Прем'єр-міністр Денис Шмигаль наголосив, що наразі Україна перебуває на зеленому рівні епідемічної небезпеки. Тому навчальний рік розпочнеться вчасно – 1 вересня – та проходитиме у звичному режимі.

Важливо Освіта під час карантину: як навчатимуться школярі та студенти з 1 вересня

За його словами, ситуація з COVID-19 залишається контрольованою, а це дозволяє розпочати роботу шкіл в очному режимі. Проте навчання має відбуватися з дотриманням простих протиепідемічних правил. Школи вже підготовлені.


Навчання у школі / Фото feednews

Так, у Києві у випадку нової хвилі коронавірусу не планують знову закривати дитячі садочки та початкові школи на карантин. Адже наразі в столиці кожен другий працівник закладів освіти пройшов повну вакцинацію від COVID-19.

Мер Віталій Кличко запевнив, що у школах столиці вже завершують підготовку до 1 вересня.

А міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко розповів, що при посиленому карантині деякі школи можуть перейти на дистанційне навчання, адже ситуація з вакцинацією вчителів не скрізь однакова.

Ми будемо дозволяти освітній процес і якщо буде 80% вчителів вакциновано. Далі будемо дивитися на динаміку. Також ми сьогодні не говоримо про вакцинацію підлітків від 12 до 18 років, хоча в інструкції виробників вакцини вже дозволяють їм робити щеплення. Над цим ми ще працюємо,
– зазначив Ляшко.

Окрім того, очільник МОЗ додав, що сьогодні у країні велика кількість шкіл, готових до погіршення карантину. Наприклад, у Житомирі в усіх школах вакциновано понад 80% педагогів.

Чому вчителі ігнорують щеплення проти COVID-19? Експерти наголошують, що хтось з вчителів боїться ускладнень після вакцинації, а комусь не дозволяє церква.

Що про початок навчання кажуть у МОН? Міністр освіти Сергій Шкарлет запевнив, що школярі розпочнуть навчання очно без дистанційних уроків. Він переконаний, що навіть за високого рівня захворюваності учні 1 – 4 класів та учні інклюзивно-ресурсних центрів зможуть ходити до школи.

До теми Новий навчальний рік: скільки коштує зібрати дитину до школи у 2021 році

А керівник управління шкільної та дошкільної освіти Юрій Кононенко розповів, що учні початкової школи навчатимуться без масок. Старші учні повинні надягати маски, але тільки на перервах. Він запевнив, що за дотриманням цієї норми буде стежити директор

Але якщо карантин посилять, то школи працюватимуть за планом уряду. Фактично є три варіанти:

  • Перший – країна перебуває в зеленій зоні, тому працюємо в звичайному режимі. Діти ходять до школи і вчаться. Вчителі працюють очно.
  • Другий – країна переходить в жовту або помаранчеву зони. Тоді треба, щоб не менше 80% працівників школи були вакциновані для роботи в очному режимі, інакше – дистанційне навчання.
  • Третій – червона зона, тоді учням заборонено відвідувати навчальні заклади, крім дитсадків і початкової школи.

У Києві школи отримали рекомендації щодо навчання на карантині.

Якщо регіон перейде у жовту чи помаранчеву зону, то на цій території буде заборонено:

  • відвідувати школи учнями та проводити масові заходи (вистави, свята, концерти), якщо там немає понад 20% вакцинованих працівників закладу;
  • відвідувати школи учнями, якщо на самоізоляції через контакт з людиною з підтвердженим випадком COVID-19 перебуває більше 50% здобувачів освіти та працівників;
  • відвідувати школи особам, які не є учасниками освітнього процесу.

Якщо в регіоні встановлять червоний рівень епідемічної небезпеки, то там забороняється:

  • відвідування школи учнями, крім вихованців садочків, спеціальних закладів освіти та учнів 1 – 4 класів, якщо там вакциновано менше 80% працівників.

Організовуючи навчання в школі, потрібно:

  • проводити термометрію;
  • педагогам використовувати засоби індивідуального захисту, у тому числі захисні щитки;
  • дотримуватися режиму провітрювання приміщень та правил дезінфекції;
  • розробити та дотримуватися розкладів і маршрутів руху (використання всіх входів до будівлі для запобігання скупчення);
  • мінімізувати пересування учнів між навчальними кабінетами тощо.

Також у Києві школам рекомендують:

  • учнів 1, 5, 10 класів, першокурсників коледжів та вишів переводити в дистанційне чи змішане навчання останніми (з урахуванням епідситуації в кожному окремому класі);
  • упродовж квітня – травня для випускних 11 класів впровадити модульне навчання. Для цього потрібне рішення педради на початку навчального року;
  • починати уроки в очному та дистанційному форматах не пізніше 9:30;
  • застосовувати методику щодо проведення уроків на відкритому повітрі з урахуванням погодних умов;
  • за потреби коригувати періоди проведення осінніх, зимових та весняних канікул залежно від епідситуації;
  • батьківські і збори колективів закладів освіти проводити виключно в онлайн-режимі.

