Призначення Шкарлета міністром освіти
Верховна Рада підтримала призначення Сергія Шкарлета міністром освіти і науки України. За відповідне рішення проголосували 226 народних депутатів, повідомляє 24 канал.
Цікаво Сергій Шкарлет, плагіат, регіонали та БПП: біографія міністра освіти
Як депутати голосували за призначення Шкарлета:
- "Слуга народу" – 171;
- "Опозиційна платформа – "За життя" – 20;
- "Партія "За майбутнє" – 12;
- "Довіра" – 16;
- Позафракційні – 7.
Але після голосування, коли Шкарлет складав присягу, деякі депутати кричали "Ганьба". Водночас інші раділи за новоспеченого міністра освіти.
Після цього Сергій Шкарлет прокоментував своє призначення на посаду міністра освіти і науки. Він заявив, отримав вотум довіри від уряду та Верховної Ради. "Разом із цим я отримав відповідальність перед українським суспільством, яку беру на себе з готовністю та повним усвідомленням її важливості", – додав він.
Голосування за Шкарлета та його присяга з гучними криками "Ганьба!": відео
Додамо, що раніше освітній комітет не підтримав призначення Шкарлета на посаду очільника МОН. За словами депутатки Наталії Піпи, комітет ВР з питань освіти, науки та інновацій не підтримав його кандидатуру на посаду міністра освіти і науки. "Комітет рекомендував Верховній Раді визначитися, тож відповідь щодо призначення Шкарлета буде 17 грудня в залі парламенту", – додала вона.
Наукова спільнота України теж виступала із закликом не призначати Шкарлета міністром освіти і науки. Вони виступають проти його кандидатури, оскільки репутацію він має негативну.
Затвердження пана Шкарлета міністром освіти і науки сигналізуватиме для міжнародної спільноти про підтримку плагіату і недоброчесності в науці та освіті на державному рівні та про небезпеку згортання реформ і повернення до минулого,
– написали науковці.
Навчання учнів під час карантину (з 19 грудня)
Уряд вводить суворіший карантин через COVID-19 з 19 грудня до 28 лютого 2021 року. Зокрема, деякі обмеження стосуватимуться і закладів освіти.
Так, на період дії карантину з 19 грудня заборонено:
- відвідувати заклади освіти групами у понад 20 осіб, крім садочків, шкіл, закладів позашкільної освіти;
- відвідувати заклади освіти учнями, якщо на самоізоляції через контакт з пацієнтом з підтвердженим COVID-19 перебуває понад 50% учнів та персоналу закладу;
- проводити в закладах освіти масові заходи (вистави, свята, концерти) за участю дітей з більш ніж однієї групи/класу та за присутності глядачів.
Водночас, якщо класи святкуватимуть новорічні свята, то вони мають відбуватися без гостей та батьків учнів.
В Україні діятимуть нові карантинні обмеження / Інфографіка 24 каналу
Окрім того, МОН рекомендує не проводити учнівські олімпіади на період карантину. Йдеться про другий та третій етапи всеукраїнських олімпіад з навчальних предметів під час дії карантинних обмежень до березня 2021 року.
Проте Всеукраїнські учнівські конкурси з шкільних предметів та конкурси-захисти науково-дослідницьких робіт можна проводити, але лише в заочній чи дистанційній формі.
Навчання в закладах освіти під час локдауну (8 – 24 січня)
Навчання у школі
Через посилення карантинних заходів з 8 до 24 січня 2021 року учням заборонено відвідувати школи. Так, МОН рекомендує за потреби оголосити на період локдауну додаткові канікули для школярів.
До теми Всеукраїнська школа онлайн не є повноцінною платформою для дистанційного навчання, – експерт
Окрім того, в цей період можна організувати навчання в дистанційному форматі. Так, до прикладу, у Києві вирішили, що школярі після зимових канікул (з 11 січня) розпочнуть навчання в онлайн-режимі.
Новий міністр освіти і науки Сергій Шкарлет заявив, що під час локдауну більшість шкіл відправлять учнів на канікули. Також для навчання радять використовувати платформу "Всеукраїнська школа онлайн", яку запустили МОН та Мінцифри. Деталі та посилання на платформу – тут.
Навчання у виші
У вишах навчання теж має проходити дистанційно або там можуть запровадити канікули. У МОН наголосили, що якщо у виші сесія чи навчальна практика припадає на період локдауну, то вони мають проходити виключно в дистанційному режимі.
Які послуги у сфері освіти мають з наступного року надаватися виключно українською? З 16 січня 2021 року всі освітні послуги мають надаватися виключно українською мовою. Зокрема, дітям у гуртках та секціях мають викладати державною мовою.
Гроші на освіту в бюджеті-2021
15 грудня Верховна Рада ухвалила в цілому закон про Державний бюджет України на 2021 рік. На сферу освіти і науки передбачені видатки обсягом 139,5 мільярда гривень.
На що підуть гроші з Держбюджету-2021 на освіту:
- освітня субвенція (збільшення зарплат освітян) – 99,65 мільярда гривень;
- субвенція на створення навчально-практичних центрів професійної освіти – 15 мільйонів гривень;
- субвенція на надання державної підтримки особам з ООП – 5 мільйонів гривень;
- субвенція на забезпечення розвитку "Нової української школи" – 1,42 мільярда гривень (з них – 0,4 мільярда на підвищення кваліфікації педпрацівників, 1,02 мільярда на закупівлю засобів навчання та обладнання;
- субвенція на реалізацію програми "Спроможна школа для кращих результатів" – 1 мільярд гривень.
