Заступник міністра освіти і науки Михайло Винницький у проєкті "Комітет освіти" розповів, що у концепцію заклали принцип держзамовлення на основні спеціальності. Тобто на фахівців тих спеціальностей, яких потребуватиме держава – медиків, вчителів, інженерів тощо. Система грантів може запрацювати вже у вересні 2024 року.

Дивіться також Скільки коштує навчання на денній та заочній формі в українських вишах

Випускники шкіл отримуватимуть гранти на вищу освіту

Так, держава не має можливості прогнозувати потрібну кількість фахівців з інших спеціальностей за кілька років. Натомість МОН концентруватиме увагу на запровадженні державних грантів.

Випускник на основі результатів ЗНО або НМТ отримуватиме від держави певну суму грошей і самостійно визначатиме, якому виші заплатити їх за своє навчання. При цьому він може обрати ЗВО бути будь-якої форми власності: державної, комунальної, приватної.

Фактично цей студент є контрактником. Але частина його контракту покриватиметься державними коштами, в залежності від того, як він склав НМТ або ЗНО. Тобто наскільки він успішний,
– зазначив заступник очільника МОН.

Міносвіти України при цьому вважає, що в Україні таким чином може зрости кількість студентів, які отримують держпідтримку – орієнтовно на 30 – 40%. Водночас ця підтримка не покриватиме повної вартості навчання.

До теми В Україні можуть скасувати вечірню та заочну форму вищої освіти: коли Рада буде голосувати

В Україні можуть скасувати заочну та вечірню форми здобуття вищої освіти

  • Вечірню та заочну форми навчання у вишах України можуть скасувати.
  • До Ради подали законопроєкт, у якому пропонують не набирати саме бакалаврів та магістрів на вечірню та заочну форми навчання.
  • Натомість депутати пропонують, аби у 2024 році ЗВО орієнтувалися на дистанційну та дуальну форми здобуття освіти.
  • Зміни стосуватимуться лише вступників.