії запустив роздрібну версію національної цифрової валюти в тестовому режимі.