До сьогодні в Україні зберігається традиція білити хати. Однак у деякі дні це суворо заборонено робити. Коли не варто білити хату – повідомляє 24 Канал.
Цікаво Народне мистецтво, що лишилося лише у спогадах: як розписували хати на Поділлі
Коли не можна білити хату
Зазвичай, хату білили навесні або восени. Це найкращий час, щоб оновити зовнішній вигляд хатини.
Саме про біленькі хати, які "виглядають, мов діти у білих сорочках" писав Тарас Шевченко у своїх віршах. До сьогодні у рідних регіонах України збереглися глиняні хати, які обов'язково варто помастити вапном. Деякі будинки повністю білі, інші – мають лише такі елементи.
Обов'язково хату білили навесні – перед Великоднем. Наші пращури вважали – якщо побілити будинок у чистий четвер, то дім очиститься від зла, а натомість прийде добро, чистота, родючість та світла енергетика. Процес білення хати був справжнім обрядом, пов'язаним з "білим світом", тому до процесу також намагалися підійти з добрими та світлими думками. Дехто білив хату перед Великоднем, а вдруге – перед початком зими.
Втім, у деякі дні категорично заборонено білити хату. Оскільки цей процес асоціювався з обрядом, то вимагав чистоти у всьому. Так, жінка, яка білить хату, повинна бути "чистою", інакше – в оселі заведуться шкідники.
Коли можна білити хату / Фото Wikiwand
Так, наші пращури не білили хату у:
- церковні свята, адже люди вірили, що робота у ці дні є гріхом, а порушення заборон – накличе біду на родину;
- середу та п'ятницю, бо ці дні вважалися невдалими для початку важливих справ. Згідно з прикметами, білити хату у середу – до нестабільності у домі, а у п'ятницю – до сварки;
- на молодий місяць чи затемнення, бо фарба погано ляже, побілка швидко обсиплеться, а в оселі буде важка енергетика;
- у поминальні дні, на святки, Русальний тиждень (тиждень після Трійці), перед весіллям чи після смерті.
Також суворо заборонювали білити хату вагітним жінкам, бо вона "може замастити очі ненародженій дитині". Якщо ж у сім'ї хтось помер, а хату треба було негайно помастити, то обов'язково залишали якийсь куток, аби душа могла навідуватися до оселі. Також залишали небілений кут у новозбудованій хаті. Це робили, щоб повісити ікону.
Сприятливі дні для того, щоб побілити хату
Окрім Великодня, існують й інші дні для того, щоб побілити хату. До прикладу, сприятливими вважали понеділок та суботу. Наші пращури вірили – якщо побілити хату у ці дні, то буде порядок та достаток.
Також білили хату на місяць, що зростає. У давнину вірили, що тоді вапно лягало рівніше та довше трималося.
Раніше 24 Канал повідомляв, у які дні категорично не можна прати. Наші пращури вірили, що прання у ці дні принесе нещастя.