Для санаторного комплексу опалення дровами вигідніше, ніж газом

В санаторному комплексі "Пуща-озерна" для опалення використовують не просто деревину, а її найдешевшу форму - щепу. Для цього довелося повністю переобладнати котел. Економія, кажуть в санаторії, - очевидна. А потужностей вистачає ще й на 180 приватних будинків. Обладнання розробила компанія, якій у 2014-му довелося евакуюватися з Луганська.

А от в державній резиденції "Залісся" знайшли інший спосіб економії на опаленні. Знайшовся інвестор - приватна компанія з Рівного, яка безкоштовно встановила свій твердопаливний котел. Його вартість - мільйон 200 тисяч гривень. І йдеться не про благодійність, вигоду мають обидві сторони.

Серед мінусів - у котельні доводиться більше працювати

Один з мінусів технології - працівникам котельні тепер доводиться більше працювати. Адже треба постійно підкидати дрова у котел, замість того щоб просто крутити вентиль. Окрім обіцянок переглянути зарплату, гріє їх і патріотизм. Адже так вони допомагають розбудовувати енергетичну незалежність України.

Люди встановлюють твердопаливні котли як резервні до газових

Господар Дмитро Хилюк устаткування для опалення деревиною придбав у жовтні. Встановив додатково до газового. Так само зробили і деякі його односельчани. Щоправда, зараз новий котел використовує в основному тоді, коли в селі вимикають електрику. Решту часу - працює газовий, бо так дешевше. Дрова, після того, як розпочався ажіотаж на твердопаливні котли, подорожчали на 50%. Всю зиму обігрівати помешкання лише ними дорого.

Україна може спалювати в котельнях близько третини соломи

Подорожчання твердого палива в Україні - тимчасове, каже Голова правління біоенергетичної асоціації Георгій Гелетуха. Адже поки ніхто системно не займався підготовкою біопалива для котлів. І нарощувати його об’єми варто не за рахунок лісів, а соломи, якої в Україні вдосталь.

Як приклад для України Георгій Гелетуха наводить Данію. Сільське господарство цієї країни вважають одним з найпродуктивніших у світі. У котельнях Данії спалюють чверть соломи, що лишається на угіддях. В українських експертів наміри теж амбітні - кажуть, за кілька років українців можна навчити спалювати у котлах третину соломи.