21 грудня 2016 року біля будівлі журналісти помітили авто, яке належить Леоніду Крючкову. Це рідний брат та партнер бізнесмена Дмитра Крючкова, який з літа перебуває у розшуку, йому оголошена підозра у справі про розкрадання 346 мільйонів гривень "Запоріжжяобленерго". У розшук Дмитра Крючкова оголосило Національне антикорупційне бюро.
Раніше депутат Сергій Лещенко писав, що так званим "дахом" для Дмитра Крючкова в оборудках на обленерго виступав близький соратник президента України – депутат Ігор Кононенко.
Читайте також: Як сім'я соратника Порошенка відібрала в дітей спортивну школу
"Незалежні" правоохоронці
За кілька тижнів чергування на Банковій знімальна група "Схем" зафіксувала, як до Адміністрації Президента приходять судді, прокурори, очільники незалежних комісій.
За кілька днів до того, 15 грудня, до Адміністрації президента прийшов перший заступник директора Національного антикорупційного бюро, яке і відкрило справу щодо Крючкова, Гізо Углава. Каже, що у питанні створення антикорупційного суду. Він зазначив, що в Адміністрації президента спілкувався з юридичним управлінням.
16 грудня 2016 року біля Адміністрації президента до об’єктиву програми "Схеми" потрапив колишній виконувач обов’язків прокурора Києва Олег Валендюк. На момент зйомок він був першим заступником прокурора Автономної Республіки Крим. На запитання про мету візиту він мовчки пройшов повз журналіста.
За п’ять днів прокурор Олег Валендюк знову прийшов до Адміністрації президента. Цього разу на запитання про мету візиту коротко відповів: "У справах". Але деталей повідомити не хоче, каже, що це "службова інформація".
Через два тижні після відвідин адміністрації – 3 січня 2017 року – Олега Валендюка призначили заступником начальника управління організаційно-аналітичного забезпечення діяльності керівництва департаменту забезпечення діяльності керівництва Генпрокуратури.
Читайте також: Хто з прокурорів не живе на одну зарплату, – розслідування
Раніше "Схеми" повідомляли, як у розпал протистояння на Майдані Олег Валендюк отримав нагороду від тодішнього генпрокурора Віктора Пшонки. За день до розстрілу Небесної сотні йому призначили грошову премію "за активну участь у вирішенні нагальних питань прокурорської діяльності в умовах складної ситуації, яка виникла в Україні у зв'язку з масовими акціями протесту".
Олег Валендюк відомий тим, що уникнув люстрації після Революції гідності завдяки судовому рішенню Окружного адміністративного суду.
Текст цього судового рішення був недоступний для громадськості кілька місяців. Раніше у держпідприємстві "Інформаційні судові системи" пообіцяли розібратися, чому це так сталося. Утім, результати невідомі.
"Незалежні" судді
Ходять до Адміністрації президента й судді. За логікою вони б мали обходити Адміністрацію президента десятою стороною, щоб не піддаватись сторонньому політичному впливу та не бути у цьому звинуваченими. Одного дня знімальна група зафільмувала, як на Банкову прибув голова Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ суддя Борис Гулько.
Борис Гулько та низка суддів суду, який він очолює, претендують на посади в оновленому Верховному суді, тестування до якого починаються вже цього місяця. Сам суддя у відвідинах Адміністарції президента не вбачає проблеми: "Я ж по роботі відвідую. Член робочої групи. З приводу процесуальних документів".
Знімальна група зафіксувала ще щонайменше два автомобілі біля Адміністрації президента, що належать суддям. Одна з автівок – з автопарку Верховного суду України – заїхала на територію Адміністрації президента через внутрішній дворик. Так само, як це півроку тому робив олігарх Ігор Коломойський.
Друга автівка стояла біля центрального входу до Адміністрації президента. Автомобіль з такими номерними знаками належить Опалинській Ользі Петрівні. Людина з таким же іменем нині працює суддею у Смілянському міськрайонному суді Черкаської області.
