Тема цьогорічної зустрічі - "Велика трансформація: формування нових моделей".
Втім, головно, на більшості зустрічей фінансисти та світові лідери говорили про кризу у зоні євро та її вплив на світову економіку.
Не оминула болючої теми для керівництва ЄС канцлер Німеччини Ангела Меркель, яка і відкривала економічний форум. Зокрема, вирішення європейських бід пані Меркель бачить у подальшій інтеграції та розширенні повноважень керівних органів ЄС.
“Європа - це великий та успішний політичний проект. Я зі своїми європейськими колегами твердо переконані, що маємо бажання розвивати його і далі. Ми вже заявили, що беремо відповідальність за євро, але хочемо уникнути ситуації, коли ми щось обіцяємо, а потім не можемо цього виконати”, - заявила канцлер Німеччини Ангела Меркель.
Тим часом мільярдер і відомий фінансист Джордж Сорос розкритикував способи, якими Європа бореться з борговою кризою. За його словами, намагання Німеччини нав’язати проблемним країнам сувору фінансову дисципліну та жорсткі заходи економії, може призвести до руйнування Євросоюзу. Сорос порадив ввести єдині облігації країн зони євро, а не намагатися вирішити боргові проблеми структурними реформами.
"Коли автомобіль ковзає, то спершу водій повинен повернути у сторону замету. І лише після цього він повертається у потрібний напрям руху. У нашому випадку - потрібно забезпечити сувору фінансову дисципліну. Після цього знайти хороший стимул для виходу з дефляційної спіралі", - сказав фінансист Джордж Сорос.
Своє бачення проблем ЄС виклав і глава британського уряду. На думку Девіда Кемерона, “Ахіллесова п'ята” Європи - відсутність конкурентоспроможності. Кемерон впевнений, країни Єврозони, на відміну від Великобританії, бояться ухвалювати непопулярні рішення, аби вийти з кризи.
Статистика приголомшує. Більше половини країн ЄС є тепер менш конкурентоспроможними, ніж були у минулому році. П’ять країн ЄС навіть менш конкурентоспроможні, ніж Іран.
“Незважаючи на всі розмови, Лісабонська стратегія не передбачає тих структурних реформ, які нам потрібні. Статистика приголомшує. Більше половини країн ЄС є тепер менш конкурентоспроможними, ніж були у минулому році. П’ять країн ЄС навіть менш конкурентоспроможні, ніж Іран”, - зазначив прем'єр-міністр Великобританії Девід Кемерон.
Не у найкращому стані нині і євро, стверджують фінансисти. Можливо, позиції єдиної європейської валюти найближчим часом не покращаться. Але фахівці вказують на можливі шляхи вирішення проблем.
"Я думаю, що євро є фундаментальною валютою. На мій погляд, з часом європейські країни все ж введуть те, що я називаю загальноєвропейською системою оподаткування. Податки не встановлюватимуться країнами самостійно, а їхній розмір узгоджуватимуться з Брюсселем",- каже директор Cantor Fitzgerald LP Говард Лютнік.
Тим часом український Президент на Світовому економічному форумі займався енергетикою. Адже після вироку Юлії Тимошенко ніхто з провідних європейських політиків так і не захотів спілкуватися з Віктором Януковичем.
Україна має свою структуру економіки, в якій енергетика займає значне місце. І серед енергетичних питань - газове питання для України є центральним.
Глава України, зокрема, взяв участь у сесії "Енергетика задля економічного зростання" та вже традиційному для Давосу "українському ланчі", який проводить бізнесмен Віктор Пінчук.
“Україна має свою структуру економіки, в якій енергетика займає значне місце. І серед енергетичних питань - газове питання для України є центральним. Це диверсифікація джерел постачання газу, це режим економії і енергоефективності”, - сказав Президент України Віктор Янукович.
Разом з політиками та фінансистами до Давосу прибули і десятки антиглобалістів, які не могли оминути нагоду донести своє невдоволення до сильних світу цього. Аби бути переконливішими, учасники руху "Захопи Давос" збудували табір зі справжніх іглу.
"Вони ухвалюють свої рішення, не питаючи людей, на яких ці рішення безпосередньо впливають. І це абсолютно не відповідає моєму баченню демократії", - каже антиглобаліст Флоріан Сібер.
Протестувальників справді ніхто не питав. Розмовам про майбутнє світової економіки у вузькому колі ледь не завадила погода. Влада швейцарського курорту побоювалася сходження лавин, але обійшлося.