Втім, логістичні шляхи налагоджуються та українська економіка потрохи стабілізується. Який ріст цін можна очікувати у найближчі два місяці, дізнався 24 канал.
Цікаво США позбавили Росію статусу країни з ринковою економікою
Енергозатратні продукти
В першу чергу подорожчають продукти, виробництво та зберігання яких потребують великих затрат електроенергії. В першу чергу це мʼясні та молочні продукти, а також кондитерські вироби. Також подорожчає аграрна продукція, яка взимку потребуватиме додаткових витрат на зберігання.
У звʼязку із відключеннями електроенергії підприємства або призупиняють виробництво, за рахунок чого об'єм продукції скорочується, або самостійно генерують електроенергію. Використання генераторів на паливі обходиться приблизно в 5 разів дорожче. Тому ми будемо спостерігати подорожчання ряду продуктів на 10-15% залежно від категорії
Подешевшання гречки
Однак ціна на гречку навпаки зменшиться. Ця динаміка триває з вересня і продовжиться через те, що новий врожай ще цілком не був поставлений до магазинів через погану погоду. Найближчим часом завдяки збільшенню пропозиції гречка буде коштувати близько 60-55 гривень.
Чи може бути дефіцит
Наразі немає підстав прогнозувати можливу нестачу якихось продуктів, але багато залежатиме від поведінки ворога та стабільності подачі електроенергії. Важливим є уникнення штучного ажіотажу, який може спустошити полиці та спричинити ще більше зростання цін.
Прогноз НБУ щодо цін
- За прогнозом Нацбанку України ціни на продукти в найближчі місяці зростатимуть високими темпами.
- Інфляція сирих продуктів надалі прискорюватиметься та перевищить 50% у наступні два квартали.
- У 2023 році продовольча інфляція стрімко знижуватиметься завдяки відновленню оптимальних технологічних і логістичних зв’язків, надходженню на ринок нових вищих врожаїв, у тому числі з південних областей країни.