Визначатиме переможця майбутнього конкурсу суддів Верховного суду Вища кваліфікаційна комісія суддів України. Цікаво, що її голова Сергій Козьяков – теж частий гість Адміністрації Президента України.
"Незалежна" комісія з обрання посадовців категорії "А"
21 грудня 2016 року Банкову відвідав Костянтин Ващенко – головуючий на Комісії з питань вищого корпусу державної служби, яка обирає переможців на високі державні посади. "Схеми" неодноразово чули від своїх співрозмовників, що не останню роль у формуванні рішень цієї комісії відіграє воля Банкової.
Читайте також: Чому комісія, яка обирає держслужбовців, старанно приховує свою діяльність: розслідування
Раніше "Схеми" зафільмували, як саме переміг на конкурсі на посаду голови Миколаївської ОДА народний депутат від "Блоку Петра Порошенка" Олексій Савченко. Він склав тест у 5 разів швидше за своїх конкурентів, при цьому зробив десятки помилок у своїй презентації. І все одно переміг.
Саме напередодні зафільмованого нами візиту Ващенка в АП комісія, де він головує, обрала переможцем конкурсу на голову Одеської ОДА бізнес-партнера олігарха Юрушева Максима Степанова.
Максим Степанов також прийшов до Адміністрації президента – того ж дня, що й головуючий на комісії, яка його обрала. Візитер запевнив: "Мені ж треба документи заповнити зараз".
Пашинський, Дубовой та "особисті справи" в Адміністрації Президента
Завітав до Адміністрації президента і бізнесмен та колишній депутат від фракції "Батьківщина" Олександр Дубовой.
Раніше цьому бізнесменові довелося спростовувати журналістське розслідування програми "Слідство. Інфо", журналісти якого стверджували, що фінансові операції Київського бронетанкового заводу – продаж техніки за завищеними цінами – проводились під контролем трьох представників "Укроборонпрому" – нібито родичів Дубового. Сам герой сюжету заперечував вплив своїх племінників на роботу заводу.
А вийшов з Адміністрації президента Дубовой разом із Сергієм Пашинським, який, як і Дубовой, теж отримав нагородну зброю від міністра Авакова. Сергій Пашинський – голова парламентського комітетуз питань національної безпеки й оборони, донедавна – голова наглядової ради "Укроборонпрому".
Сергій Пашинський – постійний гість на вулиці Банковій. "Схеми" зняли його і 26 грудня, за лічені дні до резонансного випадку з ним, коли він застосував вогнепальну зброю проти громадянина на дорозі Київщини, і в січні, вже після цього випадку.
Березенко має власний кабінет в Адміністрації Президента
Народний депутат Сергій Березенко має свій кабінет у будинку, де працює президент України.
До нього на прийом саме сюди йде депутат від Радикальної партії, яка називає себе опозиційною, Андрій Артеменко. Депутата Артеменка не дивує, що вони як депутати спілкуються не у парламенті, а в будинку, де працює Президент.
Березенко – колишній депутат Київради від блоку Леоніда Черновецького. Зараз він – заступник голови фракції партії "Блок Петра Порошенка". Він очолював Державне управління справами – орган, який матеріально і технічно забезпечує роботу Президента України. Тут Березенко раніше мав свою приймальню і, схоже, так і не зміг відмовитись від неї після отримання парламентського мандату.
На запит щодо кабінету депутата Березенка Адміністрація президента інформувала, що переслала листа до Державного управління справами. На момент публікації відповіді ще не надійшло. Водночас телефонний номер кабінету депутата Березенка є в базі довідкової служби Адміністрації Президента, який журналісти з легкістю дізналися, просто зателефонувавши до довідкової.
У приймальні Березенка на Банковій повідомили, що його нині немає в кабінеті, бо він поїхав на зустріч.
"Радикали" – опозиція чи таки прихована коаліція?