Нові карантинні правила у садочках

  • Тепер перевіряти температуру у дітей мають лише при вході у заклад. Хоча раніше температурний скринінг мали проводити кожні 4 години і записувати показники у журнал.
  • Після виявлення в дитини симптомів COVID-19 у кімнаті, де вона перебувала, необхідно провести провітрювання поза розкладом та дезінфекцію висококонтактних поверхонь.
  • Також тепер дозволено використовувати багаторазові (тканинні) рушники та килими з довгим ворсом. Раніше це було заборонено.

Чи мають вихователі та діти носити маски? Діти можуть бути без масок. Вихователі також не мають одягати маски та рукавички під час проведення занять. Проте засоби індивідуального захисту (маски та рукавички) вихователям та працівникам необхідно одягати під час спілкування між собою та пересування приміщеннями.

Які правила залишилися у садочках:

  • Потрібно провітрювати приміщення протягом 15 хвилин перед відкриттям садочку та протягом дня.
  • Якщо виявлять працівника з симптомами коронавірусу, то його не повинні допускати до роботи у садочку.
  • Треба обмежити проведення масових заходів (нарад, зборів тощо) в закритих приміщеннях (проте можна проводити педради чи інші необхідні для навчання заходи).
  • Вихователь забирає дитину від батьків поза межами садочку. Батьки за потреби можуть зайти до приміщення, але тоді варто перебувати в масках.
  • В садочку повинні бути дезінфектори, миючі засоби тощо.
  • Також на час карантину і надалі заборонено використання м’яких іграшок та проведення батьківських зборів (це можна робити лише дистанційно).

Які довідки потрібні учням для навчання у школі? Перед початком навчального року школярі повинні пройти щорічні медичні обстеження. У школі вимагають дві медичні довідки – форми № 086-1/о (довідка про результати медогляду) та № 063/о (карта профілактичних щеплень)

Які лікарів треба пройти першокласнику:

  • дитячий хірург;
  • дитячий ортопед-травматолог;
  • дитячий офтальмолог;
  • стоматолог;
  • інші спеціалісти за показаннями;
  • також треба зробити аналіз крові на гемоглобін чи інші аналізи за показаннями.

Водночас учні, які вже навчаються у школі, мають проходити медичний огляд один раз на рік, але не обов’язково робити це перед самим навчальним роком. Похід до лікаря можна перенести на будь-який інший час впродовж року.

Зазначимо, що медичні огляди учнів є безоплатними. А для консультації вузьких спеціалістів педіатр чи сімейний лікар повинен створити електронне направлення.

Кононенко також додав, що школи можуть проводити святкові лінійки.

Коротку лінійку 1 вересня бажано проводити. Однак, в принципі, бути лінійці 1 вересня або ні – вирішує навчальний заклад,
– заявив Кононенко.

Але в сучасних умовах, якщо проводяться масові заходи, треба враховувати соціальну дистанцію і проаналізувати, чи є в цьому необхідність з точки зору епідситуації.


Перше вересня у школах / Фото forbes.net

Якими можуть бути формати та сценарії лінійок? Школи можуть повторити досвід 2020 року та провести першого вересня альтернативний формат "перших дзвоників", який би не передбачав скупчення.

Тоді оптимальним називали сценарій, за якого святкування 1 вересня проходило б в межах кожного класу окремо.

Серед таких варіантів можуть бути:

  • окреме святкування для учнів у кожному класі;
  • лінійки із дотримання принципів зонування та соціальної дистанції між учнями;
  • проведення святкування першого дзвоника лише для 1 та 11 класів;
  • екскурсії та квести школою;

Так, у Івано-Франківську всі школи вирішили провести лінійку офлайн. Проте, наприклад, в ліцеї № 23 ім. Романа Гурика лінійку вирішили провести лише для учнів 1 та 11 класів, а всі інші діти підуть на науковий пікнік.

Додамо, що міський голова Руслан Марцінків заявив, що вчителі, які щепляться хоча би першою дозою вакцини до 31 серпня, отримають премію – тисячу гривень.

До слова, Міністерство фінансів оприлюднило дані про бюджетні видатки на школи у 2020 році. З’ясувалося, що в середньому на навчання одного школяра витратили майже 25 тисяч гривень. Деталі – читайте у статті.

Фахівці склали щорічний рейтинг найкращих шкіл України за підсумками проведення зовнішнього незалежного оцінювання в 2021 році. До двадцятки увійшли школи Києва, Дніпра, Львова, Черкас, Івано-Франківська, Харкова та Одеси.

