В пошуках наживи вони знищують ведмедів, лисиць, рисів, втім, у розставлені пастки потрапляють і дрібні, випадкові тварини. Екологи кажуть - вони гинуть довго і в муках, адже методи полювання гуманними назвати важко.
"Забійний стрижень знаходиться прямо над серединою нори. Бобер поплавав, запливає і йде далі в свою нору. Нора тут далі продовжується. Ось він далі йде і спрацьовує капкан. Ось бачите, навіть пробило тут. Йому розносить пів черепа, пробиває хребет і так ця штука працює", - каже директор Київського еколого-культурного центру Володимир Борейко.
Не менш жорстокі методи на воді. За результатами рейдів - електричні вудочки, сітки - у вільному продажі на риболовецьких ринках всієї України. Небезпечні вони і для риби, і для людини. Непоправних збитків живому світу України завдають і "дружелюбні" категорії українців. Садівники-городники запасаються на літо капканами, капсулами з отруйним газом і винищують популяції кротів, землерийок, а заразом - і червонокнижних садових сонь, сусликів та хом’ячів. Доєднуються і власники голуб’ятень. Аби вберегти своїх птахів - на інтернет-форумах обговорюють варіанти пасток на тих, хто може їм зашкодити. Результати "тихого полювання" рідкісні орли та сови, куниці і лисиці.
Позитивним зрушенням у вирішення проблем природоохоронці називають підписаний 2 червня Президентом закон "Про тваринний світ", який посилює боротьбу з браконьєрством. В Європі тепер жорстокі методи полювання залишаються безкарними лише у Росії та Білорусі. Втім, підкреслюють екологи, українські покарання поки не ідеальні, адже штраф у кількасот гривень наврядчи кого злякає.