“В віці 30-44 роки, тобто, оце 15-річчя скажемо розквіту людини, українці вмирають в 7 разів частіше внаслідок хвороб серця, ніж в Європі. Це знову таки говорить про біологічний вік, в європейських країнах народжуваність теж є низькою, але вони живуть довше”, - каже головний науковий співробітник Інституту соціології НАНУ Наталія Рингач.
Один з чинників - три чверті українців весь час хворіють. За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я в Україні, в середньому тривалість життя - 68 років, в Європі ж - на 10 років більше. З таким показником наша держава посідає 150-ту позицію серед 223 країн світу.
“В Україні приблизно тривалість життя однакова з такими країнами, як Російська Федерація, Білорусь, Казахстан. Багато хто порівнює цифри України з деякими країнами Африки, але це не зовсім правильно, тому що ми знову ж таки повинні порівнювати з тими країнами, які є нашими сусідами”, - розповідає заступник керівника представництва ВООЗ в Україні Ігор Поканевич.
Ролики, плавання, футбол, парашутний спорт, постійний контроль за вагою та тиском - для киянина Рашида поважний вік не перепона вести здоровий спосіб життя.
“Мої ролики хтось схвалює, хтось каже, що дитинство грає. Видів спорту в мене багато освоєних, це моє – любов до спорту”, - каже киянин Рашид.
Приклад Рашида наслідують не багато українців. Соціологи запевняють - українська нація "помолодшала" б, якби люди не лінувалися вести здоровий спосіб життя.
“Що українці роблять для того, щоб перебувати у гарній фізичній формі, ми ставили це питання крізь призму занять фізкультурою та спортом для всіх. Знову ж таки, у нас тут як раз і такі не дуже втішні цифри, що взагалі не займаються фізкультурою і спортом - дві третини мешканців України, навіть більше - 66%”, - розповідає керівник відділу якісних досліджень соціологічної компанії Олексій Ляшенко.
“Аби виміряти свій біологічний вік - достатньо лише однієї хвилини. За цей час потрібно вистояти на одній нозі, з розведеними руками і закритими очима. А якщо ви може витримати більше 60 секунд - вітаємо - ви молодше за свої паспортні дані”, - каже журналіст Ольга Кучер.
Біологічний вік залежить від оточення, соціально-економічного рівня і хвороб - речі надто глобальні, аби їх могла виправити одна людина. Тому в її руках лишаються три інші чинники - жартують науковці.
“Правильно вибрати собі батьків – це не генетичний фактор. Зрозумійте мене правильно, але це повністю точно встановлений біологічний та медично підтверджений факт. Друге, це правильно вибрати собі країну, і третє - це розум, для того щоби не зіпсувати перше та друге”, - каже заступник директора Інституту геронтології Олег Кульчицький.
“За цей рік ми спостерігаємо ще один оптимістичний факт - вперше за історію незалежної України народжуваність перевищила смертність на третині території областей”, - каже президент України Віктор Янукович.
Статистичні дані свідчать, за 10 років українців буде на 10 мільйонів менше. Експерти заспокоюють - збільшення кількості населення для нашої держави не має бути самоціллю, головне - якість життя.