Всі ці факти написала у своїй книжці "Школознавство" Галина Ткачук. Там авторка дотепно розкриває серйозну історичну тему, якими були школи в Україні в різні часи, передає Освіторія.
Цікаво 6 найкрутіших шкіл світу, які вражають своєю архітектурою: видовищні фото
Топ-7 історичних фактів про школи
Першими дітьми на домашньому навчанні були князівські діти
З сторичних джерел стало відомо, що у середньовіччі книжну освіту могли дозволити собі лише представники дуже заможних верств населення. Тож, раніше наука вдома була за честь і випадала лише найзнатнішим особам, а зараз учні вимушено перейшли на дистанційну освіту і цим не дуже задоволені.
Січова школа на Запорозькій Січі утримувалася на кошти Війська Запорозького
До того ж, там були елементи шкільного самоврядування. Учні брали участь у наповненні шкільної казни, а саме: колядували, виконували обов’язки дзвонаря та читали Псалтир за померлими і вбитими.
В Єзуїтській школі або колегії навчання велося виключно латинською мовою
Заснований він був впливовим католицьким орденом. А вступити до цього закладу можна було лише тим, хто володів хоча б основами латини. А ви досі думаєте, що умови вступу до школи в наші дні занадто суворі?
Підручники в братських школах при православних громадах друкували церковнослов’янською мовою.
І всі вони мали дуже вигадливіші назви. До прикладу, "Аделфотес" Арсенія Грека чи "Грамматіка словенска совершенного искусства осми частей слова" Лаврентія Зизанія тощо. Чи такі вже химерні підручники в сучасних шкільних бібліотеках?
Колись також був устав у братських школах. Цікаво, що учні повинні були щоденно виконувати домашнє завдання, а батьки зобов’язані були їх контролювати. Ймовірно, саме звідти і почалася «біда» школярів з домашнім завданням.
У парафіяльній школі вибір домашнього завдання був невеликий
А все тому, що там існувало всього три підручники: Буквар, збірник молитов щоденних церковних служб Часослов та Псалтир (книга віршів Старого Заповіту Біблії). Тож, не дивно, що Тарас Шевченко, який навчався в парафіяльній школі, вивчив весь Псалтир напам’ять.
Окрім того, письменник згадував про різки, якими дяк частував учнів за неуспішність.
У гімназіях, що існували в Російській та Австро-Угорській імперіях, дівчата та хлопці вчилися в окремих навчальних закладах
Також в таких школах існував суворий дрес-код. Зокрема, хлопці повинні були одягати шинель і застібати її. Письменник Юрій Смолич, який навчався в одному з таких закладів, розповідав суворі правила поведінки звідти: за кожен незастібнутий ґудзик – година карцеру.
У радянській школі віра та церква не мали впливу на освіту
Будь-які згадки про релігію були заборонені. До прикладу, у творі про те, як ви провели зимові канікули, не можна було писати, що родина святкувала Різдво. Натомість була комуністична ідеологія.
Цікаво, що молодшим школярам «жовтенятам» видавали значки у формі зірки, а старші носили червоні піонерські краватки. І вчитися бажано було на всі п’ятірки.