Раніше через недосконалу процедуру експертизи після друку в підручниках виявляли помилки не тільки в оформленні, а й у змісті. Тож МОН розпочало змінювати процедуру творення підручників. Мета – поліпшити їхню якість, підтримати авторські колективи та виявляти недоліки перед друком.

Читайте Шмигаль пообіцяв розслідування через карту України без Криму у шкільному підручнику

МОН змінює процедуру добору шкільних підручників

На сторінці підручника "Українська мова. 7 клас" видавництва "Літера ЛТД" виявили карту України без Криму. Що цікаво, ці підручники вже доставили у школи.

У МОН кажуть, що ця сторінка не проходила експертизу, а з'явилася на етапі друку. Адже на експертизу подають електронну версію (копію, аналог) рукопису оригіналу або оригінал макета підручника, яка може не містити сторінок оформлення.

Видавництво визнало помилку та пояснило її появу недоглядом під час підготовки підручника до друку. Тепер "Літера ЛТД" за власний кошт передрукує підручники. Наклад відкликають зі шкіл і наново доставлять. В електронній бібліотеці Інституту модернізації змісту освіти (ІМЗО) розмістили підручник із виправленою піктограмою мапи України – українським Кримом.

⁠⁠Скільки з держбюджету витратили на друк підручників з української мови для 7 класу?

На друк виділили майже 5,3 мільйона гривень. Додаткових витрат не буде, адже видавництво має надрукувати нові навчальні книги за власні кошти.

На якому етапі друк і доставлення інших підручників?

На 2024 рік з держбюджету виділили 1,5 мільярда гривень на друк підручників (майже на 12% більше, ніж 2023 року). За ці гроші надрукували підручники для 7 класів НУШ. Отже, забезпечення навчальною літературою вирівнялося в часі з переходом учнів у Нову українську школу.

На початок вересня надрукували всі 100% – 7,755 мільйона примірників підручників. На початок вересня до обласних книжкових баз доставили 87,1% книжок. Також США пообіцяли, що надрукують підручники для 1 – 2 класів НУШ.

Що робить МОН, щоб у майбутньому в підручниках не було помилок

Уже рік МОН працює над перезавантаженням системи підручникотворення. З 2 вересня 2024 року експертизу забезпечуватиме Український інститут розвитку освіти (УІРО).

Новий механізм забезпечення якості навчальної літератури передбачатиме експертизу матеріалів перед апробацією, власне їхню апробацію в невеликій кількості закладів освіти з подальшим зворотним зв'язком і вдосконаленням, а також фінальну експертизу перед конкурсним (учительським) відбором підручників закладами освіти. Експертизу здійснюватимуть нові експертні комісії УІРО. Нині триває добір експертів.

Підручники, надруковані за оновленою процедурою, з'являться у школах у 2025/2026 навчальному році.