- нова субвенція обсягом 1 мільярд гривень на заходи, спрямовані на боротьбу з COVID-19 та її наслідками під час навчання в школах.
Окрім того, державні видатки МОН на 2021 рік становлять 35,8 мільярдів гривень, зокрема:
- підготовка кадрів закладами вищої освіти – 20,95 мільярда гривень;
- підготовка кадрів закладами фахової передвищої освіти – 4,65 мільярда гривень;
- виплати академічних стипендій – 3,94 мільярда гривень;
- наукова і науково-технічна діяльність ЗВО та наукових установ – 824,8 мільйона гривень;
- Фонд розвитку закладів вищої та фахової передвищої освіти – 250 мільйонів гривень, які будуть спрямовані на забезпечення проведення заходів з пожежної безпеки в приміщеннях навчальних корпусів та гуртожитків;
- забезпечення діяльності Національного фонду досліджень, грантова підтримка наукових досліджень і науково-технічних (експериментальних) розробок – 732,8 мільйона гривень;
- підтримка пріоритетних напрямів наукових досліджень і науково-технічних (експериментальних) розробок у закладах вищої освіти – 100 мільйонів гривень;
- виконання зобов'язань України у сфері міжнародного науково-технічного та освітнього співробітництва, участь у рамковій програмі Європейського Союзу з досліджень та інновацій – 326,9 мільйона гривень;
- видання, придбання та доставка підручників і посібників – 574,2 мільйона гривень;
- розроблення, проведення експертизи, придбання, супроводження та розміщення в інформаційно-телекомунікаційних системах дистанційних курсів для здобувачів повної загальної середньої освіти та педагогічних працівників – 18,5 мільйона гривень;
- фінансування п’яти державних інвестиційних проєктів – 328,9 мільйона гривень, з яких три перехідні та два нових;
- придбання обладнання для лабораторій, навчальних майстерень та експозицій науково-освітнього простору Музею науки в Києві (експозиції "Математика") – 54 мільйони гривень.
Депутати запевнили, що на освіту грошей у бюджеті-2021 не додали, але Верховна Рада ухвалила рішення про перерозподіл коштів на фінансування освіти й науки. Деталі – читайте тут.
Зарплати та сертифікація вчителів
Міністр фінансів Сергій Марченко розповів, що зарплата вчителя-початківця в Україні зараз складає близько 7,5 тисячі гривень. Проте після підвищення зарплат у 2021 році вона збільшиться на дві тисячі та складатиме 9,5 тисячі гривень.
Цікаво Платне ЗНО з додаткових предметів допоможе учням усвідомлено обирати виші, – експерт
Водночас вчитель вищої категорії в середньому отримує зараз 10 600 гривень, а після підвищення він буде отримувати понад 13 тисяч гривень.
Що відомо про підвищення зарплат вчителів? Зарплата освітян у 2021 році має бути підвищена. Так, з січня наступного року розміри ставок зарплати вчителів збільшаться на 20%, а з липня – ще на 8,3%. Водночас у МОН зазначили, що педагоги з вересня цього року вже отримали збільшену зарплату на 5,8%.
Зарплати вчителів у 2021 році / Інфографіка МОН
Також в наступному році педагоги, які успішно пройдуть сертифікацію, отримають 20% надбавки до зарплати. Участь зможуть взяти близько двох тисяч учителів початкових класів.
Реєстрація для проходження сертифікації триватиме з 18 до 31 січня 2021 року. Додамо, що сертифікація складається з трьох етапів:
- незалежного тестування учасників сертифікації;
- самооцінювання учасниками сертифікації власної педагогічної майстерності;
- вивчення практичного досвіду роботи учасників сертифікації.
Більше деталей про сертифікацію вчителів – читайте за посиланням.
Цікаві новини про освіту
Радіодиктант 2020: назвали імена переможців
9 листопада в День писемності та мови в Україні провели радіодиктант національної єдності. Організатори отримали близько 16 тисяч листів, проте переможців стало лише 17.
Так, без жодної помилки є лише один лист — від нашої радіослухачки Гоянюк Х, яка писала радіодиктант удвадцяте. За освітою жінка лікар-бактеріолог, їй 74 роки, мешкає у Львові. Лише з однією помилкою написала радіодиктант Анна. З двома помилками – прийшло 15 листів. Це теж переможці. Імена всіх переможців – читайте тут.
Першокласниця "замінувала" школу, щоб пограти з котом вдома
В Одесі поліція отримала анонімне повідомлення про замінування школи. Згодом з'ясувалося, що її "замінувала" 6-річна першокласниця, а все для того, аби швидше закінчилися уроки і піти додому гратися з котом.
Натомість зі школи довелося евакуйовувати близько 440 людей. Поліцейські попросили дівчинку більше не викликати в жарт поліцію чи лікарів. За неї доведеться понести покарання її батькам.
Читайте також Не зробив домашку, бо її з’їла собака: вчителька назвала 10 найкумедніших виправдань учнів
У школі запровадили цікаву руханку проти коронавірусу
Черкаські школярі регулярно виконують антивірусну руханку на уроках хореографії. Такі танцювальні рухи допомагають дітям запам'ятати правила гігієни під час пандемії. Водночас вчителі говорять, що тепер учні частіше користуються антисептиком і миють руки без нагадування дорослих.
Руханка "Танцюй завзято, щоб вірус прогнати": дивіться відео:
Учні з Волині першими привітали Зеленського зі святами
Учні 6 класу з села Вербки Волинської области надіслали президенту Володимиру Зеленському привітання з новорічними святами. У листах діти дякують за відремонтовану школу, нову їдальню та спортзал, а також діти бажають, аби в Україні наступив мир. Деталі – читайте тут.