Кореспондент 24 каналу зустрівся з Олександрою Сашка Головою благодійного центру допомоги біженцям "MriyaUa", який розташований в центрі Праги за адресою Václavské nám. 62, 110 00 Nové Město.

Розкажіть, будь ласка, чим займається ваша організація?

Ми займаємося допомогою матерям і дітям, які приїжджають в Чехію. Надаємо першу гуманітарну допомогу. Таку як їжа, гігієнічні засоби (щітки, зубні пасти, крем, мило), одяг. Далі шукаємо житло та надаємо інформацію як краще дістатися до нього.

Варто прочитати що робити українцям після перетину кордону: 3 сценарії для тих, хто рятується від війни

Як можна отримати допомогу від центру?

Звернутись до нашої організації, яка знаходиться в центрі міста або в чеські офіційні організації, які знаходяться на головному залізничному вокзалі та Флоренці. Там також, наші волонтери, допомагають в перекладі, а також надають інформаційні послуги.

Куди ще можна звернутись біженцям?

До головного Конгресового центру, там можна зареєструватися, отримати візу та статус біженця. Там також можна отримати інформацію щодо працевлаштування та направлення дітей в школу.

Скільки людей звертається щодня за допомогою у ваші центри?

З кожним днем у нас росте кількість людей, які до нас звертаються. Сьогодні це 600 – 550 осіб на добу. Вчора було близько 550, позавчора – десь 480. Кожного дня все більше людей приходять за допомогою. З такою динамікою наші ресурси вичерпуються. Адже тут працюють волонтери, які володіють не лише українською та російською мовами, але й чеською. Ці люди з останніх сил намагаються поєднати свою роботу і працю волонтерів.

До теми Чехія не може впоратись з напливом біженців з України та просить ЄС про допомогу

Скільки людей тут працює?

Близько п'ятдесяти осіб за зміну. Звичайно, багато людей міняються. Загалом в базі волонтерів близько 120 осіб. Більшість з них давно виїхали з України та живуть в Чехії. Але є й ті, які приїхали щойно та допомагають нам. Якщо вони знаходять роботу, то вже не можуть тут працювати. Тому є певна текучість кадрів.

Окрім Праги, куди частіше всього відправляєте людей?

Кожного дня по-різному. Адже база даних житла змінюється дуже швидко. Якщо люди телефонують з кордону, то поки вони доїдуть до Праги, житло вже займуть. Звичайно, найбільше їдуть у великі міста – Брно, Ліберець, Усті-над-Лабою, Карлові Вари. Тепер вже частіше розселяємо у невеличкі міста.

В українців у Чехії є три варіанти: залишитися по безвізу, робити робочі річні візи чи отримати статус біженця (Азил). Що ви радите людям?

Я не їхала з України під час війни, тому нічого не можу їм порадити. Так само ніхто не може знати, на скільки ця війна затягнеться. Тому кожен вирішує самостійно. Звичайно, якщо у людини є якісь кошти на житло та їжу та вона залишила в Україні нерухомість та рідних, можна перечекати три місяці. Якщо такої можливості немає, так само як коштів та знайомих в Чехії – краще робити візу біженця.

Що слід робити для адаптації в Чехії, де вчити мову?

Завдання нашого центру – надати первинну допомогу. Ми не зможемо цим людям допомагати постійно. Ми видаємо чеські сім-карти, тож є зв'язок та можливість знаходити інформацію. Вчіть мову, дізнавайтесь потрібні контакти у вашому регіоні. Звичайно, якщо потрібна термінова допомога, наприклад, лікар дитині, ми допоможемо, але на незначні запити потрібно вирішувати самостійно. В Чехії є центри допомоги, Червоного Хреста, інша маса соціальних організацій. Але, на жаль, нам всім бракує волонтерів, що володіють українською, та чеською мовою, та й можливості не розраховані на таку кількість біженців.

Також до теми у Празі запрацювала телефонна лінія з питань навчання дітей біженців

Що можете порадити українцям, які обрали Чехію для проживання, щоб швидше адаптуватися до цієї країни?

Я хочу не стільки порадити, скільки попросити. Ті заробітчани з України, які раніше приїхали у Чехію, мають дуже добрий імідж. Українців тут знають як привітних, добрих, чесних та роботящих людей. Можливо, завдяки такому іміджу чехи зараз з відкритою душею приймають наших біженців. Тому я прошу, щоб ці чесноти й надалі залишалися "візитівкою" українців.

Хочу попросити всіх, хто приїде з України – вливайтесь у це європейське середовище. А коли повернетеся в Україну, ви дуже легко зможете все позитивне і добре перенести додому та відбудувати нашу державу за європейським взірцем.

Записали та розшифрували: Марина Пивовар, Аліна Фільваркова