Рейтинг 10 найкращих шкіл України у 2021 році:

  1. Столичний ліцей "Інтелект" – там 79 випускників склали 276 тестів ЗНО на середній бал 188,6.
  2. Львівський фізико-математичний ліцей-інтернат при ЛНУ ім. Франка – 153 випускники ліцею склали 599 тестів та отримали середній бал ЗНО на рівні 183,4.
  3. Черкаський фізико-математичний ліцей – 62 учасники ЗНО з ліцею пройшли 219 тестувань та отримали в середньому 185,2 бала.
  4. Івано-Франківський ліцей імені Миколи Сабата – там 59 учнів склали 206 тестів ЗНО та отримали середній бал 184,5.
  5. Ліцей "Наукова зміна" – 153 учні ліцею склали 551 тест ЗНО-2021 та отримали середній бал на рівні 180.
  6. Харківський фізико-математичний ліцей №27,
  7. Київський ліцей "Престиж",
  8. Київський природничо-науковий ліцей №145,
  9. Приватна столична школа Кey School,
  10. Навчально-виховний комплекс №12 з Дніпра.

Додамо, що найкращим закладом освіти, що представляє невеликі міста України, визнано Калуський ліцей ім. Бахматюка, результати випускників якого дозволили йому зайняти 28 позицію у рейтингу.

До слова, у 2020 році у рейтингу найкращих шкіл лідирував Львівський фізико-математичний ліцей-інтернат при ЛНУ імені Івана Франка.

Читайте також Реформа НУШ: у яких школах з 1 вересня учні пілотних 5-х класів навчатимуться по-новому

Цікаво, що цього року Верховна Рада вперше видасть премії у розмірі 100 тисяч гривень 30 учасникам, які сумарно з чотирьох навчальних предметів набрали не менше ніж 790 балів (зокрема 200 балів з будь-якого предмету).

Українців можуть позбавляти ступеня бакалавра та магістра через плагіат

Уряд затвердив порядок скасування рішення про присудження ступеня бакалавра чи магістра через порушення академічної доброчесності. Так, це можуть зробити через виявлення у роботі плагіату, фальсифікації, списування, обману чи хабарництва.

Відтепер на державному рівні визначені процедура скасування ступеня бакалавра і магістра чи кваліфікації фахівця. Мова виключно про виші. Це рішення сприятиме формуванню відповідальності студентів та підвищенню їхньої конкурентоспроможності,
– зазначив Шкарлет.

Порядок виявлення та встановлення фактів порушення академічної доброчесності затверджується вченою радою вишу або наукової установи впродовж 2 місяців.

Учні початкових класів будуть отримувати електронні свідоцтва про освіту

Відтепер свідоцтво про початкову освіту буде видаватися в електронній формі. Оригінал електронного свідоцтва зберігатиметься в ЄДЕБО, паперовий варіант можна зробити лише на прохання батьків.

У ньому буде оприлюднені результати річного оцінювання та ДПА учнів.

До теми Президентський університет не буде повністю підпорядковуватися МОН, – Зеленський

Уряд схвалив концепцію розбудови гуртожитків

Кабінет Міністрів схвалив Концепцію програми відновлення та розбудови мережі гуртожитків на 2022 – 2026 роки.

Що зміниться? Уряд пропонує:

  • поступово розширювати мережу гуртожитків – проводити реконструкцію старих і будувати нові,
  • оснащувати гуртожитки зручностями для студентів: спортзалами, кімнатами для навчання, пральнями;
  • провести ремонт систем електро-, тепло-, водопостачання, водовідведення та каналізації;
  • забезпечити гуртожитки засобами доступності для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення;
  • планують збільшити кількість гуртожитків готельного типу та підвищеної комфортабельності, впроваджувати енергозберігаючі технології тощо.

Зарплати вчителів

На початку 2021 році зарплати українських вчителів зросли на 20%, а з грудня цього року – зростуть ще майже на 9%. Наразі середня зарплата вчителя першої категорії в державній установі – 6,6 тисячі гривень або 210 євро.

Проте міністр освіти Сергій Шкарлет пообіцяв, що наступного року вчителям варто чекати підвищення у ще 10% до зарплати.

Середня зарплата вчителя на місяць в Європі становить:

  • в Україні – 210 євро,
  • в Польщі – 1,2 тисячі євро,
  • в Німеччині – 5,8 тисячі євро.
  • у Словаччині – 1 тисяча 342 євро,
  • в Угорщині – 1 тисяча 116 євро,
  • у Румунії – 979 євро.
  • у Чорногорії – 803 євро,
  • у Боснії і Герцеговині – 748 євро,
  • у Сербії – 630 євро,
  • в Латвії, Чехії, Литві, Естонії та Греції – від 1,3 тисячі до 1,5 тисячі євро,
  • у Великій Британії – 3 т683 євро,
  • в Італії – 2 816 євро,
  • в Словенії – 2 230 євро,
  • в Данії – 6 207 євро,
  • в Ісландії – 5 935 євро,
  • в Німеччині – 5 788 євро,
  • у Фінляндії – 4 644 євро,
  • в Австрії – 5 446 євро.