Аналітик УКАБ Максим Гопка, у коментарі 24 Каналу, зазначає, що загалом дефіциту овочів в Україні не може виникнути через землетруси в Туреччині, оскільки це не єдиний експортер продукції, є також і країни ЄС.

Цікаво Індексація пенсій, нові зарплати військових та зміни від НБУ: що чекає на українців у березні

Максим Гопка

Аналітик Українського клубу аграрного бізнесу

Однак, потрібно зауважити, що поставки дещо змінились, логістика трансформувалась. Тож певних категорій продуктів надходить менше, на що завжди реагує ринок. Головний експортер має деякі проблеми з логістикою через землетруси й тимчасово є зміни, або переломи. Це як, коли ви зупинили машину, вона простоює якийсь період часу і коли ви її відпускаєте – це не значить, що вона водночас змінить ситуацію на ринку, приїде й вивантажить ящик огірків чи помідорів.

Він додає, що за цей проміжок часу суттєво впливає на ринок, а між попитом та пропозицією виникає дисбаланс, що змушує ціну або піднятись, або знизитись. Також аналітик додає, що на зростання ціни вплинув й сезонний фактор.

Що стосується того, як зміниться ситуація в майбутньому, то все буде залежати від погоди. Я думаю, що десь в середині або у другій половині березня, якщо температура буде плюсовою, то ціни почнуть зменшуватися й будемо переходити на сезонний характер вирощування цієї продукції,
– прогнозує він.

Максим Гопка розповідає, що наразі середня ціна звичайних огірків складає 144 гривні, у той час як у січні вона була на рівні 75–78 гривень. Тобто, ціна зросла майже у два рази.

Однак він пояснює, що на ціноутворення цієї категорії продукту вплинули не лише землетруси у Туреччині та порушення логістики, але також відбулось зменшення обсягів власної продукції на внутрішньому ринку.

Внутрішній виробник ту максимальну кількість товару, яку міг, вже відправив на внутрішній ринок. Наразі ми як завжди сезонно в кінці зими – в перші тижні весни ще тримаємось на імпортних товарах, але більша частина експорту була з Туреччини,
– пояснює аналітик.

Науковиця Інституту аграрної економіки Наталія Копитець у коментарі 24 Каналу розповідає, що у лютому 2023 році зберігалася тенденція коливання роздрібних цін на основні види м’яса. При цьому курятина здорожчала, свинина подешевшала, ціни на яловичину залишилися майже на тому ж рівні.

Наталія Копитець

Провідна наукова співробітниця відділу ціноутворення та аграрного ринку Інституту аграрної економіки

Моніторинг роздрібних цін у продуктових супермаркетах наприкінці лютого свідчить, що найбільших змін у лютому місяці порівняно з січнем 2023 року зазнали роздрібні ціни на курятину – куряче стегно, гомілку та філе.
  • Середня роздрібна ціна на свинину грудинку у лютому зменшилася на 2,3% проти січня й становила 170,29 гривні за кілограм.
  • Роздрібні ціни на свинину лопатку за місяць знизилися на 5,6% і складали 153,15 гривні за кілограм.
  • Роздрібна ціна свинячого ошийку зменшилася на 3% і становила 191,38 гривні за кілограм. Роздрібна ціна на сало солоне у лютому 2023 року залишилася на рівні січня місяця і становила 270,20 гривні за кілограм.
  • Роздрібні ціни на яловичину – гуляш і ребра – не зазнали значних змін порівняно з січнем 2023 року. Вони зменшилися на 0,8–1,3% порівняно з попереднім місяцем цього року.

Наявна цінова ситуація м’ясного ринку зумовлена кількома аспектами

По-перше, здорожчання курятини обумовлено як особливостями виробничого циклу, адже у січні-лютому підприємства нарощують поголів’я курчат-бройлерів для вирощування, а у березні вже відбувається забій вирощеного молодняку, так і підвищенням вартості електроенергії.

По-друге, роздрібні ціни на свинину на кінець 2022 року досягли своєї найвищої позначки. Зростання цін на різні види свинини у 2022 році сягало 36 – 63,3%. Тому у лютому 2023 року відмічається зниження роздрібних цін на свинину. Крім цього, воно спричинене завершенням свят та початком Великого посту.

Ціни на яловичину і надалі будуть стабільними. У березні роздрібні ціни на основні види м’яса залишаться на рівні лютого цього року,
– резюмує Копитець.

Максим Гопка теж зауважує, що ціна свинини до початку квітня буде триматись на одному рівні, або навіть і скоротиться.

Наразі середня ціна яєць у магазинах складає близько 74 гривень за десяток. Згідно з даними "Мінфіну" за:

  • яйця курячі "Квочка" (десяток) доведеться віддати 74,20 станом на 3 березня;
  • яйця курячі "Ясенсвіт" (десяток) – 74,16 гривні.

  • Хліб та крупи

В Інституті аграрної економіки зауважують, що ціна крупів та хлібу – стабільна. Найбільшого здешевлення – на 8% – зазнала гречка: з 74,69 гривні за кілограм до 68,87 гривні за кілограм. Пшеничні крупи подешевшати на 4,3% – з 18,77 гривні до 17,96 гривні за кілограм. Манні крупи впали в ціні на 3,4%, а ячні – на 1,3%.

Незначного здорожчання зазнали пшоно (+0,4%) та рис (+0,5%). Продукція хлібопекарської галузі незначно подорожчала. Ціна на хліб пшеничний з борошна першого ґатунку зросла майже на 3% – з 40,94 гривні за кілограм до 41,12 гривні за кілограм, вищого ґатунку – на 0,4%, батон подорожчав на 1,6%. Житній хліб незначно здешевшав (‑0,4 %).

  • Фрукти

Ціна на яблука 24 лютого цього року склала 16,16 гривні за кілограм. Досить високими лишаються ціни на мандарини (74,26 гривні за кілограм), апельсини (55,90 гривні за кілограм), лимони (69,80 гривні за кілограм) та банани (69,87 гривні за кілограм), які є об’єктивно-необхідним імпортом.

  • Ціна борщового набору

Ціни на овочі борщового набору склали: капуста білокачанна 16,75 гривні за кілограм, буряк 11,64 гривні за кілограм та картопля 10,17 гривні за кілограм. Досить високою є ціна на цибулю ріпчасту – 50,08 гривні за кілограм, а також на моркву – 35,55 гривні за кілограм.

Максим Гопка розповідає, що на подорожчання цибулі вплинув ряд причин. Одна з основних – зменшилось виробництво внаслідок окупації територій, оскільки в Херсонській області вирощувалась левова частка всіх овочів.

Наразі ситуація з ціною на цибулю стабілізується і, я вважаю, що десь у середині березня ціни стабілізуються. Середня ціна цибулі наразі складає 51 гривню за кілограм проти 37–39 гривень минулого місяця,
– підсумовує він.

Науковиця Інституту аграрної економіки Інна Сало у коментарі 24 Каналу зауважує, за результатами осінньої посівної кампанії під урожай 2023 року засіяно 4,8 мільйона гектарів озимих зернових. Цей показник на 26% нижче торішніх обсягів на контрольованих територіях і на 43% нижче посівів озимини на всій території України.

Інна Сало

Завідувач відділу ціноутворення та аграрного ринку Інституту аграрної економіки

З урахуванням площ, які були засіяні озиминою, та перспектив сівби ярого клину, очікується, що загальна посівна площа під зерновими культурами під урожай 2023 року будуть наближатися до показників попереднього року при деякій зміні структури посівів. Початок посівної кампанії істотного впливу на поточне ціноутворення продуктів не матиме.