Олег Ляшко ходить до президента з одним із головних спонсорів своєї партії – депутатом Сергієм Рибалкою.
Раніше програма "Схеми" виявила, що Сергій Рибалка реєстрував торгову марку "Семки" на офшорну кіпрську фірму. Депутат Олег Ляшко, який критикував офшори,обіцяв розібратися з цим і навіть провести розслідування.
Депутати від Радикальної партії Ляшка, які називають себе опозиціонерами, нерідко голосують синхронно з президентською фракцією.
Громадянська мережа "Опора" дослідила, що у грудні 2016 року сумісне голосування фракції БПП і Радикальної фракції Ляшка сягнуло 88 відсотків. Схоже, радикали – це таки прихована частина коаліції, а не опозиція.
Фігуранти рейтингу "Forbes" та їхні впливові родичі
Біля Адміністрації Президента знімальна група програми зустріла народного депутата Костянтина Жеваго. За версією журналу "Forbes", він належить до 100 найбагатших людей в Україні.
Позафракційний народний депутат Костянтин Жеваго прийшов до товариша в гості.
За даними письмової реєстрації у парламенті, народний депутат України Костянтин Жеваго відсутній на засіданнях удвічі частіше, ніж присутній – з невідомих причин його не було у Верховній Раді 175 разів. На запитання, чому так рідко ходить до парламенту, депутат відповів: "Я, ви ж знаєте, не спеціаліст у всіх сферах життя, правильно? Я відповідаю за ті закони, саме за ту позицію, в яких я спеціаліст".
До Адміністрації Президента – з подарунками
До Адміністрації Президента в новорічний період не ходять з порожніми руками.
Кошик подарунків від неназваного підприємця, пакунки, косметика. Однак усі, хто несе подарунки, дуже неохоче спілкуються з журналістами та не відповідають, ні кому несуть подарунки, ні від кого.
Практику приносити подарунки до Адміністрації Президента "Схеми" фільмували і в попередні роки.
Раніше "Схеми" показали, як народний депутат України Андрій Іванчук приніс подарунок для Олександра Турчинова.
Цього року депутат Андрій Іванчук каже, що в Адміністрації президента має кілька зустрічей. І уточнює, про що будуть говорити: "Про закони".
Читайте також: Яке елітне майно ховають вищі посадовці по "схемі" Порошенка
Відвідав Адміністрацію президента і Михайло Бродський, колишній голова Держкомпідприємництва за часів президента Януковича. Каже: зайшов з питань баскетболу. Рік тому "Схеми" теж зустріли Михайла Бродського на Банковій, і теж "у справах баскетболу".
У Порошенка кажуть, що інформація про гостей Адміністрації Президента – таємниця
У своєму листі на ім’я президента та голови його адміністрації "Схеми" перерахували усіх візитерів, яких показали у сюжеті, та попросили прокоментувати, навіщо ці люди приходили на Банкову, та з ким саме мали зустрічі.
Відповідь Адміністрації президента була такою: "Відомості про відвідувачів Адміністрації президента України містять персональні дані, які віднесені до інформації з обмеженим доступом. (...) Відповідно до закону України "Про доступ до публічної інформації", розпорядники інформації, які володіють інформацією про особу, зобов'язані, зокрема, надавати її безперешкодно на вимогу осіб, яких вона стосується, а також вживати заходів щодо унеможливлення несанкціонованого доступу до неї інших осіб".
Попри те, що Україна – парламентсько-президентська республіка, де головні рішення мають ухвалюватися у Верховній Раді та в уряді, реальний центр впливу залишається за Президентом України та його Адміністрацією. Саме сюди ходять створювати закони.
Адміністрацію Президента непублічно відвідують судді, прокурори, через що можуть виникнути сумніви щодо їхньої незалежності. Також серед відвідувачів Банкової особи з неоднозначною репутацією, що кидає тінь на Президента України, який прийшов до влади після Революції Гідності.