Як відомо, Україна експортує до сусідньої Росії 27,5% від загального обсягу експорту, до країн ЄС - 25%.

Тим часом ринки ЄС, країн СНД та Китаю українські експортери давно освоїли. А ось перспективи країн Близького Сходу і Північної Африки, а також Латинської Америки, які сьогодні демонструють динамічний приріст обігу і попиту, практично ігноруються. Зауважимо, сумарний обсяг цих ринків як мінімум в 35 разів перевищує обсяг українського.

“Ми повинні інтегруватися там, де буде завтра перспектива найбільшого розвитку. Це країни Євразії. Я думаю, треба виходити, насамперед, з економічної доцільності, ефективності, продуктивності. Найбільш ефективні, я ще раз повторюю, це країни СНД”, - вважає урядовий уповноважений з питань співпраці з РФ, СНД, ЄврАзЕС Валерій Мунтіян.

Зауважимо, посилити позиції України на зовнішніх ринках, упевнені фахівці, допоможе сільське господарство. Так, вітчизняні аграрії можуть виробляти понад 100 млн тонн зерна, десятки мільйонів тонн молока та нарощувати виробництва м’яса до 10 млн, відзначають експерти.

Нетрадиційні ринки, на думку директора департаменту Міністерства закордонних справ Ігоря Ніколайко, для української економіки гратимуть роль подушки безпеки, яка пом’якшить негативний вплив нової хвилі кризи.

Тим часом у відомстві запевняють, що вже зробили перші кроки у цьому напрямку - відновили політичний діалог, створили сприятливий фон для розвитку економічної співпраці.

Однак експерти оптимізму чиновників не поділяють. Вони вважають, Україна хоч і рухається у цьому напрямку, проте надто повільним кроком.