І перше, що пообіцяв – запровадити смертну кару. Експерти заявили, що запровадження смертної кари може зірвати переговори про вступ Туреччини до ЄС, які тривають понад 15 років. У Брюсселі вже нагадали Анкарі про Конвенцію з прав людини і запевнили, що пильно стежитимуть за наслідками нововведень.
За зміни до конституції проголосувало понад 51% громадян. Також в ЄС занепокоєні ймовірними порушеннями під час голосування у Туреччині. Чекають висновків міжнародних спостерігачів. Про численні зловживання вже заявили опозиціонери.
Читайте також: Стрілянина та можлива диктатура: як в Туреччині відбувся конституційний референдум
В Республіканській народній партії будуть вимагати перерахунку 60% голосів. Найбільше обурені тим, що в останню хвилину ЦВК змінила правила гри – визнала дійсними бюлетені без штампів дільничих виборчих комісій.
Протестують проти результатів референдуму і на вулицях. Тисячі жителів Стамбула влаштували стихійну акцію - вони били в каструлі та сковорідки, розмахували прапорами та вигукували, що Ердоган - злодій і вбивця. Експерти вважають, що турецький президент, усвідомлюючи значний розкол у суспільстві, надалі лише посилюватиме репресії проти незгідних.
Був шалений тиск на опонентів, багато людей потрапили до в'язниці. Та попри це все, рішення прийняли з дуже малим відривом. Тепер, аби повністю скористатися нововведеннями, Ердоган має виграти президентські вибори, тож, я думаю, він буде лише посилювати репресії,
– політолог Гарет Дженкінс.
Відповідно до конституційної реформи, чинний турецький президент зможе перебувати на високій посаді ще 10 років. Загалом, громадськості запропонували схвалити поправки до 18 статей Конституції.
Згідно з ними, посаду прем'єр-міністра скасовують. А виконавчу владу очолює президент, який матиме право призначати та звільняти головних посадовців країни фактично без узгодження.